Мажи Маријас. Интервју со авторот на „Последниот гулаб“

Мажи Маријас минатиот мај го објави својот последен роман со наслов Последниот гулаб. Кармен Салинас, која стои зад Мажите, е од Гранада и веќе ја освои наградата за роман Кармен Мартин Гаит во 2017 година со своето деби, Пуката, риба и морска храна. Ви благодарам многу времето и вниманието посветено на доделување на мене ова интервју каде што ни раскажува за ова ново дело и пред се малку.

Мажи Маријас - Интервју 

 • ЛИТЕРАТУРНАТА ТЕКОВНА: последен гулаб тоа е твојот нов роман. Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

МАENИ МАРЧАС: Андалузија секогаш беше потеклото. Потребата да се демаскира. Андалузија е како добрите убијци: никој никогаш не би се сомневал во тоа. Кој може да не верува во светлината? Сенката е таа што не плаши. Но, зад таквата јасност има многу матни приказни. Многу темно. Многу добро скриено. Што доаѓањето на Американците во Рота во 50-тите.

Рота, изгубен град во јужна Шпанија, кој имаше само четири улици патувани со магариња натоварени со седлови, каде што водата доаѓаше од бунарите и немаше електрична енергија, одеднаш го поздрави доаѓањето на Соединетите Американски Држави на барање на поморската база , Ролинг Стоунс, Кока-Кола и Мики Маус. Американците пристигнаа по неколку месеци под морето со џебовите натоварени со пари и желни за забава. Сè беше светло, боја, музика ... и исчезнувања. Womenените исчезнуваа секојдневно и никој не го истражуваше. Еден од нив беше Инес, младата жена Дијана ја бараше денес. Но, таа потрага е фрустрирана затоа што Дијана се појави пред дивјачки осакатената поморска база и со огромни крилја зашиени на грбот.

 • АЛ: Дали се сеќавате на првата читана книга? И првата приказна што ја напиша?

MM: Не се сеќавам на првата книга што ја прочитав, да бидам искрен. Се сеќавам на првиот што навистина влијаеше на мене: Така зборуваше Заратустра, на Ниче, на кој налетав на единаесет или дванаесет. Првата приказна да, се разбира. Мислам дека ја пишував истата приказна цел живот: онаа на жена која не може да го најде своето место во светот.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

MM: Мојот главен писател е Достоевски, без сомнение, но има многу други што би ги истакнал: Ками, Макс Ауб, Кларин, Лорка, Песоа, Торо, Цвајг ... Во врска со тековната книжевна сцена, Победник на дрвото тоа е ништо по ред.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

MM: Ана Озорес, „Регента“, од романот што го носи истото име. Ми се чини дека е еден од најфасцинантните ликови во историјата на литературата и горд сум што доаѓа од Шпанија.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

MM: Местото треба да биде многу чисто и уредно. Јас не работам меѓу нередот, Блокирам, не мислам јасно.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

MM: La noche, несомнено. Нешто ја има ноќта што е дом на духови. И литературата знае многу за ова.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат? 

MM: Нема жанр што не ми се допаѓа. Полот е само кутија во боја црна, розова, жолта ... она што е важно е што има во него.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

MM: Читам неколку книги истовремено. Сега сум со Дупка, последниот од пристаништето во Берна Гонзалес; антологија на Мајаковски; Тајните на уметничките дела, од Роуз-Мари и Рајнер Хаген и Мотелот на воајерот, од Талесе. Ги препорачувам сите.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото и што одлучи да се обидете да објавите?

MM: Комплицирано. Комплицирано е, несомнено е. Постојат автори од висока класа со највозбудливи заплети кои ги пуштаат своите книги на пазарот без одмор. Понудата што ја има читателот е огромна. Се надевам дека ќе направам дупка меѓу нив и дека моите романи исто така можат да ги натераат луѓето да уживаат. Можеби им помогне, како што ми помогнаа и другите книги. Тоа би било најдобро. Тоа е причината што ме натера да објавувам: книгите ми дадоа толку многу, толку многу што, ако некако можам да направам за другите луѓе она што другите автори го направија за мене, би се чувствувал задоволен од животот. Во мир. 

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

MM: Целиот овој кошмар нè повреди сите, без исклучок, и мислам дека ќе пишувам за тоа во иднина. Но, тоа допрва треба да се одмори. Работите не се разбрани во нашиот момент, туку во вашиот и, во овој случај, ни преостанува уште многу да разгледаме што се случило. Да се ​​најде објаснување, начин да се прифати.

Промените во парадигмата треба да се почитуваат зошто, ние работиме на тој начин. Ни треба сето ова за да се решиме. Откако ќе го сторам тоа, сигурен сум дека уметноста ќе се обиде да го објасни. Секогаш се случува. За тоа служи уметноста. Се надевам дека ќе можам да придонесам малку. И се надевам дека сето ова ќе заврши наскоро. „Наскоро“ според нашата концепција за времето, а не според она за историјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)