100-те најпродавани книги во историјата

100-те најпродавани книги во историјата

Во оваа листа што ви ја нудиме денес, 100-те најдобри книги во историјата не се појавуваат, тоа е друга листа што можете да ја видите овде ако си заинтересиран. Во оваа статија ви претставуваме 100-те најпродавани книги во историјата, „бестселери“ или супер продажба, кои не секогаш (би се осмелил да кажам скоро никогаш) не се продаваат за да бидат одлични книги ... Но, судејќи такво нешто, оставам на вас дека секогаш можете да го оставите вашето мислење, предлог или коментар подолу.

Без понатамошно разочарување, да започнеме!

 1. Историја на два градаод Чарлс Дикенс
 2. Господарот на прстенитеод R.Р.Р. Толкин
 3. Малиот принцод Антоан де Сент Егзипери
 4. Хобитотод R.Р.Р. Толкин
 5. Сонувам во црвениот павилјонод Као Ксуеки
 6. Тројна репрезентативностод Jианг Земинг
 7. Десет мали црнциод Агата Кристи
 8. Лавот, вештерката и гардеробатаод CS Луис
 9. Ellaод Хенри Рајдер Хагард
 10. Кодот на Да Винчиод Ден Браун
 11. Фаќачот во 'ржод JDSalinger
 12. Алхемичаротод Пауло Коеhoо
 13. Патот до Христосод Елен Г. Вајт
 14. Хајдиод Јохана Спири
 15. Вашиот синод д-р Бенџамин Спок
 16. Ана на зелените Гејблсод Луси Мод Монтгомери
 17. Црна Убавинаод Ана Сивел
 18. Името на розатаод Умберто Еко
 19. Извештајот „Хите“од Шере Хите
 20. Палавиот зајакод Беатрикс Потер
 21. Хари Потер и Поклони на смрттаод .К.Роулинг
 22. Хуан Салвадор Гавиотаод Ричард Бах
 23. Порака до Гарсијаод Елберт Хабард
 24. Ангели и демониод Ден Браун
 25. Вака се ублажи челикотод Николај Островски
 26. Војна и мирод Леон Толстој
 27. Авантурите на Пинокиоод Карло Колоди
 28. Можете да си го лекувате живототод Луиз Хеј
 29. Кејн и Абелод ефри Арчер
 30. 50 нијанси на сива бојаод ЕЛ Jamesејмс
 31. Дневник на Ана Франкод Ана Франк
 32. Во неговите чекори, од Чарлс М. Шелдон
 33. Сто години осаменостод Габриел Гарсија Маркез
 34. Lifeивот со целод Рик Ворен
 35. Птицата трнод Колин МекКалоу
 36. Убиј птица подбивкаод Харпер Ли
 37. Долината на куклитеод quаклин Сузан
 38. Помина со ветрот, од Маргарет Мичел
 39. Размислете и станете богатиод Наполеон Хил
 40. Бунтот на г-ѓа Стоверод СБ Хуи
 41. Мажи кои не сакале жениод С. Ларсон
 42. Ненаситната гасеницаод Ерик Карл
 43. Агонија на големата планета Земјаод Х. Линдзи
 44. Кој ми го зеде сирењето?од Спенсер Johnонсон
 45. Ветерот во врбитеод Кенет Грахам
 46. 1984од Georgeорџ Орвел
 47. Гладните игриод Сузана Колинс
 48. Деветте откритијаод ејмс Редфилд
 49. Кумод Марио Пузо
 50. Љубовна приказнаод Ерих Сегал
 51. Волкот тотемод ианг Ронг
 52. Среќната проституткаод Хавиера Холандер
 53. Тибуринод Питер Бенчли
 54. Јас секогаш ќе те сакамод Роберт Мунш
 55. Само за жениод Мерилин Франс
 56. Светот на Софијаод Јостеин Гардер
 57. Што да очекувате кога очекуватеод Х. Муркоф
 58. Каде живеат чудовиштатаод Морис Сендак
 59. Тајнатаод Ронда Брн
 60. Страв од летање, од Ерика Јонг
 61. Добра ноќ Месечинатаод Маргарет Вајз Браун
 62. Шогунод ејмс Клавел
 63. Погоди колку те сакамод Сем МекБратни
 64. Столбовите на земјата, од Кен Фолет
 65. 7 навики на високо ефективни луѓеод С.Р.Кови
 66. Како да освоите пријатели ... од Дејл Карнеги
 67. Мало кутре покиод Se. Себринг Лори
 68. Парфемод Патрик Сискинд
 69. Човекот кој им шепотеше на коњитеод Н. Еван
 70. Сенката на ветеротод Карлос Руиз Зафон
 71. Колибатаод Вилијам П. Јанг
 72. На оганод Сузана Колинс
 73. Водич за автоматизација за галаксијатаод Даглас Адамс
 74. Вторник со мојот стар учителод Мич Албом
 75. Божји заговород Ерскин Калдвел
 76. Каде ве носи срцетоод Сузана Тамаро
 77. Mockingjayод Сузана Колинс
 78. Бунтовнициод Сузан Е. Хинтон
 79. Чарли и фабриката за чоколадиод Роалд Дал
 80. Токио блузод Харуки Мураками
 81. Место на Пејтонод Грејс Металиус
 82. Динаод Френк Херберт
 83. Чумаод Алберт Ками
 84. Не е достоен да се биде човекод Осаму Дазај
 85. Голиот мајмунод Дезмонд Морис
 86. Мостовите на Медисонод Роберт Jamesејмс Волер
 87. Сè се распаѓаод Чинуа Ачебе
 88. Профитот, од Халил Гибран
 89. Егзорцистотод Вилијам Питер Блати
 90. Стапица-22од Josephозеф Хелер
 91. Остров на буриод Кен Фолет
 92. Историја на времетоод Стивен Хокинг
 93. На Cat во шапкатаод д-р Сеус
 94. Од моето небоод Алис Себолд.
 95. Диви лебедиод Јунг Чанг
 96. Дедо Евита, од Томас Елој Мартинез
 97. Ноќтаод Ели Визел
 98. Змејови на неботоод Калед Хосеини
 99. Аналектите на Конфучиеод Ју Дан
 100. Историја на иднинатаод Таичи Сакаија

Која од овие книги сте ја прочитале или читате во моментот? Од овие 100 наслови прочитав вкупно 18. Што мислите за најдобрата продажба на некои книги на списокот? Дали заслужуваат да станат „бестселери“?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рајмундо Таламантес dijo

  Имав барем 16 години.

  1.    Родолфо Мартинез Флорес dijo

   Постои еден стар Бестселер, како од 90-тите, кој се занимава со последните желби на една девојка обесхрабрена од медицинската наука, која одлучува, заедно со нејзините родители, да направи некои од работите што планираше да ги направи и местата што сакаше да ги знае , како што порасна. Така, тие прават список со нив и се обидуваат да ги направат. Мислев дека се вика Последна листа на желби на Синди? Или не знам како име. Би сакал да ми помогнеш да го пронајдам. Поздрав

 2.   Хозе dijo

  19 и денес го добив pdf на Софискиот свет

 3.   Палома Монторо dijo

  Доста неколку, не сите.
  Најнепријатниот и најгрдиот, Ел парфем.
  И многу други во кои не наоѓам минимална литературна вредност, како што се Ангели и демони, Кој ми го јадеше сирењето ... За среќа, тие не го вклучија Момчето во ризови пижами, тоа би ме успило
  Има и други што никогаш нема да ги прочитам: педесет нијанси ...
  Токио блуз, убијте славеј, стапица 22 ... И уште повеќе, величествено.
  Де Сент-Егзипери и Орвел, тие имаат подобри дела.
  Сметам дека овој извештај недостасува во квалитетот на неодамнешните.
  Се надеваме дека за неколку години ќе ги има само добрите.
  Има многу оџа: научна фантастика, Дина. Што е со Кларк, Рандеву со Рама, Вселенска одисеја? И книги за самопомош ...
  Те молам!

 4.   Себастијан dijo

  Информациите недостасуваат во статијата. Најпродавани во историјата од каде, од кои земји? Со оглед на кои издавачи и сл.? Инаку насловот изгледа многу произволно и многу непрофесионално. Со други зборови, не можете да давате такви вести без да наведете статистички параметри.
  Друга работа, Палома Монтеро, се согласувам со вас дека некои книги немаат најмалку книжевна вредност, но тука не станува збор дали се или не, туку кои се најпродавани, без оглед на жанрот на кој припаѓаат.

  1.    Алберто Дијаз dijo

   Здраво Себастијан.
   Вистина е, не го сфатив тоа: Кармен требаше да прецизира врз основа на кои параметри е направен тој список. Се сомневам дека тие се сто најпродавани во историјата на целиот свет.
   Литературен поздрав од Овиедо.

 5.   Армо dijo

  Прочитав 25 од нив, некои ме воодушевија затоа што ги читав пред многу години. Навистина, има добри книги таму и други кои воопшто не се добри, но тоа ми е јасно како најдобро продавани. книга што нема ништо од книжевна вредност, но читателите ја сакаат од некоја причина, понекогаш поради својата порака, понекогаш поради својата приказна, понекогаш поради еротски сцени, (што се продава многу). Откако прочитав толку многу години, знам дека има вкус во книгите се многу различни од една до друга личност, она што на некој му се допаѓа на друго можеби воопшто не го сака.

  1.    Алберто Дијаз dijo

   Здраво, Армо.
   Во право си во тоа што го зборуваш.
   Литературен поздрав од Овиедо.

 6.   Аналија Пасторино dijo

  Не мешајте го бестселерот со литературниот квалитет. Повеќето го немаат, тие достигнуваат масовна публика со едноставен и достапен јазик, кој повеќе сака да ги забавува, отколку да ги тера луѓето да размислуваат. Верувам дека може да се забавува квалитетно, без сомнение, но повеќето не го бараат тоа. 50 нијанси се напишани како за тинејџерска публика, многу е лошо ако го погледнете од таа гледна точка. Сега, очигледно е фатена приказната. Исто така, ме зачудува тоа што големите класици продолжуваат да се борат таму горе и мислам дека оние од нас кои сакаат добра литература имаат одговорност да шират и да препорачуваат одлични дела, за да можат да се натпреваруваат против големите буџети за маркетинг и да им помагаат на луѓето кои веќе сакаат да прочитајте (што во овој момент не е малку) за да пронајдете подобар литературен квалитет. Поздрав!

  1.    Алберто Дијаз dijo

   Здраво, Аналија.
   Во право си. Многу добро кажано.
   Литературен поздрав од Астуриас.

 7.   ксимена dijo

  Хобит, Малиот принц, лавот, вештерката и гардеробата, Хајди, твојот син, Хуан Салвадор Галеб, сто години самотија, поминати од ветрот, од Маргарет Мичел, кој ми го зеде сирењето?, Од Спенсер sonонсон , 1984 година, од Georgeорџ Орвел, Чарли и фабриката за чоколади, од Роалд Дал.

 8.   Алберто Дијаз dijo

  Здраво Кармен.
  Прочитав 6: „Сто години самотија“, „Токио блуз“, „Фаќачот во рж“, „Алхемичарот“, „Името на розата“ и „Кум“.
  Се согласувам со вас дека најпродаваните книги се тешко квалитетни литератури или литератури. Огромното мнозинство на дела што се појавуваат на списокот не треба да се појавуваат на него. Само неколку книги од тие сто се добри или ремек-дела. Знам дека секогаш ќе има луѓе кои велат: секој што чита што сака, а исто така секој има право да чита само литература за бегство. Сето ова е вистина. Сепак, мислам дека можете да прочитате добра книга со која, освен да избегате, да научите и да ве оставите зад себе и да ве трансформираат или да ве натераат да разгледате аспект на реалноста од друг агол или да ве поттикнат да си поставите одредени прашања. Книгите што го постигнуваат сето ова се оние што навистина вреди да се прочитаат. Тоа е како храна: може да се јаде нездрава храна која е многу вкусна, но ... зарем здравата храна не е подобра?
  За мене, повеќето од најпродаваните книги се, без навреда, нездрава храна на литературата.
  Литературен поздрав од Овиедо и благодарам.

 9.   Алберто Дијаз dijo

  Здраво Давид.
  Се согласувам со тебе: не се пофалив со тоа; Кармен требаше да го напише линкот од каде го доби тој список. Може да се чуди, сега кога размислував за тоа, без разлика дали таа врска е сигурна или не. И, бидете внимателни, со ова јас не ја напаѓам или сакам да ја напаѓам Кармен, се разбира. Ова го велам со најголема почит кон неа.
  Литературен поздрав од Овиедо.

 10.   Алберто Дијаз dijo

  ПС: зар не треба „Дон Кихот“ да се најде на таа листа? Изненаден сум што не се појавува затоа што иако не е прочитан многу што нема никаква врска со продажбата. Постојат книги што се даваат и не се читаат.

 11.   Спарено dijo

  Дон Кихот не е тука и има книги како Пауло Коеhoо и други кои не се литература.

 12.   Тереза ​​Мендоза dijo

  ТАЈНА, прочитајте ја и уживајте во сè што можете да имате во животот.

 13.   гилермо кутипа dijo

  Одлично

 14.   Хиполито Куева Родас dijo

  Прочитав само една. Моја опција е да ги прочитам сите. Тие се одлични книги, вредни за читање.

 15.   Каролина Андраде dijo

  Одлична листа е, скоро стигнав до средина, иако не знам зошто нема ниту книга од Торкуато Лука де Тена, поздрав.

бул (точно)