Интервју со Карлос Досел, автор на „Сомбрас ен ел фаро“

Фотографија на Карлос Досел на неговиот Фејсбук профил.

Карлос Досел (Картагена, 1970), за момент, има кратка, но ветувачка литературна кариера како автор на El наследство на злото y Сенки во светилникот. Првиот, објавен во 2015 година, сега е во трето издание, а второто, во 2018 година, го консолидираше инспектор Хавиер Манзано Во улога на протагониста од оваа серија на црн пол од кои писателот подготвува a трета титула.

Читам Сенки во светилникот поставена во Галиција и деновиве Имав можност да се сретнам со него од мрежите благодарение на взаемната forубов кон криминалистичкиот роман. Grantубезно дајте ми го ова интервју каде што ни раскажува малку за сè. Ти го ценам многу вашето време и посветеност.

Интервју

Литературни вести: Дали се сеќавате на првата читана книга? И првата приказна што ја напиша?

Карлос Досел: Се сеќавам на тоа многу добро. Го позајмив од училишната библиотека. Тоа беше книга што тој зборуваше за Дедо Мраз. Не го паметам точно насловот, но се сеќавам дека ми даде многу емотивно чувство со работите што ги правеше овој белобрад карактер.

АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ЦД: Тоа беше книга што ми ја остави пријател. Тоа беше тоа на Сфера, на Мајкл Крајтон. Тогаш ми беше многу драг научна фантастика сè додека не го запознав г-дин Конан Дојл.

АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ЦД: Покрај тоа Конан Дојл Би можел да те именувам Руиз Зафон, Јулија Наваро, Ден Браун, Васкез Монталбан, затоа што ви дадов неколку примери на големи писатели кои ме инспирираа.

АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЦД: А. Шерлок Холмс, без сомнение.

АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

ЦД: Сакам да пишувам со А. добра точка на светлината осветли ми ја тастатурата и добра чаша само кафе, иако не треба ни да го мирисам.

АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ЦД: Ми се допаѓа ноќи. Тишината на ноќта и, ако е можно, добро саундтрак на детективски филм или мистерија, во позадина. Местото, мојата канцеларијаВо мојата маса каде што имам се што треба да напишам.

АЛ: Кој писател или книга има влијание врз вашата работа како автор?

ЦД: Признавам дека наративот на Руиз Зафон Многу влијаеше на мене. Иако мојот наратив е оригинален, морам да кажам дека навистина ми се допаѓаат описите на Зафон и влијанието што тој го имаше врз мене.

АЛ: Вашите омилени жанрови?

ЦД: Ова прашање е лесно: црна и ужас.

АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ЦД: Завршувам со читање Престон и Чајлд, од детективот Винсент Дагоста, под наслов Синиот лавиринт, типичен американски детективски роман.

Сега се наоѓам себеси како организирам мојата трета книга, исто така, со инспекторот јаболково дрво, во друг нов случај каде што ЦНИ, Еден Масонска ложа и а аналепса Мистериозно засновано врз животот на брачна двојка за време на граѓанската војна.

АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ЦД: Па, да видиме, јас секогаш го велев тоа на крајот доаѓаат оние кои го заслужуваат тоа. И не велам дека заслужувам далеку од тоа, само дека, ако навистина сакаш да пишуваш, ќе ја постигнеш целта и ќе останеш. Ако не, тогаш ќе останете на патот како што ќе им се случило на другите. Ова е едно трка на долги патеки каде што само оној што навистина има дрво и душа на писател може да се натпреварува и да постигне успех.

АЛ: Дали ви е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе добиете нешто позитивно од тоа за идните приказни?

ЦД: Ја користам оваа можност да пишувај горенаведеното и, покрај тоа, некои хроника на извесен aniуани мора да преживееш а катастрофален свет произведени од А. вирус злонамерен


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.