До 30 дена затвор доколку книгите не бидат вратени на време

затвор

Библиотека лоцирана во Алабама ги извести своите покровители дека планира да се состане збир на прилично строги правила за заем на книги вклучувајќи го и можност за одење во затвор за секој што не враќа книга на време.

Во обид да закрепнете околу 180.000 евра за заостанатите книги, Јавната библиотека Атина - Варовник ќе спроведе нова политика што вклучува казни од 100 американски долари и до 30-дневна затворска казна, па дури и може да бидат и парична казна и затворска казна.

Директор на библиотеката е Пола Лаурита, која коментира дека важат овие строги правила потребни бидејќи криминалците ја ограбуваа библиотеката и даночните обврзници.

„Понекогаш слушаме„ му ја позајмив картичката на библиотеката на мојот братучед “. Само сакам да прашам, дали му ја позајмувате на вашиот братучед кредитната картичка? Ако криминалците одат и земат 600 евра облека и вие сте одговорни за парите, дали би го сториле тоа? “

Корисниците на оваа библиотека оттогаш можат да имаат голем број на библиотечни книги им е дозволено да проверат до 25 вкупно книги истовремено, што може да направи просечна вредност од 20 евра или повеќе.

Секој што има задоцнети книги добиени од оваа библиотека, ќе има можност да ги врати пред да биде известен до надлежните органи.

Од своја страна, библиотеката прво ќе пријави на корисници со заостанати книги по порака или е-пошта. Доколку корисниците го игнорираат овој повик, ќе им биде испратено препорачано писмо, во кое предупредуваат дека им преостануваат 10 дена да ги достават книгите што ги зеле или ќе треба да ја платат соодветната казна.

Конечно, ако писмото не работи, ќе се издаде покана. Ако ова писмо се игнорира, корисникот може да оди директно во затвор.

Како последно појаснување, директорот го соопшти тоа оваа политика не се однесуваше на децата.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)