Алан Хлад. Интервју

Алан Хлад ни го дава ова интервју каде зборува за својата работа

Алан Хлад | Фотографија: Твитер профил.

Алан Хлад е американски писател кој потпишува најпродавани наслови како на пр Долгиот пат кон дома светлината на надежта со голем успех во повеќе земји. Љубезно ми го даде ова интервју каде ни раскажува за неговите романи и уште многу теми. Значи Ви благодарам многу вашето посветено време и добрина.

Алан Хлад

Хлад работел како извршен директор но остави да се посвети исклучиво на литературата. е член на Друштво за историски романи во Кливленд и Здружението на писатели Акрон. Тој живее во Охајо со сопругата и децата.

Неговите романи Долгиот пат кон дома светлината на надежта, кои ги претстави во Шпанија минатиот мај, имаат како одлични протагонисти со животни -домашни гулаби во првиот случај и германски овчари во втората, за првата обука школа на Кучиња да им помогне на слепите војници. Тие се поставени во втората и првата светска војна. И двете се засноваат на вистински факти и љубовни приказни со допир подеднакво емотивен колку и драматичен. И тие сочинуваат атрактивни историски фрески од епохите што ги направија најпродавани.

Интервју

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

АЛАН ХЛАД: Првата книга што ја прочитав беше а книга за деца, Тајната три, од Милдред Мирик. Приказната беше за откривање на шише кое содржеше шифрирана порака што доведе две момчиња да најдат нов пријател. Имам убави спомени од читањето на приказната на глас со мајка ми, уметничка жена и незаситна читателка која ми го исполни животот со книги.

Првата приказна што ја напишав беше ракопис со наслов Индиго куќа. Беше мојот прв обид за роман. Иако ова дело веројатно никогаш нема да биде објавено, процесот на создавање на приказната беше неизмерно корисен во развојот на моите вештини за пишување.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве изненади и зошто?

АХ: Господар на мувитеод Вилијам Голдинг. Бев трогнат од описот на книгата за човечкото добро и лошо однесување и смртоносните последици од колапсот на општествениот поредок. Книгата ја читав во средно училиште и до ден денес ми е една од омилените приказни.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од едно и во секое време.

АХ: Предизвик е да се избере само еден писател! Имам многу омилени автори, меѓу кои и Џон Ирвинг, Кристин Хана, Ернест Хемингвеј, Крис Бохјалијан, Пола Меклејн, Ентони Doerr и Кристин Хармел.

 • АЛ: Некој книжевен лик што би сакале да го запознаете или создадете?

АХ: Би сакал да се запознаеме Сантијаго, стариот и решителен рибар во Старецот и морето, од Ернест Хемингвеј.

 • АЛ: Некој посебен „порок“ кога пишувате или читате?

АХ: Сакам да пијам кафе, особено рано наутро, кога пишувам. два мои романи Долгиот пат кон дома Тајниот гласник на Черчил, ги напишав главно во локално кафуле.

 • АЛ: А вашето омилено место и време за да го направите тоа?

АХ: Иако сакам да пишувам во кафуле, се чувствувам дека можам да го направам тоа. каде било Не чекам да дојде инспирацијата пред да облечам. Пишувам секој ден. За мене најдобро е да имам еден планирана рутина.

 • АЛ: Кој писател или книга најмногу влијаеше или инспирираше на вашата работа?

АХ: Отсекогаш сум бил фасциниран од приказните за љубовта и војната, а на ум ми доаѓаат три книги. Збогум со пиштолиод Ернест Хемингвеј Мандолината на капетанот Корели, на Луј де Берние и Англискиот пациент, од Мајкл Ондаатје.

 • АЛ: Некој друг омилен жанр?

АХ: Трилери.

Книги од Алан Хлад

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

АХ: Читам Патот до Данкерк, од Чарлс Мор. Тоа е истражувачка книга за а нов роман што го пишувам се случува есента на Франција во 1940 година.

 • АЛ: Што мислите за денешниот издавачки свет/пазар? Премногу писатели се обидуваат да бидат објавени? Или премногу начини да го направите тоа?

АХ: Моќта на зборовите е прекрасна работа и охрабрувам повеќе писатели да продолжат да ги објавуваат своите дела. Иако избрав традиционален начин на издавање, јас сум поборник за повеќе канали за авторите да ги објавуваат и дистрибуираат своите книги.

 • АЛ: Како се справувате со овие тешки времиња што ги доживуваме? Можете ли да задржите нешто позитивно за вашата работа или идните романи?

АХ: Ви благодарам многу што го поставивте ова прашање! Да се ​​соочиме со тешките времиња, Читам возбудливи книги и се опкружувам со луѓе со позитивен став. и верување дека добри работи им се случуваат на оние кои не се откажуваат. Во моите романи, како и во овој што моментално го пишувам, надежта е важна тема. Соништата и аспирациите го прават животот богат и значаен..

За повеќе информации за авторот: www.alanhlad.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.