Како да започнете да пишувате книга

Личност која почнува да пишува книга

Многу писатели секогаш го имаат истиот коментар кога ќе видат дека некој читател, истиот ден кога излезе нивната книга, веќе ја прочитал. И тоа е тоа пишувањето не е толку лесно или брзо како читањето роман. Но, дали некогаш сте се запрашале како да започнете да пишувате книга?

Ако ја имате грешката за пишување и сакате да знаете какви чекори преземаат авторите или какви препораки можеме да ви ги дадеме, тогаш ќе ви дадеме рака.

Чекори за пишување книга

Да знаете како да започнете да пишувате книга е лесно. Ставете го во пракса и дека од тоа излегува добра книга, не толку. Но, не се обесхрабрувајте, бидејќи вистината е таа полесно е отколку што мислите.

И покрај тоа што секој писател сака неговото „бебе“, како што ги нарекуваат своите книги, да биде најценет од сите читатели и да ги катапултира до слава, вистината е дека за да се постигне тоа, треба да се направат многу други работи. .

Во меѓувреме, како да ви ги дадеме клучевите за да започнете да пишувате книга? Забележете ги.

Направете го вашиот простор за пишување

пенкало за пишување книга

Секогаш кога треба да учиме, да работиме или да се фокусираме на нешто, бараме место каде што сме мирни, се чувствуваме удобно и немаме никакво одвлекување. исто нешто е она што треба да го добиете за да започнете да напишам книга.

Можеби изгледа глупаво, а можеби можете да се концентрирате дури и кога е вклучен телевизорот или дури и кога зборуваат со вас, но ако сте нов, овој простор е многу погоден затоа што можете да имате сè по ваш вкус и ќе бидете и во средина која ја поттикнува вашата креативност.

Ова ќе направи приказната да тече многу подобро.

имаат идеја

Ако сакате да напишете книга, од суштинско значење е да знаете за што ќе пишувате. Дополнително, со мало истражување ќе можете да знаете дали таа парцела што ви се случила е слична на онаа што веќе е на пазарот.

Забележи го тоа, колку е пооригинално, толку подобро ќе биде, особено за да ги избегнувате хејтерите и луѓето кои ќе дојдат по вас поради „плагијат“, „копирање идеи“ итн. од други писатели.

испланирајте ја структурата

лице што пишува

 

Во вашата глава можеби ја имате целата приказна. Или можеби имате само траги од тоа што може да се случи. Во секој случај, Една од најдобрите препораки за тоа како да започнете да пишувате книга е да се организирате поглавјата, што ќе се случи итн.

око, тоа не значи дека треба да го следите до буква. Нормално, кога писателот го „склопува“ своето планирање, доаѓа момент кога треба да го преструктуира бидејќи книгата се обликувала и можеби едно поглавје е поделено на 2; нека исчезне еден; да се додадат повеќе...

Тоа не е нешто поправено, но ви дава можност да започнете и да имате појасни идеи. Ќе дојде време кога ликовите ќе го преземат тоа планирање и ќе ве натераат да преструктуирате сè.

Резиме на ликовите

Ова е нешто што не секогаш се препорачува, но го гледаме како суштинско. Особено што еден од неуспесите на многу писатели за прв пат е фактот дека го ставаат својот лик на еден начин и потоа во приказната го менуваат.

Пример, девојка која е русокоса. И одеднаш во одреден дел од романот се вели дека е бринета. И ништо не се случи за таа промена.

Листовите со знаци ви помагаат да знаете:

 • Име и презиме на ликот.
 • Врски (ако ставите родители, братучеди, чичковци...).
 • Физички опис: висок, слаб, буцкаст, низок, со тетоважа, коса, брада итн. Опишувате некоја личност и колку повеќе го правите тоа, толку појасен ќе биде тој карактер.
 • Личност: Тоа е важно затоа што на овој начин можете да направите ликот да еволуира низ приказната.
 • Куриозитети: нешто поврзано со него, со други протагонисти или споредни итн.

Раскажувач

напишана книга

Пред да почнете да пишувате како луди, важно е да знаете како ќе ја поставите приказната. Дали ќе биде во прво лице? Во третото? Ова ќе ви овозможи да имате повеќе или помалку слобода.

На пример, ако го изберете првиот, нема да можеш да ја кажеш гледната точка на другите ликови, затоа што ќе треба да ја раскажеш приказната видена од тој лик. Така ќе има работи што не ги знаете.

Од друга страна, со трето лице, да. можете да имате неколку гласови и да истражувате во сите ликови главната што ја сакате.

време за документирање

Пред да започнете да пишувате, сега кога знаете сè што треба да направите, треба да размислите дали е потребна документација или не. На пример, ако сакате да зборувате за сегашното време и во истиот град каде што живеете, најнормално е да ја носите документацијата во исто време кога пишувате.

Но, ако правите историски роман и сакате тој да има конзистентност, треба барем да ја создадете основата и да ставите каков би бил во тоа време. Друга работа е што тогаш можеш да земеш некои лиценци, односно да воведеш детали или работи кои не се реални во тоа време, но што ги има твојата приказна. Пример за ова може да биде жените да носат панталони наместо фустани, кога тоа не е вообичаено да се случи (а исто така беше намуртен).

Фокусирајте го пишувањето на вашата публика

Ако пишувате за мали деца нема да можете да употребите одредени зборови што нема да ги разберат. И колку и да кажете дека тоа е за да ги „културирате“, единственото нешто што ќе го добиете е дека тие нема да ја читаат вашата книга.

така приспособете го вашиот јазик на целната публика на која и се обраќатебез разлика дали се деца, адолесценти, млади или возрасни.

Можеме да кажеме дека последниот чекор за да започнете да пишувате роман е да уживате во процесот. Ќе има моменти кога ќе заглавите, кога романот нема да тече, кога вашите ликови ќе влезат во одредени неволји и на крајот ќе треба повторно да го измислите романот. Но, тоа е дел од креацијата и веќе ви кажавме дека, кога ќе ја ставите последната точка, ќе ви недостасуваат тие ликови во вашата глава. Точно е дека ќе остават простор за други приказни, но првата ќе биде многу посебна. Дали се осмелувате на тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.