Каде е Бенито Перез Галдос?

фото-галда

Портрет на Бенито Перез Галдос.

Оние што имаат деца на возраст од 13 до 17 години ќе забележат дека Бенито Перез Галдос исчезна од училишната програма. Студентите веќе не ја учат својата работа на час по литература и нивното име, во најдобрите случаи, едноставно се појавува на список на важни писатели.

Нешто што се судира со минатото не толку минато во нашата образовна историја. Имаше време кога сите студенти читаа, на пример, некои од книгите што им припаѓаа на „Националните епизоди“.

Аспирантниот добитник на Нобелова награда за литература, не само што во својата работа зафати прекрасна хроника на минатите настани, туку и со совршен литературен стил на Сервантин, Создавам реални романи достојни да го сместам меѓу тројцата најдобри писатели во историјата на шпанскиот јазик.

Како и да е, никој повеќе не ги чита неговите книги. Според мое мислење, оваа околност произлегува од обидот за еволуција на образованието кон наставната програма за модерноста. Современоста е далеку од наставната содржина претходно развиена во училиштата.

Оваа реформа, неопходна и позитивна во многу аспекти, како резултат на еволуцијата на нашето општество, Тој извршил страшен обид да го заобиколи Перез Галдос. Игнорирање на него поради апсурдната концепција на неговата работа како нешто закотвено во минатото или, уште полошо, нешто националистичко блиско до фашизмот.

И ова го велам второто со познавање на фактите, бидејќи во повеќе од една прилика, многу „славни“ поединци формулираа таква несреќна теорија врз основа на тоа што, за време на Франко години, „националните епизоди“ се појавија на агендата студенти и нивната студија беше практично задолжителна.

На овој начин и како што се случува со многу поглавја од историјата, на младите во оваа земја им се ускратува постоењето на прекрасен писател и уникатно литературно дело. Зголемување, на овој начин, на незнаењето на нашето општество и заборавот на сè што заслужува да се почитува и вреднува.

Толку добро за жал Бенито Перез Галдос зависи од неразбраниот, арогантен и разоружан професор кој, во дело на невидено лудило, реши да оди таму каде што му одговара сегашната агенда и, како шампион на литературата, се соочува со апсурдот нудејќи им на своите студенти книгата „Герона“, „Трафалгар“, „Сарагоса“, „Мијау“ или ремек-делото насловено „Фортуната и Јакинта“.

Изненадувачки, ова е единствената можност Канарскиот писател да се изучува во Шпанија. Дефинитивно,  глупост што според мене го рефлектира, заедно со многу други аспекти, проблемот што оваа земја го претставува во образовните работи.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Abby dijo

  Галдос никогаш не го доби Нобелот.

  1.    Алекс Мартинез dijo

   Вистина е, сега се сеќавам дека беше предложен за тоа, но конечно не го доби. Ви благодариме за информацијата. Како и да е, немаше да недостасуваат причини за да има еден хехе

бул (точно)