Ervервасио Посадас. „Сакам ликови полни со контрасти“

Фотографија: Интернет-страница на (в) ervервасио Посадас

Ervервасио Посадас има нов роман. Уругвајскиот автор објави овој месец Трговец на смртта, приказна сместена во Монте Карло меѓу војните и заснована врз вистински настани, во која главната улога ја толкува новинарот Хозе Ортега. Денес подарете ни го ова интервју каде што ни раскажува малку за сè. Ви благодарам многу за вашето време и kindубезност.

Ervервасио Посадас

Роден во 1962 година во Уругвај и, пред да и се посвети на литературата, работел во некои од главните компании на рекламирање. Тој е сценарист и соработува во различни медиуми покрај тоа што е блогер во Хафингтон пост. Тој исто така ја води работилницата за креативно пишување на Интернет Сакам да пишувам.com со неговата сестра Кармен Посадас.

Обрас

Дебитираше со романот Тајната на гаспачо, и продолжи со Денес кавијар, утре сардини. Потоа дојдоа Одмаздата е слатка и исто така не дебелее y Менталист на Хитлер, првата авантура на новинарот Хозе Ортега.

Интервју со ervервасио Посадас

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

ГЕРВАЗИО Посадас: Првата книга што ја прочитав беше Авантурите на Гиilleермо. Првата приказна беше стара пет-шест години, т.е. стрип за кит и сардина.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ГП: Мислам дека беше Тие живеатод Пирс Пол Рид. Момчињата кои беа повредени во авионот беа од рагби тимот на моето училиште.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ГП: Мислам дека се писателите во кои најмногу уживам Размислувања и Едуардо Мендоза. Сакам да гледам како градат приказна без потреба од големи зборови. Исто така, се разбира, Габриел Гарсија Маркез според вашата фантазија и Борхес, за неговата способност да биде научен без да се заморува.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ГП: Кирано де Бержерак. Ги сакам ликовите полни со контрасти.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

ГП: Читам на кое било место и околност. Со цел да пишувај потребни спокојство и добра музика.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ГП: Навистина ми се допаѓа пишува во хотели или хостели. Тие се многу литературни места, полни со приказни. Имам пишувано во монашки гостилници и сала на многу хотели. Тоа е единствениот исклучок што го правам од правилото за спокојство што си го наметнувам себеси.

 • АЛ: Кој писател или книга има влијание врз вашата работа како автор?

ГП: Покрај Делибес и Мендоза, кои веќе ги споменав претходно, навистина ми се допаѓа Англиски хумор од автори како Кингсли Амис, Дејвид Лоџ или Ник Хорнби.

 • АЛ: Кои други жанрови ви се допаѓаат?

ГП: Особено ми се допаѓа книжевен роман и историја, особено дваесеттиот век. Во последно време навистина се занимавам со тоа Европејците, од Орландо Фигес.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ГП: Само што завршив Куче срце од Михаил Булгаков. Јас сум многу fanубител на руската литература на сите времиња, особено од Достоевски.

Што се однесува до пишувањето, не започнувам ништо ново сè додека не излезе мојот стар роман. Трговец на смртта сега излезе во септември и веќе Свртувам неколку идеи.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ГП: Тоа е сè поконкурентен пазар и концентрирање на постепено помал број на наслови.

За среќа, десктоп платформи за објавување тие даваат пристап до многу нови писатели и им овозможуваат на читателите да откријат нови гласови.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните романи?

ГП: Мислам дека е така малку рано да се процени влијанието на оваа криза. Интересно е што повеќето писатели што ги познавам се чувствуваат донекаде блокирани во оваа околност. Единствената позитивна работа што ја гледам во моментов е тоа нè учи да живееме од ден на ден без правење планови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)