Мартин Казариего. Интервју со авторот на Пушам за да заборавам дека пиеш

Фотографија: веб-страница на Мартин Казариего

Мартин Казариего, писател Мадрилејскиот покрај сценарист (Тајната на Пуенте Виејо) И артикулист во разни медиуми, минатата година тој го претстави својот роман со црн жанр Пушам за да заборавам дека пиеш, објавено од Сируела. Но, тоа веќе има долга историја на повеќе од 30 наслови, од кои 8 за деца. Ми го даде ова интервју дека многу ти благодарам. За неговата nessубезност и своето време, кое исто така го споделува со политиката.

MARTÍN CASARIEGO - ИНТЕРВЈУ

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

МАРТИН КАЗАРИЕГО: Невозможно се сеќавам на првата книга што ја прочитав. Постои фотографија која ме насмејува на која сум многу мала, со многу концентриран изглед и во рацете книга Тинтин наопаку. Значи, тоа би можело да биде една од книгите во Тинтин што беа со мене цел живот. Првата приказна што ја напишав беше без сомнение Редакција на училиште.

 • АЛ: Која беше таа книга што влијаеше врз вас и зошто?

МЦ: Еден од првите што влијаеше врз мене, освен да ме забавува, беше Орзовеј, на Алберто манци, мислам дека со тринаесет или четиринаесет години. Зошто? Затоа што, како авантуристички, имаше длабочина што им недостасуваше на другите, и беше многу добро напишана. Придонесе со Тарзан да ме натера да сонувам Африка. Од iosубопитност, повторно го прочитав кога имав дваесет години и повторно навистина ми се допадна; и десет години подоцна, истото.

 • АЛ: И тој омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

МЦ: Немам ниту еден омилен писател, има многу, сите што напишаа роман што ме импресионираше, Грем Грин, Кафка, Толстој, Кларин, Делибес, Алберт Ками, Био Казарес, Jamesејмс М. Каин, Карсон МекКалерс, итн., Итн. И без сомнение, Сервантес.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

МЦ: Во тоа време навистина ми се допадна Волшебникот, на Rayuelaно мојот ентузијазам се олади со текот на годините. Многу ми се допаѓа Алехандра Видал, на За хероите и гробовите, но повеќе би сакала да ја има далеку. Наместо тоа, да, би сакал да се сретнам Ана Карењина. И да ги создадеме? За нив и многу повеќе, се разбира.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

MC: Мислам дека не. Па повеќе тишина наоколу и што помалку прекини, толку подобро.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

МЦ: Не ми е грижа за страницата, морав да се прилагодувам, дури можам да пишувам en едно кафе... Но идеалот, на полето, сам.

 • АЛ: Што наоѓаме во вашиот романПушам за да заборавам дека пиеш?

МЦ: Еден двојка протагониста дека многу ми се допаѓа, Макс и Елза, негативец кој исто така ми се допаѓа, иако да не го имам тука, Гарсија, loveубовна приказна, акција, некаква интрига, брзи дијалози, со хумор и иронија, културни референци, а Сан Себастијан затруен од ЕТА и А. Мадрид напуштање на Движете се...

 • АЛ: Повеќе литературни жанрови што ве интересираат?

MC: Јас не сум многу полИако имаше време кога читав многу криминалистички и криминалистички романи (и од тука потекнува серијата Макс Ломас). Мислам дека Тем добри романи тие се над жанровите.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

МЦ: Сега коригирам Мојата цена е ниту една, продолжување на Пушам за да заборавам дека пиеш и дека Сируела ќе излезе следната пролет. Јас всушност го објавив прво, во 1996 година, но хронолошки, тоа оди порано Пушам, и мислев дека ми треба преглед.

Што се однесува до читања, последниот беше Дечко со торба над главата, на Алексис Равело, што многу ми се допадна, и имам неколку книги на масата, кои ме чекаат, Патување до Конго, од Гиде, и Средба y Храбра душаод Фред Улман.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

MC: Отсекогаш било тешко да се објават, сега и порано. Многу е напишано, и иако многу е објавено, тоа е само мал дел од она што го добиваат издавачите. Во секој случај, ако некој навистина сака да пишува и сака да објавува, мора да биде упорен, да не биде поразен, да верува во себе ... што не е секогаш лесно.

 • АЛ: Кој е моментот на криза што го доживуваме претпоставувајќи од креативна гледна точка? Можете ли да задржите нешто позитивно или корисно за идните романи?

MC: Сè што живее, добро и лошо, се користи за да се напише. Всушност, вие пишувате од вашите читања и вашите искуства. Понекогаш таа врска е подиректна, но обично мора да ги оставите работите да одморат малку. Сега, на пример, не би сакал да прочитам ништо за пандемијата или да ја напишам. Но, со поголема оддалеченост, тоа ќе се види.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.