Најдобри феминистички книги досега

25 фрази на жени писатели

На 8 март 2018 година беше Меѓународен ден на жената, но не и повеќе. Ден кој ги обедини сите жени во светот во потрага по еднаквост, која и покрај тоа што се приближува, сепак страда во многу аспекти и права. Овие следниве најдобри феминистички книги досега придружете се на каузата за да откриете одлични и храбри приказни.

Најдобрите феминистички книги во историјата

Приказната на слугинката од Маргарет Атвуд

Приказна за слугинката на Маргарет Атвуд

Благодарение на препорачаната серија Хулу во главната улога Елизабет Мос, светот повторно откри еден од големи феминистички и дистописки книги во последните децении. Објавен во 1985 година до голем критичен и бестселер успех, Приказна за слугинката, од Канаѓанката Маргарет Атвуд, нè води во иднина во која неплодноста води тоталитарно општество да ги користи жените како робинки за да го овековечат животот на човештвото. Слаб и тврд, романот стана репер на феминистичкиот бран.

Соба по ваша сопственост, од Вирџинија Вулф

Сопствена соба на Вирџинија Вулф

Вирџинија Вулф тоа беше едно од првите писатели кои го бранеа феминистичкото движење во една деценија како 20-тите, во која правото на жените да гласаат во Англија ќе започне револуција поддржана од дела како „Соба за пишување“. Есејот, составен од разни предавања што ги одржа Вулф кон крајот на 1928 година на Универзитетот Кембриџ, се залага економската и идеолошката независност на жените за да може да се исполни и да има време да се развива уметнички.

Виолетовата боја од Алис Вокер

Виолетовата боја на Алис Вокер

Адаптирано во 1985 година од Стивен Спилберг во познатиот филм во кој глуми Вупи Голдберг, Виолетова боја ја оправдува слободата на робовите и жените. Романот се одвива на почетокот на XNUMX век, по стапките на Сели, млада жена која останува бремена со својот татко и е продадена на човек кој физички и психолошки ја малтретира, држејќи ја одделена од сестра си. Романот на Алис Вокер ја освои наградата Пулицерова награда во 1983 година, правејќи го својот автор еден од најголемите амбасадори на феминистичките писма во последниве години.

Сите ние треба да бидеме феминистки, од Чимаманда Нгози Адичи

Сите ние треба да бидеме феминистки од Чимаманда Нгози Адичи

За време на TED Разговор што Нигериецот Нгози Адичи го свика во 2013 година, дефиницијата за феминизам се смени засекогаш. Сведоштво собрано неколку месеци подоцна во „Сите треба да бидеме феминистки“, краток и агилен есеј во кој авторот на дела како што е „Американах“ ни раскажува за неговата визија за еднаквост, оној во кој спротивниот пол не е деградиран и жената може да продолжи да ги има истите права како и мажот што ги носи нивните најдобри потпетици. Една од најдобрите феминистички книги во последниве години.

Дали сакате да прочитате Сите треба да бидеме феминистки?

Вториот секс, од Симоне де Бовоар

Втор секс на Симоне де Бовоар

По објавувањето во 1949 година, овој есеј стана успех, надминувајќи го како еден од книги феминизам значка. Низ своите страници, Симоне де Бовоар размислува за природата на жените и за тоа како се раѓа нивната сегашна слика од проекцијата пред општеството. Совршена основа преку која се анализираат разликите помеѓу мажите и жените, охрабрувајќи ги вторите да ги обноват своите критериуми и да бидат тип на личност што некогаш ја посакувале.

Lee Вториот секс.

Тегла со ellвона, од Силвија Плат

Тегла со ellвона на Силвија Плат

Единствениот роман на американската поетеса Силвија Плат Беше лансиран во Велика Британија една недела пред самоубиството на авторката откако го вклучи бензинот во нејзината кујна. Приказна во која нејзината протагонистка, Естер, е најпопуларна млада жена во средно училиште и им завидува на сите девојки, гледајќи како нејзиниот иден ardвезден decline опаѓа во потрага по одлуки што никогаш не успева да ги донесе и на кои се додаваат нејзините лоши односи со мажите арогантен и мизогинист. Психолошкиот профил на главниот јунак беше, на моменти, во споредба со авторот погоден од биполаритет и депресија, оставајќи како сведоштво полуавтобиографија што би се спуштила на потомството.

Откријте Тегла со ellвона на Силвија Плат.

Монолозите на вагината, од Ева Енслер

Монолози на вагината на Ева Енслер

Во 1996 година започна писателката Ева Енслер разговор со нејзините пријатели што доведе до низа приказни што таа ќе ги крсти какоМонолозите на вагината, се смета за супериорен во однос на пенисот бидејќи е поврзан со клиторисот, единствениот орган кој е одговорен за давање задоволство. Претставата, која препишува буквални монолози на „лута“ и „шлакана вагина“, беше прилагодена на театарот и стана успех во 2001 година по нејзината изведба во Медисон Сквер Гарден со уметници како кралицата Латифа, Винона Рајдер и Мариса. последователни функции на други јазици низ различни земји во светот.

Janeејн Ер, од Шарлот Бронте

Janeејн Ер, од Шарлот Бронте

Непосредно пред објавувањето на Janeејн Ер во 1847 година, Шарлот Бронте одлучи да го користи псевдонимот Каурер Бел Во време кога да се биде писател не се сметаше толку добро. Текот на неговата кариера би се променил кога делото станало инстант бестселер. Од автобиографска природа, Janeејн Ер го раскажува животот на една млада жена која откако помина низ различни сиропиталишта и тешкотии, станува гувернанта на ќерката на мистериозниот господин Рочестер. Работата се смета за една од првите феминистички романи во историјата.

Митот за убавина, од Наоми Волф

Митот за убавината на Наоми Волф

Многумина сметаат дека е една од клучни есеи за разбирање на феминизмот, Книгата на Волф објавена во 1990 година отвори нова дебата околу последиците од прогресивното зајакнување на жените: нивниот физички изглед. Во свет каде што нарушувањата во исхраната и операциите на пластична хирургија растат, Волкот ја анализира сликата за жена плен на површноста диктирана од самото општество и масовна комуникација.

препорачуваме убавината Мит.

Гордост и предрасуди, од Janeејн Остин

Гордост и предрасуди од Janeејн Остин

Објавено во 1813 година анонимно, Гордост и предрасуди ни ја претставува ситуацијата на некои сестри Бенет очајни да припаѓаат на човек кој ги поддржува. Сите освен една: Елизабет Бенет, млада жена која претпочита да ги анализира сопствените желби отколку да се омажи. Проблемот доаѓа кога г-дин Дарси, еден од најбогатите луѓе во областа, сее бројни противречности во протагонистот околу неговата фигура. Класична, исто толку вкусна како филмската адаптација од 2005 година, со Кира Најтли во главната улога.

Кои се најдобрите феминистички книги што сте ги прочитале?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   БЕТРИЗ ФЕРНАНДЕЗ dijo

  Ги прочитав „Земјата на жените“ и „Населената жена“, од Giоконда Бели, писателка од Никарагва. Алис Мунро пишува и за жените.

 2.   Ангел Наваро Пардињас dijo

  Агнес Греј, од Ана Бронте