Историски книги засновани врз историски факти

Историски книги

Кога читаме книга, знаеме дека можеме да најдеме мноштво книжевни жанрови. Некои се попознати од другите. На пример, фикцијата ја надминува белетристиката во продажбата на книги. Но, во рамките на сите жанрови, постои еден што се издвојува доста: историски книги засновани врз вистински настани.

Иако многу автори си дозволуваат одредени „лиценци“ за приказната да работи добро и сè да одговара, вистината е дека историските книги, засновани на историски факти, ги има многу. Сигурно некои од вас дури и знаат за тоа.

Вистински историски книги: најчиста историја

Вистинските историски книги не се досадни, верувале или не. Всушност, во колеџите и институтите тие обично ги испраќаат тие книги. Но, има и други раскажани преку роман, кои се историски книги, но се засноваат на вистински настани.

Еве ви оставивме една избор на книги засновани врз историски факти.

Историски книги: Приказна за два града

Оваа книга е една од оние што раскажуваат вистински историски настани. Во него, можеш запознајте ќерка на лекар, затворен 18 години во Бастилја. Покрај тоа, контекстот, раскажувањето што се случило за време на Француската револуција, и сценаријата во Лондон и Париз се многу добро претставени и, иако има некои лиценци од авторот, вистината е дека тој се држел до вистинската историја.

А, кој е авторот? Па, верувале или не, ова е Чарлс Дикенс.

Војна и мир

Друга историска книга заснована врз вистински историски настани е оваа, Војна и мир, заговор што не сместува во историјата кога Наполеон се обиде да ја нападне Русија.

Сепак, авторот, Толстој, не сакаше само да ги раскаже настаните, но вклучи aубовна приказна каде се рефлектира постојната култура во тоа време и како семејствата се прилагодуваат на нови ситуации.

Историски книги: Судот на Карлос IV

Фокусирајќи се повеќе на историјата на Шпанија, толку многу непознат денес за многумина, имаме книга напишана од Бенито Перез Галдос, која раскажува една од најрепрезентативните епизоди на шпанскиот кралски семејство. Ние зборуваме за како Фердинанд Шести заговор за соборување на неговиот татко од тронот.

Ако сакате да ја знаете историјата на Шпанија, тогаш оваа книга треба да биде под ваш појас.

Патување до крајот на ноќта

Напишана од Луис-Фердинанд Селин, оваа книга ќе ве смести во Првата светска војна и, во прво лице, со ликот на Фердинанд Бардаму, ќе се сретнете како се живееше тој настан што го промени животот на многумина.

Мора да се каже дека е шокантно, и дека сè што се случи е многу грубо, но на крајот на денот е тоа што се случи, така што ќе се соочите со една од историските книги што раскажува дел од историјата на реалното свет

Историски книги: Огнена линија

Овој роман на Артуро Перез-Реверте се базира на едно од најтешките и најекстремните битки што се случиле во Шпанската граѓанска војна. Да, се вративме да се фокусираме на Шпанија за да дознаеме за друга епизода што ја доживеавме во земјата.

Во овој случај, заговорот се фокусира на некои војници и на она што тие треба да го поминат, бидејќи тие се запишани во борба на фронтот на војната. Така, ужасот што го видоа, нивното страдање, страв, терор ќе бидат претставени во оваа книга, заснована врз вистински историски факти.

Признавам 45 години шпионирање

Волкот беше во Шпанија најважниот шпион во историјата на земјата. И да знаеш како живееше инфилтриран, ставајќи го својот живот во опасност и како напредуваше во текот на 45 години работејќи како шпион, е во најмала рака, неверојатна приказна.

Во оваа книга ќе знаете, не толку историско време, туку историски факт заснован на одредена личност, каде што преку неговите спомени ќе ви раскаже тајни и приказни што ќе ви ја кренат косата.

Историски книги: Амблемот на предавникот

Напишано од Хуан Гомез-Јурадо, овој автор успеа да истражува во еден од историските настани што се случија во Шпанија и за кои не знаат многу луѓе. За да го стори тоа, тој нè сместува во 40-тите години на XNUMX век, кога еден брод ќе најде друг лет и тие ќе одлучат да му помогнат. Таму се среќаваат со група Германци кои како благодарност му даваат на капетанот неколку скапоцени камења и амблем од злато.

И така, приказната започнува со машки лик кој живеел помеѓу Првата и Втората светска војна и кој се обидува да открие што му се случило на неговиот татко.

Возот за сираци

Помеѓу 1854 и 1929 година во близина 250000 деца сирачиња беа однесени од Newујорк на американскиот среден запад. Така започнува приказната заснована на вистински историски настани во оваа книга, напишана од Кристина Бејкер Клајн, која со гласот на две жени што зазема централно место, раскажува што се случило со оние деца кои практично исчезнаа од светот.

Тоа е дел од историјата на Соединетите држави што не е познат многу, а тоа сугерира како во тоа време продажбата на деца била нешто многу честа појава, бидејќи тие биле користени како работна сила за тешки работни места и дека мажите не сакале да прават .

Историски книги: Јас, Клаудио

Оваа книга, која не враќа во Римското Царство, е заснована на добро познат лик, Клаудио, потомок на Јулиј Цезар со Август, Калигула и Тивериј. Клаудио беше тој што владееше од 41 до 54 година, кога Рим освои многу територии.

Но, она што можеби не го знаете е дека Клаудио беше куц и пелтечеше, дека имаше многу трауми и стравови, дека имаше многу работи од неговото детство што го одбележаа силно во својата зрелост.

Така, книгата ви дава колку што е можно поблиску до оваа фигура и како живееле во тоа време.

За кого ellвоно патарините

Повторно врз основа на епизоди од Шпанската граѓанска војна, авторот, Ернест Хемингвеј, кој беше воен дописник во Шпанија, раскажува поглавје од таа војна, поточно онаа позната како офанзива на Сеговија.

За тоа време, републиканската страна се обиде да ги спречи бунтовниците да не поминат, но секако, тоа не беше лесно како што се мислеше.

Историски книги: Името на розата

Па да, овој роман се заснова на историски настани. Поточно, тој бил заснован на стар ракопис од XNUMX век, кој се наоѓал во Австрија, раскажан како се случија низа мистериозни злосторства во манастирот Мелк, еден од најпознатите во светот.

Така, авторот на романот, Умберто Еко, ја создаде својата приказна заснована врз тоа што се случило во тоа време на тоа место и како биле извршени истрагите и откриен виновникот за убиствата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Кристина Валенсија Салазар dijo

    Рецензиите за секоја книга ги најдов неверојатни, влезете на оваа страница бидејќи насловот го привлече вниманието, но кога прочитав дека овој дел е заснован на вистински настани, тоа ме натера да сакам да читам повеќе и секоја приказна ми изгледаше многу интересно, бидејќи никогаш не сум чул од тие настани.

бул (точно)