Интервју со И. Биги, добитник на наградата Серос де Ебеда за историски романи

Баскискиот писател Ињаки Биги го освои награда Ридови на Абеда од историски роман со твојата најнова титула, Валкири. Автор исто така на Светилиштето y Формулата Страдивариус, денес нè посветува ова интервју Ви благодарам многу за вашата nessубезност, време и посветеност. Ескерик аско.

Литературни вести: Дали се сеќавате на првата читана книга? И првата приказна што ја напиша?

I. Биги: Не првата книга, но тоа би било роман од Тројцата истражители, прекрасен Серија да ги привлече децата кон читањето. Неодамна препрочитав еден од нив за да се обидам да ја најдам таа алхемиска формула со која ја добив. И секако како да не спомнувам Салгари со Сандокан o Црниот Корсар.

Ниту се сеќавам што беше првото нешто што го напишав. Многу работи, сите изгубија. Но, првото нешто што го напишав со малку основа тоа беше мојот прв роман, Светилиштето, кој започна како краток расказ и заврши со над 300 страници.

АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

I. Биги: Можеби Кум. Мислам дека романот е тој повеќе пати прочитав, сигурно резултат. Ликовите што ги црта Марио Пузо ми изгледаат скоро ненадминливи. Вито Корлеоне тоа е монструозно суштество но има свое достоинство. Таа мешавина ме фасцинира.

АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

I. Биги: Толкин, Маалуф. Но Јас се смеев многу со Шарп, Прачет, Мендоза… Патував до theвездите со Асимов. И поминав толку уплашен со Стивен Кинг. Агата Кристи и неговиот Херкул Поаро. Додека размислувам за тоа, сè повеќе се сеќавам.

АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

I. Биги: Ижиго Монтоја de Свршената принцеза. Борба, тортура, одмазда, гиганти, чуда, прогонства, вистинска убов. За што друго можете да побарате книга?

АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

I. Биги: Да се ​​прочита јас мислам бр. Јас го правам тоа во која било позиција и во кое било време. Лесно се апстрахирам. Напиши е веќе друга приказна: тишина и простор да се движат. Ако сум во полн бес, и со тоа колку сум нервозен, Веднаш ме преплави и сè ми пречи.

АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

I. Биги: Каде што има компјутер, спокојство, време и простор. Не барам многу, нели?

АЛ: Кој писател или книга има влијание врз вашата работа како автор?

I. Биги: Моите први романи Ги напишав во време кога бев потопено во какво било читање на историски роман со заговори заговор што ми паднаа во раце, и тие многу ме обележаа. Па претпоставувам дека треба да кажам Филип Ван Ден Берген и Сикстинска асоцијација, Кен Фоллет и Столбовите на земјата, Амин Маалуф и Патување на Балдасар, Умберто Еко и Името на розата...

АЛ: Вашите омилени жанрови?

I. Биги: Очигледно историскиот роман. Но, исто така, и многу, црниот роман и многу дела на научна фантастика или фантазија. Постојат некои жанрови, не многу, кои не сум навикнат да ги читам, но секогаш сум бил еден од тие Тие се читаат сè до етикетата на колакао секој пат кога појадувате.

АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

I. Биги: Сега сум со Times of Hope, најновиот роман од Емилио лара, и со Гатака од Френк Тилиез.

Во врска со пишувањето Јас сум со корекциите на мојот петти роман, чекајќи гона излезот од четвртиот, што ќе се појави во пролет, и завршувајќи ја подготовката една шестина што веќе влезе во фазата на пишување, откако ќе се состави документацијата. Тие се независни романи едни со други и обично сакам да ги резервирам нивните парцели, во случај да победат.

АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

I. Биги: Па, зошто ќе се излажеме. Како што рече доста добро, има многу автори и сите сакаме да ги видиме нашите дела во книжарниците, кои нè чинеа толку многу часови, радости и страдања и недоволно побарувачка за да се апсорбира сето тоа. Издавачите преземаат финансиски ризици и понекогаш тоа не се исплати. Сите се трудиме делата да бидат видливи. Кога објавувате роман, веќе сте нервозни околу продажбата, бидејќи од нив зависи идниот. Ако сè уште не сте го објавиле, одите од врата до врата ... Не е лесно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.