Хулио Алехандре. Интервју со авторот на Островите Пониенте

Фотографија: блогот на Julулио Алехандре.

Хулио Алехандре, Писател на историски роман од Мадрид со седиште во Екстремадура, е автор на Островите Пониенте, неговиот последен роман. Ми го даде ова интервју каде што ни раскажува за неа и сè што е малку за нејзините вкусови, омилените автори, нејзините навики за пишување или актуелната сцена на објавување. Ти Јас навистина го ценам вашето време и nessубезност.

Интервју со Julулио Алехандре

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

ХУЛИО АЛЕЈАНДР: А приказна дете што влезе во првата картичка за читање, се викаше Цигошин и се сеќавам дека беше многу тажно; тогаш дојде стрипови а подоцна и на романи за млади. Мислам дека почнав да станувам читател кога сфатив дека повеќе сакам да ги читам стриповите отколку да ги гледам цртаните филмови.

La прва приказна Би го напишал како дете, најмногу осум или девет години, бидејќи за време на летните одмори мојата мајка организирани меѓу браќата натпревари за приказниПретпоставувам за да можеме да ја оставиме малку да одмори. И таму сите скокнавме - бевме петмина - да измислуваме приказни. 

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ЈА: Многу од книгите што ги читав како тинејџер, особено авантурите:Децата на капетанот Грант, од lesил Верн, Последниот мохиканец, од Фенимор Купер итн., но можеби оној што најмногу ме погоди беше Убовта кон големата мечкаод Сергуис Пјасецки, кој се занимава со нивните авантури како шверцери на руско-советската граница, во ерата на меѓу војните. Привлечноста на тој див и луд живот, без правила, без утре, ме натера да сакам да станам шверцер. Објавено е во колекцијата „Рено“ и сè уште го имам примерокот. Има жолти и лабави страници, но јас сум возбуден што го корисна и, од време на време, се враќам на тоа.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ЈА: Мојот омилен писател е Хуан Рулфо. Напиша само една книга и збирка раскази, но не му требаше повеќе. Во принцип, ми се допаѓаат авторите на магичен реализам, кои имаат големо влијание врз мојот начин на пишување и разбирање на литературата, Марио Варгас losоса, Гарсија Маркез, Ocоконда одредени. Од Шпанците, останувам со Гонзало Торен Балестер и Рамон Ј. Сендер. Исто така Васкез Монталбан Многу ми се допаѓа. Сите од XNUMX век. Од XIX, Бикер, веќе помеѓу два века, Пио Бароја.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЈА: Би сакал запознај се до толку многу ликови, измислени и историски, што е тешко да се избере еден од нив, но секако дека би сакал да ги мачкам рамениците со тој мачен конрадијански лик Лорд Jimим, Со Карлос Деза, меланхоличен протагонист на Радостите и сенките или со авантуристот Шанти Андијаод Бароја.

Што се однесува до се создаде, Јас го сакам Ханибал што тој успеа да ги претстави Гифови од Гисберт во неговиот хомонимен роман.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

ЈА: Лав од nocheво кревет, и ако еден ден не го сторам тоа, се чини дека нешто недостасува. Сакам да пишувам со вклучено радио а волуменот е многу мал. Друго хоби: додека пишувам роман што го читам само жанр полицијата. Ми помага да се исклучам.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ЈА: Претпочитам да пишувам за утро, што е кога подобро ќе се концентрирам, иако работата ми дава малку можности за тоа. И местото, до прозорец свртен кон надвор, да погледне нагоре и да може да размислува за пределот.

 • АЛ: Што наоѓаме во вашиот роман Островите Пониенте?

ЈА: Веројатната одисеја на а брод Знам загуба во Јужен Пацифик, во крајот на XNUMX век, и никогаш повеќе не беше слушнат од

Спаѓа во историскиот жанр, но всушност е вечна драма на борбата за живот: сто осумдесет и две лица од сите редови и квалитети, од морнари до доселеници, благородници и обични луѓе, мажи, жени и некои деца, кои се фрлани низ непријателски мориња и диви земји во потрага по подобар живот. Тие оделе да се сретнат со Соломоновите острови, но ја откриле Австралија; Тие бараа слава, но најдоа пекол; и наместо реноме, историјата ги спушти на заборав. Микрокосмос на пријателства, омрази, lovesубови, лојалности и предавства, мизерии и величина, материјата, накратко, од која сме создадени сите.

 • АЛ: Други жанрови што ви се допаѓаат покрај историскиот роман?

ЈА: Имам добра уста и читам скоро сè: поезија, историја, наука и многу наративи, од која било ера, жанр или литературна струја, роман или расказ, напишан на шпански јазик или преведен, етаблирани писатели или Индија. Но, обидувајќи се да бидам специфичен, ќе ти кажам дека ми се допаѓа магичен реализам, На црн пол, на социјален романна авантури, на победнички, на научна фантастика, На неизвесноста, дел од жанрот фантазија (го проголтав Господарот на прстените за една недела), малолетничка, утопии ... Како и да е, и јас не сум навел многу.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ЈА: Ми се допаѓа прочитајте неколку книги истовремено. Сега сум вклучен во книга на документација историски, Трети море, од Магдалена де Пазис, избор на приказни од Стивенсон и роман за него убиство на Олоф Палме, Во слободен пад, како во сонод Леиф Г. Персон, патем, многу интересно.

И јас сум пишување на историски роман сместен во XNUMX век, како островите Пониенте, но чија тема се фокусира на долгото војна од Атлантски домен.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ЈА: Авторите се во пораст, а издавачите во опаѓање. Тоа е совршена дефиниција за тешка панорама. На бројни Уредниците што постоеја во Шпанија пред неколку децении сега се во рацете на големи групи кои имаат тенденција да се обложуваат на осигурување, издавачи средно и мало тие се заситен на оригинали, и десктоп издаваштво Станува а многу одржлива алтернатива да објавува.

Лично, книжевните натпревари многу ми помогнаа, на приказната и романот. Да не беа тие, можеби никогаш немаше да објавувам.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или можете да задржите нешто позитивно?

ЈА: Каде живеам, во мал град во Estremadura длабоко, мислам дека кризата се справува подобро: не е исто да се ограничите на еден кат од осумдесет квадратни метри отколку куќа со внатрешен двор, овоштарник или брошура. Како и да е, отсекогаш сакав да го гледам позитивна страна на нештата, колку и да се тешки и оваа пандемија ми дозволи поминувам повеќе време со моето семејство и пишувам како никогаш порано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Секогаш е многу забавно да се запознаам со авторите преку овие интервјуа, нивните почетоци и нивните инспирации се многу пријатни за мене.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)