Каде бевме непобедливи

Каде бевме непобедливи

Каде бевме непобедливи

Каде бевме непобедливи е крими -роман на шпанската писателка Марија Оруња. Неговото прво издание беше објавено во април 2018 година и е трет дел од серијата Кантабриан Книгите Пуерто Ескондидо. Како и претходните поглавја, приказната ги вклучува истите поставки и протагонисти - агентите Валентина и Оливер -, иако претставува индивидуален заплет, со уникатен пресврт.

Една од главните разлики на оваа книга во однос на нејзините претходници е вклучувањето на паранормалната тема. За тоа, Оруша спроведе обемен истражен процес, со интервјуа со експерти и обемна документација. Приказната, тогаш, навлегува во мистериозниот свет на духови, за кој дури и науката нема точно објаснување. Оваа промена на парадигмата го тера читателот да размислува помеѓу она што е реално и што не е.

Резиме на Каде бевме непобедливи

Ново истражување

Валентина се збогува со своето момче Оливер, се качува во автомобилот и се подготвува да ја напушти својата кабина за да оди во Сантандер. Таму, поручникот насочена е истражувачката област на УОПЈ. Одеднаш, прима повик од капетанот Маркос Карузо, кој го известува дека мора да оди во Суанс, поточно во Палатата на Квинта дел Амо, бидејќи градинарот -Лео Дијаз- се појави мртов во зелените површини на местото.

Први податоци

Во куќата е судската исправничка Клара Магика, кој - по прегледот на трупот на стариот Лав - претпоставува дека починал од срцев удар. Валентина пристигнува на местото на настанот и веднаш е известена од вештакот за деталите за смртта. Ова ќе потврдува дека починал околу единаесет часот ноќе, и дека, покрај тоа, некој ги затворил очите. Овој последен детал го остава агентот заинтригиран.

Интервју за наследник

Поручникот почнува да набудува с everything околу покојникот, што и овозможува да се восхитува колку е пространа и убава вилата. Во далечина визуелизира млад човек, се работи за Карлос Грин, кого мора да го испрашатеод тој беше тој што го најде телото. Човекот е писател и сопственик на имотот, тој е таму со цел да го помине летото, да го заврши ракописот на својата нова книга и да ја продаде куќата.

Паранормални настани

Зелената се манифестира на Валентина и нејзините придружници - Ривеиро и Сабадел - дека нешто чудно се случува во петтата. Од неговото доаѓање, тој забележа чудни звуци, необјасниви присуства и дури се разбуди со модринки на телото без причина. И покрај тоа што е скептик, поручникот мора да се распраша за овие паранормални настани и како тие се однесуваат на смртта на градинарот.

Така се одвива приказна која ги испреплетува патувањата на Грин во минатото - кој се сеќава на неговата младост и лета во Суанс - со мистерии вградени во Квинта дел Амо. Додека се вршат истраги за смртта на Дијаз и за духовните настани. Вториот ќе се консултира со професорот Мачин, кој дава курс за паранормални ентитети и феномени.

Анализа на Каде бевме непобедливи

Основни детали за работата

Каде бевме непобедливи Сместено е во крајбрежната област Суанс, Шпанија. Книгата има 414 страници распределени во 15 поглавја, во која се развиени три парцели избројани под две наративни форми. Ете го сезнаен раскажувач од трето лице што ги опишува искуствата на ликовите, а друг во прво лице што го раскажува нацртот на романот на Карлос Грин.

Поставување

Како и прелиминарните испораки, Оруша ја пресоздава оваа приказна во Кантабриа, конкретно во импозантната палата на мајсторот. Авторот го опишува местото на исклучителен начин, како и други локации во Суанс. Исцрпната истражувачка работа на Шпанците, кој со уредни описи успева да го пренесе читателот во овие величествени поставки.

Карактерите

Карлос Грин

Тој е млад американски писател. Тој живее во Калифорнија и патува во Суанс за да го напише својот нов роман. Неговата баба Марта - која почина претходната година - го остави како единствен наследник на палатата наречена „Квинта дел Амо“. Карлос се сеќава на местото со голема носталгија, бидејќи таму помина многу одмори и ги имаше своите први искуства со сурфање.

Валентина Редондо

Тоа е главниот лик на серијата, поручник од шпанската цивилна гарда кој раководи со органската единица на судската полиција (УОПЈ). Пред шест месеци се пресели во Вила Марина, во Суанцес, во друштво на своето момче Оливер. Оттогаш, неговиот живот е помирен и стабилен.

Алваро Машин

Тој е искусен професор по когнитивна психологија, тој е во градот да држи предавања за паранормални ентитети. Овие разговори се одржуваат во амфитеатарот на Паласио де Ла Магдалена, во кој тој особено споделува со експерт студент на оваа тема.

Куриозитети

Книжевна рута

Поради успехот на Серија Книги Пуерто Ескондидо - бидејќи ова го задржа Суанс како единствена фаза -, Градскиот совет го создаде книжевниот пат Пуерто Ескондидо во 2016 година. Таму, посетителите можат да прошетаат низ сите простори што се претставени во романите.

Музичко поставување

Шпанската писателка ги карактеризира нејзините нарации со вклучување мелодии во текот на развојот на приказната. За оваа рата тој вклучи 6 музички теми, листа во која може да се ужива на платформата Spotify, со име: Музика -Каде што бевме непобедливи- Spotify.

Име на главниот лик

Оружа изјави во интервју за Монтсе Гарсија за порталот Ла Воз де ГалицијаДека името на протагонистот на серијата, Валентина Редондо, е гест кон писателката Долорес Редондо. Во врска со тоа, таа изрази: „тоа беше лично, бидејќи за мене, како писател, тоа симболизира дека„ никогаш не престанувај да сонуваш “, затоа што ме охрабри да продолжам да работам, дури и кога не размислував за објавување.

За авторот, Марија Оруша

Писател од Галија Марија Оруша Реиносо Роден е во Виго (Шпанија) во 1976 година. Студирал право на универзитет, професија што ја практикувал десет години во работната и комерцијалната сфера. После тој период, тој целосно се посвети на литературата. Во 2013 година, тој објави Раката на стрелецот, неговата прва работа, роман со работна тема, врз основа на нејзиното професионално искуство како адвокат.

Марија Оруша

Марија Оруша

Две години подоцна го претстави своето второ книжевно дело, деби во жанрот на криминалистички романи: Скриено пристаниште (2015). Со неа ја започна својата позната серија Книги Пуерто Ескондидо, која како главна сцена ја има Кантабрија. Ова место е многу важно за авторот, бидејќи таа го знаела совршено уште од дете; не залудно го опишува детално во своите нарации.

Благодарение на успехот на оваа прва рата, неколку години подоцна тој објави: Место за одење (2017), исто така со големо прифаќање од читателите. Досега серијата има два дополнителни романи: Каде бевме непобедливи (2018) y Што крие плимата и осеката (2021 година). Во средината на овие два наратива, Шпанците презентираа: Шумата на четирите ветрови (2020).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)