Како вода за чоколадо

Како вода за чоколадо

Како вода за чоколадо

Како вода за чоколадо Тоа е најпознатото дело на мексиканската писателка Лора Ескивел. Откако беше објавено во 1989 година, стана класика во меѓународната литература. Тоа е роман со рози со забележителни призвуци на волшебниот реализам. Во 2001 година, весникот Светската го вклучи наративот во „списокот со 100 најдобри романи на шпански јазик во дваесеттиот век“.

Заплетот се базира на животот на Тита, жена која живее помеѓу невозможна loveубов и готвење, и кој ќе помине низ повеќекратни тешкотии за да ја исполни семејната традиција. Благодарение на оваа историја, Ескивел беше првиот странски писател во освој ја реномираната награда АБИ, во 1994 година. Од неговото објавување до денес, ова дело е продадено во повеќе од 7 милиони примероци и е преведено на повеќе од 30 јазици.

Резиме на Како вода за чоколадо (1989)

Josephозефит - Или Тита, како што сите ја знаат - таа е најмладата од трите сестри. Таа е производ на сојузот помеѓу Марија Елена и Хуан Де ла Гарза. Уште кога беше во утробата на неговата мајка - мама Елена - се слушаше како плаче, дури и на денот на неговото предвремено раѓање во кујната на семејниот ранч. Со само два дена стар, Тита е сираче од татко и се воспитува покрај готвачот на куќата, Нача.

Од многу рана возраст, околината во која расте ве тера да сакате кулинарска уметност, што тој го усовршува под учењето на Нача. За време на тинејџерските години, Тита е поканет на прослава; таму запознајте го Педро, двајцата тие се за inубуваат на прв поглед. Наскоро - мотивиран од неговите длабоки чувства - овој млад човек оди во семејството Де ла Гарза, Ранч, решено да ја побара Мама Елена за раката на својата сакана.

Барањето на Петар е одбиено, како, според обичаите на тоа време, Тита - За да биде најмладата ќерка - таа мора да остане сингл за да се грижи за нејзината мајка во нејзината старост. Во контра-предлог, Мама Елена му нуди можност да се омажи за неговата првородена: Росаура. Неочекувано, младиот човек ја прифаќа обврската, со намера да биде близу до loveубовта на својот живот.

Еден ден пред брак, Нача умира. Во сојузност, Тита мора да биде новиот готвач. Венчавката се одржува и Тита е потоната во длабока тага, така преку секоја плоча што таа ја пренесува sus подалечно чувства.

Оттаму се случуваат низа настани што, иако треба многу да се очекуваат, ќе имаат пресврти што ќе изненадат повеќе од еден страствен читател. Страста, болката, лудилото и вкоренети обичаи на времето, тие се некои од состојките што ќе ја оживеат оваа приказна заснована на „забранета“ убов.

Анализа на Како вода за чоколадо (1989)

структура

Како вода за чоколадо е розов роман со изразен магичен реализам. Има 272 белези и е поделена на 12 поглавја. Поставено е на мексиканска територија, поточно во градот Пиедрас Неграс де Коахуила. Приказната започнува во 1893 година и опфаќа 41 година; во тој период Мексиканска револуција (1910-1917) ситуација што се рефлектира во заговорот.

Меѓу особеностите на работата, авторот ги претставувал поглавјата со месеците во годината и ги придружувал сите со име на типично мексиканско јадење. На почетокот на секој дел, состојките се изложени, и додека се расплетува наративот, рецептот е детално опишан. Романот е раскажан од раскажувач од трето лице, чие име ќе биде откриено на крајот од ова.

Карактерите

Тита (Josephозефит)

Таа е протагонист и главна оска на романот, најмладата ќерка на семејството Де ла Гарза и А. исклучителен готвач. Таа ја имаше тажната судбина што не можеше да биде со loveубовта на својот живот, дури и ако живеат во ист дом. Бидејќи е потисната од нејзината мајка, таа ќе побара засолниште во нејзината друга страст, готвењето. На магичен начин, тој ќе ги пренесе своите емоции преку неговите извонредни рецепти.

Мама Елена (Марија Елена де Ла Гарза)

Тоа е мајка на Росаура, Гертрудис и Тита. Се работи за жена со силен карактер, авторитарна и строга. Откако е вдовица, таа мора да биде глава на семејството и ќе мора да се грижи за ранчот и за сите нејзини ќерки.

Педро Музквиз

Тој е ко-starвезда во романот; и покрај тоа што е безнадежно за inубен во Тита, Одлучи да се ожени со Росаура со цел да остане близу до својата убов. Без оглед на времето и околностите, неговите чувства кон Тита ќе останат недопрени.

Нача

Таа е готвач на рачо на семејството Де ла Гарза, и кој, покрај тоа, игра важна улога во животот на главниот јунак.

Росаура

Таа е прва ќерка на парот Де ла Гарза, млада жена со принципи и обичаи, која таа мора да се омажи за Педро по наредба на нејзината мајка.

Други ликови

Во текот на приказната, другите ликови комуницираат кој на крајот ќе му даде посебен шмек на заплетот. Меѓу нив можеме да нагласиме: Гертруда (Сестрата на Тита), Ченча (Слугинката и пријателка на Тита) и Jhon (матичен лекар).

Куриозитети

Писателот беше оженет со режисерот Алфонсо Арау од 1975 до 1995 година, ова беше Менаџер изведува филмската адаптација на романот. Самата Лора беше задолжена за пишување на сценариото за филмот, во соработка со нејзиниот сопруг. Филмот имаше огромен успех од неговата премиера во 1992 година, со 100% мексиканска продукција, награден со 10 награди Ариел и повеќе од 30 преводи.

Филмот остана со децении меѓу мексиканското кино со најголема заработка. Таа беше номинирана за важни награди, како што се: Гоја и Златен глобус награди во 1993 година. Но, не беше сè розово: во 1995 година, авторот го тужеше нејзиниот поранешен сопруг затоа што и потпишала клаузула (на англиски јазик) во документот за развод. се откажа од правата на романот. На крајот, судењето го доби мексиканскиот писател.

Неколку биографски податоци на авторката Лора Ескивел

Писателката Лора Беатриз Ескивел Валдес е родена во Куаутемок (Мексико), во саботата на 30 септември 1950 година. Таа е трета ќерка на бракот меѓу Хозефа Валдес и телеграфот Julулио Ескивел. Во 1968 година дипломирала на образование за рано детствоисто така студирал театар и драмско творештво во категоријата деца во CADAC (Мексико Сити).

Патека за кариера

Од 1977 година, таа е наставник во различни работилници театар, консултантски услуги за сценарија и лабораторија за пишување, во различни мексикански и шпански градови. За 10 години (1970-1980) пишувал различни сценарија за мексикански телевизиски програми за деца. Во 1985 година, тој дебитираше во кинематографската област со создавањето на сценариото за филмот: Чидо Гуан, Ел Такос Де Оро.

Политика

Од 2007 година тој се впушти во политика; една година подоцна беше генерален директор на културата во Којоакан до 2011 година. Таа е дел од партијата Морена (Национално движење за регенерација), со кој беше избран во 2015 година за федерален заменик на Конгресот на Унијата во Мексико.

Книжевна трка

Во 1989 година, тој го претстави својот прв роман, со наслов Како вода за чоколадо. По успехот на оваа книга, писателот произведе девет дополнителни наративи од 1995 до 2017 година, во кое се издвојуваат следново: Брзо како желбата (2001), Малинче (2005), Дневникот на Тита (2016) y Моето црно минато (2017); овие последниве двајца ја комплетираат трилогијата Како вода за чоколадо.

Книги од Лора Ескивел

 • Како вода за чоколадо (1989)
  • Како вода за чоколадо (1989)
  • Дневникот на Тита (2016)
  • Моето црно минато (2017)
 • Закон на убовта (1995)
 • Интимна сочна (приказни) (1998)
 • Морска везда (1999)
 • Книгата за емоции (2000)
 • Брзо како желбата (2001)
 • Малинче (2006)
 • Лупита сакаше да пегла (2014)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.