Интервју со Марија Оружа, автор на „Шумата на четирите ветрови“

Фото: Твитер на Марија Оруша

Марија Оружа Земи едно незапирлива трка и е дел од новата серија на брилијантни и успешни писатели на црни романи дека толку многу радости го даваат жанрот. Шумата на четирите ветрови е неговата нова книга, која требаше да биде објавена овој месец. Писателка родена во Галиција, иако своите романи ги поставува во Кантабрискиот брег, дај ми го ова интервју каде што ни раскажува малку за сè. Јас навистина го ценам вашето време, посветеност и kindубезност.

ИНТЕРВЈУ СО МАРЧА ОРУША

Литературни вести: Дали се сеќавате на првата читана книга? И првата приказна што ја напиша?

Марија Оружа: Не се сеќавам на првиот книга што ја прочитав, но можам да кажам дека моето детство беше полно стрипови: од Зипи и Запе, поминува низ Мортадело и Филемон до стрип верзиите на класиците на Волт Дизни; и многу илустрирани приказни. Холистерите, број на книги во Серија со парни чамци… Читам барем еден неделно. Првото нешто што го напишав тие не беа приказни, но песни. Јас сè уште ги имам, но тие се многу лошо.

АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

МО: го сакам тоа Источно од Еден од Johnон Стајнбек (го читав многу млад, заедно со оние на Барко де Вапор), за сите вектори што ги третираше и за емоции y акција што ги содржи секоја страница.

АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

МО: Гиз тоа е типично прашање невозможно да се одговори. Ми се допаѓаат многу автори токму поради различни дека се, секој е мајсторски во својот свет, иако е ден и ноќ. Пред некој ден прочитав Франкенштајн и ме пленеше огромниот талент на Мери Шели. Ми се допаѓаат Перез Реверте, Пјер Лематре, Роза Монтеро, Максимо Уерта, Дан Браун, Фред Варгас...

АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

МО: Бев зачуден, во своето време, од оригиналност и свежина de Лисбет Саландер, од трилогијата Милениум од Штиг Ларсон. Мислам дека тој е многу добро изграден лик и апсолутно харизматичен.

АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

МО: Мислам дека не. Јас обично пишувам, да, само и исклучиво во мојата канцеларијаПа, претходно сум правел патувања и интервјуа за да се документирам.

АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

МО: Јас пишувам во училишните часови на моето дете и во остатокот од лабави времиња што го кинам до ден. Да читам, во секое време добро е. Пред појадок, вести. Ноќе, литература.

АЛ: Кој писател или книга има влијание врз вашата работа како автор?

МО: Претпоставувам дека ги прочитав сите. Јас истакнав точка на сите, дури и ако требаше да бидам јасен за тоа што не сакав да го сторам. Кога ќе прочитам Камила Лакберг Ми се допадна да користам два гласа и две временски рамнини да напише приказна; и кога ќе прочитам Ден Браун Бев убеден во тоа магичен што може да се користи сценарија и реални историски факти да создаваат приказни.

АЛ: Вашите омилени жанрови?

МО: Работите што ми се допаѓаат се многу хетерогени. Јас не читам пуристички криминалистички романи, но книги од неизвесноста, историски… Сите многу разновидни. Сакам биографии и автобиографии.

АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

МО: јас мислам Не можам да го кажам тоаПа, сега читам многу специфични книги за документирај го мојот следен роман. Y Јас не пишувам ништо. Јас не пишувам додека не имам de сите материјал, и составувањето може да ми одземе работа од четири до шест месеци. После тоа, пишувам секој ден.

АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

МО: Јас мислам дека е комплицирано затоа што таму многу материјал и многу нови автори. Не е лесно да се филтрира што може да биде привлечно за читателот или кои приказни ја имаат потребната вистина и сила да го посветат напорот. Сепак, Мислам дека треба да истраете: ако е материјал светла, неговата светлина завршува некаде да се види.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)