„Каде живее заборавот“

Каде живее заборавот

„Каде живее заборавот“ е дело на Луис Чернуда Чиј наслов е преземен од стих на Бекер, а кој пак го дава своето име на песна на шпанскиот кантавтор Хоакин Сабина Заборав, очигледно што создава болка за крај на aубовта е оската околу која се врти целата стихозбирка. Тоа е еден вид смрт, бришење спомени што го наведува поетот да се чувствува фрустриран од она што останало од некогашното убаво чувство.

Ова е негативниот дел од amor, од последицата, од она што останува кога ќе престане да постои, и на одреден начин е изложено на кое било суштество aубовник, бидејќи ништо не е засекогаш и крајот на stageубовната фаза неизбежно ќе му отстапи место на заборавот што ќе донесе чувства негативни наспроти позитивноста на претходната фаза во која радоста и благосостојбата беа основните столбови.

Како спротивставувањето помеѓу loveубовта и кршење на срцетоПомеѓу меморијата и заборавот, меѓу радоста и фрустрацијата, се појавува друга антитеза во делото, а тоа е онаа помеѓу ангел и ѓавол, кои се појавуваат како поетски гласови што му шепнуваат на читателот.

Ова дело е најпрепознатливо од Луис Чернуда, кој, иако не постигна добра критика во неговите први стихозбирки, ги пофали сите пофалби со објавувањето на книгата со која се занимаваме сега.

Каде живее заборавот, книгата

Книгата на Луис Чернуда Каде живее заборавот е објавено во 1934 година, и покрај фактот што песните што ги содржи се напишани помеѓу 1932 и 1933 година. Меѓу нив, една од најпознатите е несомнено онаа која го дава своето име на насловот.

Оваа стихозбирка припаѓа на младата сцена на авторот, кога тој претрпе loveубовно разочарување и причината зошто пишува за loveубовта како да е нешто лошо или со горчливи чувства кон неа.

Покрај тоа, познато е дека насловот што тој и го даде на поемата, како и на неговата стихозбирка, всушност не бил негов изум, туку тој гледаше во друг автор, Густаво Адолфо Бекер, кој во Рима LXVI, во неговиот петнаесетти стих, дали е речено „каде живее заборавот“.

Книгата е составена од повеќе песни, но практично сите со негативни и песимистички чувства за loveубовта и животот. И покрај фактот дека раните дела на Луис Чернуда добија многу критики, тој продолжи да се обидува и да се развива, нешто што го постигна години подоцна.

Анализа на тоа каде живее заборавот

Во рамките на стихозбирката, онаа што го носи истото име како книгата е најпозната од сите, а исто така и онаа што ги кондензира сите теми со кои се занимава авторот во ова дело. Затоа, читањето може да даде идеја за моментот низ кој поминувал и за причината зошто сите други песни се граничат со песимизам, осаменост, тага итн.

Каде живее заборавот 22 стихови кои се поделени во 6 строфи. Сепак, мерачот всушност не е ист во сите стихови, но има нерамномерност и некои стихови се многу подолги од другите.

Ниту строфовите се сите исти по број на стихови. Првиот се состои од 5 стихови додека вториот е 3; третиот од 4 ... оставајќи го последниот со само 2. Она што тој го користи доста добро се различни фигури на говор како што се:

 • Персонификација. Припишете му на човечкиот квалитет, акција или нешто на некој предмет или идеја.

 • Слика Тоа е реторичка фигура која се обидува да опише вистинска работа со зборови.

 • Анафора. Станува збор за повторување на збор или неколку, како на почетокот на стихот, така и во реченицата.

 • Симиле. Споредете два збора кои имаат заеднички квалитет меѓу нив.

 • Антитеза. Тоа се однесува на разоткривање на спротивставувањето на идејата што обично се рефлектира и во поемата.

 • Симбол. Се користи за замена на еден збор со друг.

Структурата на песната навистина следи циркуларна шема бидејќи започнува со идеја што се базира додека не заврши. Всушност, штом ја погледнете поемата, ќе видите дека таа започнува со истото што завршува, (каде што живее заборавот), воспоставувајќи три различни делови во неа.

Дел 1 од песната

Во него стиховите од 1 до 8, првите две строфи ќе бидат кондензирани. Темата опфатена во овие е за смрт на убовта, духовна смрт, но поради неговото разочарување во loveубовта, авторот повеќе не верува во тоа чувство.

Дел 2 од Каде живее заборавот

Во овој дел би биле вклучени стихови од 9 до 15, односно строфи 3 и 4. Можеби е попесимистичко во овој дел од песната бидејќи нејзината желба е престани да веруваш во loveубов, обидете се со сите средства да размислите за тоа чувство и да прекинете со сè што мислев за loveубовта.

Дел 3

Конечно, третиот дел од песната, од стиховите 16 до 22 (строфи 5 и 6) зборува за желба да се ослободи од чувството на loveубов, на не сакајќи да го доживеам повторно и дека останува само како меморија во меморијата, за да се ослободи од тоа чувство на желба да се биде покрај некоја личност.

Што значи поемата „Каде живее заборавот“

Каде живее заборавот станал за Луис Чернуда начин на изразување на болката што ја чувствувал за theубовното разочарување што го доживеал. Всушност, за него тоа значеше да не сака повторно да се заубува, да не верувам повторно во loveубов и да заборави на сè што се случило.

Сите тие чувства ги кондензира авторот во оваа песна, иако во книгата има многу повеќе. Сепак, тоа е можеби оној кој дава најголем акцент бидејќи зборува за постоењето на убовта, но исто така и за страдањата што доаѓа со тоа да се остави да се понесете од тоа. Од оваа причина, кога работите не се одвиваат како што требаше да се идеализираат, она што тој сака е да исчезне, да умре, бидејќи иако тој ангел на кого може да го нарече „Купидон“ закова стрела на loveубовта, тој не е исто кај другата личност.

Зошто авторот се обидува да се засолни во заборав за да престане со негативните мисли и да престане да чувствува болка и очај за сеќавањето на оние моменти што си ги живеел.

Контекстуализација на песната

Луис Чернуда

Луис Чернуда е роден во 1902 година во Севилја. Тој беше еден од најдобрите поети на Генерацијата на 27, но исто така страдаше многу, правејќи ја својата поезија одраз на чувствата што ги доживеал во неговиот живот.

Првото искуство што го имаше со литературата беше преку неговиот голем пријател Педро Салинас, кога студираше право на Универзитетот во Севилја (1919). Во тоа време, тој започна да се среќава и со други автори, покрај тоа што ја напиша својата прва книга.

Во 1928 година патувал на работа во Тулуз. Willе остане околу една година, бидејќи во 1929 година почнува да живее и работи во Мадрид. Познато е дека тој работел во книжарницата Леон Санчез Куеста од 1930 година, покрај тоа што се мачкал со други автори како Федерико Гарсија Лорка, или Висенте Алеиксандре. Токму на тие состаноци со автори Лорка го запозна со Серафин Фернандез Феро во 1931 година, млад актер кој му го украде срцето на поетот. Проблемот е во тоа што тој ги сакаше своите пари само од Чернуда и, не чувствувајќи возвратеност, тоа беше моментот во кој тој ја инспирираше поемата Каде живее заборавот (заедно со останатите песни што се дел од стихозбирката на истиот име). Во тоа време тој имаше 29 години, иако песните се класифицирани во неговата младост.

Всушност, тој мораше да го обележи премногу бидејќи не е познато дека тој има друга loveубов освен таа, па веројатно тој го исполнил она што го напишал во поемата „Каде живее заборавот, оддалечувајќи се од loveубовта и фокусирајќи се на други чувства.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.