Марија Хесус Ромеро од Авила Лара. Интервју

Фотографија: Марија Хесус Ромеро де Авила, Инстаграм.

Марија Хесус Ромеро од Авила де Лара е од Ла SОлана (Сиудад Реал) но веќе посвоена од Мадрид. Завршила шпанска филологија, нејзината струка била новинарство, а сега работи како радио водител. Окован на страв од умирање е неговиот последен роман. Ви благодарам многу за времето и добрината да го посветите ова интервју.

Марија Хесус Ромеро де Авила - Интервју

 • ЛИТЕРАТУРА ТЕКОВНА: Насловот на вашата последна книга е Окован на страв од умирањеНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

МАРИА ЖЕС РОМЕРО ДЕ АВИЛА: На титула Тоа е многу размислувано затоа што сакав еден импантанте. Тоа е роман кој се провлекува со жанрови црни, историски и со еротски допир. Сакав да го доближам читателот до темата за смртта, за нашата леснотија, но со голема смисла за хумор и блискост. Идејата произлезе од А криза што ги имав во кои многу размислував за Muerte. Сакав да ги доловам тие чувства, па она што започна како терапија на крајот се претвори во роман.

 • АЛ: Може ли да се вратиш на првата книга што ја прочита? И првата приказна што ја напиша?

МЈРА: Па првата книга што ја прочитав беше Хајди, дека го препрочитав стотици пати затоа што моите родители не можеа да ми купат повеќе. Потоа еден пријател ми ги позајмуваше додека не бев доволно возрасен за да ги проверам книгите од библиотеката.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

МЈРА: Имам неколку: Изабел Аљенде, Хавиер Маријас, Сервантес (Препрочитав Кихот од време на време), Марио Бенедети, Марио Варгас losоса, Бенито Перез Галдос, Достоевски, Артур Конан Дојл.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

МЈРА: Би сакал да го запознаам и создадам ликот на Шерлок Холмс, од кој било од романите на Сер Артур Конан Дојл, на пример, Кучето на Баскервил. Ме фасцинира тој лик.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

МЈРА: Во времето на пишувај Сакам да бидам единствена, без никој дома. Нема музика. Y читање Сакам да го правам тоа во секое време и во секое време.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

МЈРА: Кујнската маса за пишување Го обожавам. До прозорец е, каде што ги гледам дрвјата, небото, пејзажот. За читање, креветот пред спиење. Исто така, ако не читам претходно, не заспивам.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат? 

МЈРА: Ми се допаѓа поезија во мали дози и биографии.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

МЈРА: Само што завршив криминален роман на Карме Чапаро, Не разочарувај го татко ти, што доста ми се допадна, но јазикот на моменти е малку груб. И сега сум со Лигњи а ла романа, од Емилио дел Рио, каде што гледаме дека сè е измислено од класиците, во овој случај Римјаните. Многу забавно. ДО понекогаш ја читам книгата песни од Луис Дијаз Качо, Живејте секој ден.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото и што одлучи да се обидете да објавите?

МЈРА: Па, панорамата да се објави е редовно. За среќа постои десктоп објавување. Има многу издавачи од овој тип кои го прават тоа доста добро и по прифатлива цена. Y Решив да објавам бидејќи тоа беше нерешено прашање, сон за остварување. Можев да го направам тоа бесплатно на Амазон, но сакав уредно издание и со Ediciones Doce Calles го постигнав тоа.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

МЈРА: Ми беше многу тешко особено времето на затворање, имајќи го семејството надвор од Мадрид. Беше многу тешко. Јас го чувам позитивен дел од солидарностаг, од силата и борбата што ја има човечкото битие, можеме со се. И тоа ме натера многу повеќе да ги ценам секојдневните работи, здравјето, пријателството, семејството.

Мислам дека не ја користам самата пандемија како тема за пишување, туку економската и работната криза што ја доживуваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)