Интервју со Мерцедес Сантос, кој претставува нов роман: Опсаден

Мерцедес Сантос Матс го претставува својот нов роман, Опсаден, што е веќе во продажба. Beе биде вклучен Аранхуез, следниот ден 24. На новинар и писател крај река, кого со задоволство го сретнав и прочитав, вратете се со друг историја од историска природа, жанр, каде што не недостасува авантури, интриги и убов. Јас навистина го ценам ова интервју каде зборува за својата кариера, омилените книги и автори, хобијата на писателот и многу повеќе.

Интервју со Мерцедес Сантос

Литературни вести: Дали се сеќавате на првата читана книга? И првата приказна што ја напиша?

Мерцедес Сантос: Не претпоставувам приказни, но да со какво читање станав fondубител на читање. Со стриповите на Мортадело и Филемон. И тие сè уште ме тераат да се смеам, нешто што го прават неколку други книги. Хуморот е најтежок. Да се ​​расплачат луѓето е лесно, да се насмеат е многу комплицирано.

Во врска со приказните што ги напишав, морам да кажам дека за разлика од другите автори кои велат дека секогаш го чувствувале тој нагон, Сакав да пишувам, но како новинар, како романсиер Не размислував за тоа дури многу подоцна, до пред околу четиринаесет или петнаесет години. Вистина е дека кога бев мал ќе спиев прилагодувајќи ги филмовите што ги гледав, менувајќи го крајот или додавајќи заплети што посакувам да ги имаа. Истото ми се случи со книгите што ги читав. Но, тоа беше неколку дена, како начин на заспивање, а потоа ги оставив.

АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ГОСПОЃИЦА: Првите беа стрипови и оние што татко ми ги имаше на полиците како оние на Франк Јерби и неговата работа Додека градот спиеше или романтични романи на баба ми, од кои некои сè уште ги имам како злато на крпа. Задолжителните текстови на училиштето секогаш, принудно, беа досадни.

Иако се сеќавам на книги како Вистината за случајот Саволта, од Мендоза во наратив, или Куќата е вклучена, од Луис Росалес, што влезе длабоко во мене. Исто така е вистина дека ако ги читате тие книги денес, веројатно не би се чувствувале исто. Ми се има случено и порано. Но, тогаш тие се поврзаа со мене. Допаѓа Бомарзо, историски роман сместен во ренесансна Италија, од Магика Лајнс или еден од Janeејн Остин, Гордост и предрасуди.

АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи

ГОСПОЃИЦА: Имам многу. Не знам ... Во историските романи, што е мој жанр, би го истакнал шпанскиот Хавиер Негрете. Неговиот роман Саламина, за Темистокле и првиот судир меѓу Исток и Запад, со Грците и Персијците во војна, ми се чинеше прекрасно. Прочитав и многу Фолет на Кен, класици, Лопе де Вега Го сакам, многумина испитувања, некои од поезија....

АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ГОСПОЃИЦА: Оние на Бернард Корнвел. Има можност да ве запознае со навидум нормални сценарија или ликови кои одеднаш ве катапултираат на друго место. Вашата Мерлин е волшебна.

АЛ: Некоја манија кога станува збор за пишување или читање?

ГОСПОЃИЦА: Многу. Само, со текот на времето или различните книги, тие се менуваат. Но, во целина Читам како се чувствувам. Имам започнати многу книги што ги завршувам - или не - кога сакам. Јас можам да мешам политички есеј со книга песна без никаков проблем. Да пишувам, сакам да појадувам сам неколку пати една недела да ги разјаснам моите идеи што понекогаш напредуваат толку брзо што ми бегаат.

АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ГОСПОЃИЦА: Читам и пишувам каде било. Понекогаш со моите деца наоколу, во дневната соба, со вклучен телевизор и моето куче што носеше топка за игра. Но да пишувам претпочитам да го правам тоа на лаптопот, веднаш до прозорецот во дневната соба. Порано го правев тоа во мојата соба, но како што велам, вкусовите постојано се менуваат. Размислувајќи за парцелите, претпочитам да го сторам тоа надвор од домот, кафе на кое било место, обично во Мек Доналдс. Ги сакам нејзините огромни прозорци и уредените погледи. Во 9 часот, кога одам, скоро сум сам, никој не ми пречи.

АЛ: Кој писател или книга има влијание врз вашата работа како автор?

ГОСПОЃИЦА: Многу. Како што реков претходно, сакам како Корнвел ги карактеризира неговите ликови, ми се допаѓа магијата на Остин или Бронте, лириката на Ени Дилард, поставувањето на Свејг...

АЛ: Вашите омилени жанрови?

ГОСПОЃИЦА: Новела историски, испитувања - Од наука, филозофија, социјално, историско -, биографии, мемоари...

АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ГОСПОЃИЦА: Читам Лоша средба на месечинатаод В Стенли Мос за Клиф. Ми се допадна многу 14 за јули од францускиот Ерик Вујар. И пишувајќи, јас сум потопен во Втора светска војна

АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ГОСПОЃИЦА: Тешко е да се објави па што во Шпанија секоја година се објавуваат доста наслови. Но, за разлика од другите земји околу нас, каде што повеќето од објавените се од нивни автори и тие само преведуваат од странци на минимум, тука тоа се прави обратно. Објавени се многу странци кои не се секогаш добри дела. Издавачкиот свет е прилично затворен и непробоен. Но, ако сакате да пишувате, морате продолжи да се обидуваш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.