Која книга ќе ја дадам овој Божиќ?

дрво-Божиќ-штедачи-5

Сигурно кога ќе го прочитате насловот на овој напис го внесовте главно за да добиете идеи да им ги дадете на вашите најблиски овој Божиќ. И, дали тоа е понекогаш, фактот да се даде нешто на некој важен за вас станува многу тежок. Нападнати сме од сомнежите дали нема да му се допадне, ако е малку за таа посебна личност итн. Но, нешто што можам да ви кажам и што го потврдував во текот на сите овие години е дека најдобриот подарок што можете да му го дадете на човек кој сака да чита, и важно е да се нагласи последното, тој мора да сака да чита, тоа е добра книга.

Денес сакаме од Тековна литература да ви помогнеме малку во оваа тешка, понекогаш мисија и ќе ви дадеме серија од класифицирани наслови во вид на личност што би сакале. Од сите е познато дека на лицето што го сака историскиот роман не мора да му се допаѓа есејот, па така и со целата долга класификација на типови книги што во моментов можеме да ги најдеме на пазарот.

За loversубителите на историски романи, црни романи и трилери

За овие три типа на луѓе ги имаме следниве препораки:

 • «Трите свадби на Манолита»Од големиот шпански писател Алмудена Грандес: Ако сте страствени или страствени за историскиот роман, ви го препорачуваме овој одличен роман. Веќе неколку месеци се наоѓа во топ 10 најпродавани книги во категоријата „фикција“. Дали е за нешто не? Тоа е книга што според нејзините читатели се чинеше премногу обемна а приори поради повеќе од 700 страници, но подоцна читањето станува прилично лесно и пријатно. Можете да го купите во Уредничките масички за околу 22 евра.
 • „Денови на одржување“ de Карлос Перез Меринеро: За loversубителите на најсадистичкиот и најтрадиционалниот криминалистички роман го препорачуваме овој наслов. Известување: Не е погодно за чувствителни стомаци!
 • "Пациент" de Julулио Гомез-Јурадо, Уредувачка планета: Овој роман е многу комплетен затоа што зближува сè: интриги, чувства, одлични ликови, емоции итн. Роман што го зграпчува читателот доста. Многу забавно!

пациент

За loversубителите на фантазијата и историјата со срце

 • „Под истата starвезда“ de Џон Грин: Ако лицето што сакате да им подарите книга на морници и ве трогне од типичната приказна за проблематичната loveубов без вина, ова е книгата за вас. Книга со интензивни емоции, која е донесена на големото платно оваа година. Има многу добар преглед и е на листата на бестселери неколку месеци.
 • „Lifeивотот беше тој“ de Кармен Аморага: Оваа книга е Надал награда 2014 година. Морам да признаам дека тоа е книгата што ја читам во моментов затоа што ме воодушеви и нејзиниот наслов и аргументот. За оние кои го сакаат животот пред сè и кои секогаш се прашуваат каква е нивната улога и во нивниот сопствен живот и во улогата на другите. Многу забавно, многу волшебно и истовремено нè тера да размислуваме и да ги преиспитаме работите ...

животот беше тој

 • Трилогијата на „Спомени на Идун“ de Лора Галего: Оваа трилогија не е од оваа година, дури ни од претходната ... Веќе има неколку години зад себе, но нема помалку вредност за тоа. Ова е лична препорака. Тие беа првите книги со фантазија што ги прочитав и ме оставија потполно закачен. Се сеќавам на првата од книгите, „Отпорот“, Го прочитав за нешто повеќе од една недела и морав да трчам за втор од нив, „Тријада“. Тие се книги кои многу ве закачуваат, покрај фантазијата за светот во кој е поставен, Идан, предава вредности и допира до разни теми: loveубов, пријателство, предавство, изненадување, непознато, страв итн. Третиот во оваа трилогија се нарекува „Пантеон“ но јас го препорачувам во целост и во еден напад затоа што тоа е приказна што вреди од почеток до крај.

За loversубителите на стихови и добра литература

SALE_POINTS_марван

 • Ако на таа посебна личност што сакате да и подарите книга сака поезија, препорачувам која било од нив Марио Бенедети, поет на поетите и голем писател. Ако, пак, ви се допаѓа најактуелната поезија, книгата со наслов „Тажната приказна за твоето тело над моето“ de Марван, одличен шпански кантавтор и поет. Неговите текстови се полни со емоции, реалност, солза ...
 • За loversубителите на добра литература ги препорачувам следниве класици: „Сто години осаменост“ на големиот учител Габриел Гарсија Маркез, „Хопскоч“ de Хулио Кортазар o „Семејството на Пасквал Дуарте“ de Камило Хозе Села.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.