Сини фармерки. Интервју со авторот на „Кампот“

Фотографија: Сини фармерки. Фејсбук страница.

Сини фармерки, псевдонимот на севилскиот писател Франциско де Пола Фернандез, има нов роман во својот плоден, успешен и веќе долга траекторија особено во малолетничката литература. Неговиот наслов Кампот и тоа е трилер во која тој се осмелува со допир на мистерија околу смртта во чудни околности што се случија во еден камп на кој присуствуваа млади луѓе од многу различно потекло. Во ова интервју ни кажува за тоа и многу повеќе. Јас навистина го ценам вашето време и nessубезност.

Сини фармерки - Интервју 

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Кампот тоа е вашиот нов роман, каде што се оддалечивте од темите на вашите претходни книги. Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

БЈ: Мислам дека не сум стигнал толку далеку. Она што се случува е дека сега главниот дел е посветен на мистеријата, но сепак го има истиот печат со сини фармерки како и секогаш. Тоа е трилер за млади што произлегува од разговорот помеѓу мојот партнер и јас во затворен затвор. И падна на ум дека може да изолира некои момчиња во камп без мобилни телефони и без Интернет врска и оттаму ја создадов приказната.

 • АЛ: Можете ли да ја запомните таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

БЈ: Искрено не се сеќавам. Како дете читав многу затоа што моите родители се многу читатели и јас отсекогаш живеев опкружен со книги. Можеби мојата прва напишана приказна беше расказ во кој едно лице умира во театарска претстава, и на крајот се открива дека убиецот сум јас (или нешто слично). Иако првото нешто што го паметам е есеј за смеата што ми го испратија на час.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

БЈ: Агата Кристи е мојата единствена референца. Прочитав апсолутно сè за неа. Немам многу автори на заглавија: Карлос Руиз Зафон, Толкин, Julулио Верн… Прочитав и сè за Долорес Редондо o Johnон Вердон, На пример.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

БЈ: Можеби да Поаро или до Шерлок Холмс. Сакам интелигентни и дедуктивни карактери.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

БЈ: Пишував во кафулињата сè до хит пандемијата. Не можам да издржам молк да пишувам и, обратно, дури и најмала бучава за читање. Иако немам големи хоби за една или друга работа.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

БЈ: Сите мои романи, освен Кампот, Ги имам напишано далеку од дома. јас сакам пишува со бучава, гледајќи како луѓето доаѓаат и си одат. Не можам да објаснам зошто, затоа што не се познавам себе си. Кафулињата станаа мои канцеларии. Со цел да читање Повеќе сакам да бидам во куќата тивка на софата или креветот.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

БЈ: Тоа оди од време. Романот негра, На трилери, На мистерија… Дали е тоа што обично го читам. Но, читам и многу историски роман во тоа време и се обидувам да бидам во тек со извонредните романи за млади, да бидам информиран за тоа што читаат младите и што прават моите соученици.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

БЈ: Јас сум во а читателот запре веднаш. Имам неколку романи во очекување како Среде ноќод Микел Сантијаго, Вратата, од Манел Луреиро или Игра на душата од Хавиер Кастиloо. Ни јас не пишувам, иако мислам дека нема да ми треба многу време да седам пред компјутер и да барам нова приказна.

 • АЛ: Што мислите, каква е сцената на објавување? Многу автори и малку читатели?

БЈ: Издавачите се опоравуваат од кризата со коронавирусите и мислам дека не претрпеле толку многу колку што се очекуваше, иако е јасно дека сите сектори поминале лошо. Тоа е комплициран и ефемерен свет, затоа за да посветите многу време на ова, треба да му ги дадете сите 365 дена во годината. Барем така правам. Пред да го постигнам, се обидов да објавам и Јас не го добив првиот патВсушност, сите објавители ме одбија. Но Не се откажав, Видов дека социјалните мрежи и Интернетот можат да бидат одлична алатка и добра изложба за да допрат до читателите и благодарение на заедницата што ја изградив на мрежата, можев да ја објавам Песни за Пола. Поминаа дванаесет години од ова, четиринаесет романи сепак, на пазарот Имам уште многу да научам.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

БЈ: Многу тешко. Не мислам дека пандемијата, вирусот и она што се случува имаат нешто позитивно. Очигледно е дека, порано или подоцна, сето ова ќе се појави во серии, книги и филмови. Да се ​​надеваме дека на крајот нема да ги заситуваме луѓето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)