Инма Чакон. Интервју со авторот на Los silencios de Hugo

"

Има Чакон. Фотографија: Фејсбук профил

Инма Чакон Таа е од Екстремадура, од Зафра. Сестра на Дулче Чакон, таа носи и литература во крвта и пишува роман, поезија, есеј, театар и статии новинарски Продолжете да соработувате во медиуми како што се Земјата o Светската. Неговиот прв роман бил Индиска принцеза, што беше проследено Филипинците o Време на песок (финалист на наградата Планет). Последното што го објави е Тишините на Хуго. И во Март ќе излезе следниот Железната собаВи благодарам многу за вашето време посветено на ова интервју каде ни раскажува за неа и за уште неколку теми.

Инма Чакон - Интервју

 • ЛИТЕРАТУРНАТА ТЕКОВНА: Вашиот последен роман е Тишините на Хуго. Како помина и од каде идејата?

IMMA CHACON: Сакав да му дадам а почит ун пријател мојата која се зарази од ХИВ и се чуваше тишина 12 години за да не страдаат неговото семејство и пријателите. Во времето во кое се случува романот, сè уште ги немало третманите што постојат сега, а тоа значело дијагноза со голема веројатност за смрт.

Книгата имала а одлично добредојде. Многу луѓе ми пишуваат велејќи „Јас сум Хуго“, бидејќи болните сè уште страдаат од тоа стигмата на болест која, за среќа, денес стана хронична болест, без речиси никаква можност за зараза, но од која се стравува поради незнаење.

 • АЛ: Можете ли да се сетите на некое од вашите први читања? И првата приказна што ја напиша?

ИЦ: Првите читања беа бајкиМи се допаднаа цртежите. Подоцна, малолетниците, како „Авантурите на петте“. И како тинејџер, првото нешто што ми падна на ум е Источен ветер, западен ветер, de Перл С. Бак. Го прочитав кога имав 14 или 15 години, по препорака на мајка ми.

La прва приказна тоа што го напишав беше точно Тишините на Хуго, но го зачував во а фиока време 25 години, затоа што требаше да се дистанцирам од приказната што ја живеев, да можам да ја измислувам и да ја направам веродостојна.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

ИЦ: Го сакам бронте сестри. Уште едно од моите први читања беше Wuthering Heights. Ме погоди и го имам прочитано неколку пати. Тие се исто така  Флобер, Joyce, Вирџинија Волф, Хенри Џејмс, Маргарет Твојот роденденГарсија Маркез, Варгас losоса, Гонзало Торен Балестер И долго друго. Како учител на сите, се разбира, Сервантес. јас мислам Кихот тоа е најдобрата книга на сите времиња

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ИЦ: Би сакал да создавам Мадам Бовари, лик со многу рабови, кого можете да го мразите или заљубите во иста пропорција со разлика од две линии, па дури и само една. Флобер знаеше да навлезе во неа како да е неговата сопствена душа. Тој самиот рече „Мадам Бовари сум јас“, но многу е тешко да се создаде телото и душата на лик со совршенството што го направи.   

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

ИЦ: Почнувам пишувај секогаш за утро, околу единаесет (не сакам рано да станувам), и останувам да пишувам додека не го завршам тоа што го предложив тој ден, макар и до седум навечер. Ако не знам дека имам шест или седум часа пред мене, се посветувам да поправи или барам документација, но не почнувам да пишувам, бидејќи би го направил тоа набрзина.

Секогаш пишувам со а кафе до. Има моменти кога заборавам да јадам, друг пат правам сендвич или застанувам на еден час, ако ќерка ми е со мене. 

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ИЦ: Пред се, во mi учат. Го условив пред неколку години. Порано го имав во мојата спална соба, но не е добро да се работи во истиот простор каде што спиеш, и си направив работна соба од која сум задоволна. Тоа е мало, но многу пријатно и многу удобно. 

исто така, Навистина сакам да пишувам во возови, особено поезија, на долги патувања, кога одам сам и знам дека времето е само за мене, без телефони, без ѕвонче, без никој на кој му требаш во тој момент. Го сакам сеќавање Што можам да се качам во возовите? Носам шлемови со класична музика и тотално затајувам. 

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

ИЦ: Ми се допаѓаат сите жанрови. јас пишувам поезија, театар, приказна и роман. Имам пишувано и есеи и научни и новинарски написи. Се чувствувам удобно во било кој од нив. Јас дури и го напишав либрето на опера На камера. 

За мене најтешкиот жанр е расказот, дури и детската приказна. Потребна е многу синтеза и многу одлучна структура, како и наративна тензија која мора да биде многу добро распоредена. 

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ИЦ: Читам Божествената комедија. Тоа беше долг што го имав од пред пандемијата. Го купив во 2019 година, но сè уште немав време да го земам. Тоа е импресивна книга. Ме фасцинира.

Само што завршив роман што ќе излезе следниот пат Март 2, Железната соба. Тоа е она што тие го нарекуваат а „Семејна романса“. Тоа е почит кон мајка ми и, во продолжение, на татко ми и моето семејство, како и на мајките на сите што сакаат да го читаат.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото и што одлучи да се обидете да објавите?

ИЦ: Искрено, така мислам премногу наслови се објавуваат секоја година. Нема доволно читатели за толку многу вести. треба да има а филтер Важно е подобро да се избере она што е објавено, бидејќи не е сè добро или вреди. Мислам дека е многу потребно. Јасно е дека многумина би биле изоставени, јас самиот би можел да бидам еден од нив. Но, ми се чини суштинско книжевноста да одговара на одредени квалитетни канони, бидејќи не секој знае да пишува, исто како што не секој знае да пее или има квалитети за тоа. Никому не му паѓа на памет да сними плоча ако нема глас, но со литературата и другите уметности, како сликарството, на пример, сите се осмелуваат и се објавуваат книги кои не можат да се наречат литературни.

Самиот концепт на литература се искривува. Што се случува, на пример, со поезијаМногу е загрижувачки, младите конзумираат а замена, кои доаѓаат од социјалните мрежи и рап музиката, која ја меша поезијата со ѓубре и најапсолутна едноставност, а тие се губење на референтите на вистинската поезија.  

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

ИЦ: Од критичните моменти секогаш учиш. Добрата страна на кризите е што додека се решаваат се случуваат промени кои понекогаш се многу појасни, не сакам да кажам дека се добри, некои се катастрофални, но нè ситуираат во моментот и нè тераат да се позиционираме. , или за, или против, со што и тоа повлекува рефлексија и критично размислување, толку неопходно и толку оскудно денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.