Како да напишете бестселер

Како да напишете бестселер

Кога размислувате за пишување книга, она што го сакате е оваа, кога ќе ја пуштите на пазарот, многу луѓе ја купуваат, ја читаат, ви го кажуваат своето мислење ... Накратко, да биде успех. Сепак, ова е многу тешко да се постигне. Всушност, многумина излегуваат поради удар на среќа, затоа што биле лансирани во вистинско време или затоа што имале кум или кума. Тоа не значи дека не можете да научите како да пишувате бестселер, но мора да имате на ум дека, во оваа равенка, среќата исто така игра улога.

Ок сега Како да напишете бестселер со кој ќе размислите да ја напуштите досадната работа и да се посветите на пишувањето? Па, пред с you, треба да знаете кои фактори влијаат за да ја сметате книгата за бестселер, а потоа мора да следите неколку трикови за таа книга од вашето авторство да стане една.

Што е бестселер

Што е бестселер

Зборот бестселер се однесува, ако го преведеме, на „најдобра продажба“. Односно, фокусирано на книжевниот свет, тоа би било дело што има голем успех во продажбата или што го привлекува вниманието на читателот до тој степен што не може да го остави до крај и да го препорача на секого.

Овие карактеристики се она што дефинира што би било најпродавано: книга што станува успех, што има илјадници продажби и дека сите зборуваат за тоа. Примери за тоа? Па, „Педесет нијанси сиво“, „Столбовите на земјата“, „Кодот на Да Винчи“ ... Сите беа лансирани и одеднаш удрија силно, преведени на повеќе јазици, со недели беа најпродаваната книга, итн.

Како да напишете бестселер: најдобри стратегии

Како да напишете бестселер

Секој писател сака неговата книга да биде бестселер. Или затоа што заработуваат повеќе пари на тој начин, или затоа што многу луѓе ги читаат, вистината е дека добивањето на оваа придавка не е лесно. Невозможно? Или било. Но, не постои магична формула што можеме да ви ја кажеме за да ја постигнете.

Она што можеме да ви го дадеме се неколку стратегии што ќе ни се најдат за да се осигурате дека оваа книга има повеќе можности да ја постигне. Подготвени?

Бидете оригинални

Ако сакате да напишете бестселер, мора Дајте им на читателите нешто што никогаш не го прочитале. Тоа станува с difficult потешко, бидејќи практично с everything е измислено, но треба да ја разгледате приказната воопшто и да размислите каква вредност ќе донесе за читателот, зошто може да се разликува од другите книги.

На пример, ако има многу книги за доминација кај мажите, не мислите ли дека една за женска доминација би привлече внимание?

Невидливи сте ако немате читатели

Читателите се многу важен дел од писателот, толку многу што им се потребни за книгите да се продаваат и читаат. Без публика, тие не се ништо. И ова со социјалните мрежи не е тешко да се постигне.

Вашата цел во овој случај е создадете заедница на следбеници, луѓе со кои ќе се вклучите, дека ги земате предвид и дека се свесни што правите и што добивате. Очигледно, нема да го добиете за еден ден, ниту за два или три. Ниту во месеци. Може да бидат потребни години за да се направи тоа. И мора да бидете доследни, да бидете потранспарентни (бидејќи тоа с increasingly повеќе се бара од писателите, итн.).

Значи, ако сте срамежливи или не сакате да ве ставаат во приватност, можете да го оставите тоа настрана ако сакате да успеете и да напишете бестселер.

Зборувајте за вашата книга дури и пред да ја завршите

Ова е меч со две острици, така што треба да бидете многу внимателни со него. Станува збор за да им дадете потези на следбениците на следбениците за тоа на што работите. Со други зборови, промовирање на книгата дури и кога с it's уште не е завршена.

El Целта е да се создаде очекувањеДека читателите сакаат да ја прочитаат што е можно поскоро, дека се за inубуваат не само во книгата, туку во процесот на создавање што се случува.

А зошто велиме дека е меч со две острици? Па, бидејќи вашата конкуренција е исто така таму, и таа оригинална идеја што ја имавте, ако не се грижите за она што го кажувате (и го напуштате јазикот), тие можат да го копираат.

Затоа, внимавајте што откривате.

Како да напишете бестселер: најдобри стратегии

Свесни за трендовите, клучни за пишување бестселер

Кога пишувате бестселер, треба да го имате предвид тоа ќе имате поголеми шанси да успеете ако добиете нешто што интересира повеќе луѓе, Зарем не мислиш На пример, Интервјуто со вампирот беше успешно, бидејќи вампирите, кога излезе книгата, беа заинтересирани. Точно е дека потоа имаше бум, но таа книга, поради својата оригиналност, го овозможи ова.

Па, треба да го сторите истото, мора да се чувствувате наоколу за да откриете што ги интересира луѓето, што сакаат да читаат. И како го добиваш тоа? Па, можете да ги проверите списоците на најпродавани производи, да направите анкети меѓу вашите следбеници или да бидете свесни за културните и литературните прашања за да откриете кој е сегашниот тренд (но и идниот, бидејќи пишувањето книга не се прави преку ноќ. утре, помалку ако сакате бестселер).

Вашата книга е бизнис

Добро е да мислите дека книгата е богатство, дека сте дале се што можете за да дадете се од себе и дека она што го сакате е да успеете. Но, никогаш не заборавајте дека тоа е бизнис. Што значи тоа? Па, треба да размислите со глава. Секоја компанија започнува да произведува производи без навистина да знае дали ќе се продава. И истото ти се случува и тебе.

Зошто да се има стратегија е толку важноНа Експертите препорачуваат тоа да биде најмалку шест однапред. Односно, почнувате да размислувате за с everything што ќе ви треба, промовирате, ширите итн. со многу време.

Навистина не можеш да се занесуваш со чувства и илузии што го ставате во вашето пишување, мора да мислите дека тоа е компанија и да имате кул глава за да ја постигнете таа цел да напишете бестселер.

Промовира

Пред, за време и потоа. СекогашНа Не дозволувајте вашите книги да паднат во заборав, бидејќи навистина бестселер не значи дека треба да бидат неодамнешни, туку дека, во даден момент, привлекува толку многу внимание што почнува да се продава.

Ова е причината зошто промоцијата е толку важна. И во многу случаи вклучува економски трошоци во форма на бесплатни книги (на хартија и дигитални) за луѓето да ве прегледаат, да зборуваат за вас во медиумите итн. Најдоброто нешто во овој случај е да одвоите буџет врз основа на вашите можности.

Со сето ова не можеме да ве увериме во успех кога пишувате бестселер. Но, може да бидете поблиску до постигнување на тоа. Имате ли повеќе совети да не оставите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.