Хавиер Пелицер: „Објавувањето беше секогаш многу комплицирано“

Фотографија: Хавиер Пелицер. Твитер профил.

Хавиер Пелицер, писател на историски роман, има нов роман, Лерна, Наследството на минотаурот, кој излезе на 8 октомври. Јас навистина го ценам времето поминато на ова интервју во која зборува за книги, автори, проекти и сцената за издаваштво.

ИНТЕРВЈУ СО ЈАВИЕР ПЕЛИЦЕР

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

AЕВИЕР ПЕЛИЦЕР: Моите први читања не беа книги како такви, беа стрипови. Станав читател благодарение на Астерикс, Мортадело и Филемон, Спајдермен или Бетмен. На овој вид на читање никогаш не му се дава доволно признание, но мислам дека е тоа пол што може да биде суштински да се воведе на niños во светот на литература.

Што се однесува до првата приказна што ја напишав, јас бев амбициозен (и прилично наивен) во осмелувањето на една целина фантастична трилогија што, патем, го врзав и сè уште го чувам. Не затоа што сум горд на таа гротеска (никој не се раѓа поучен), туку токму за да ме потсети колку напредував како писател.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ЈП: Мислам дека одговорот не е многу оригинален: Господарот на прстените. Всушност, јас бев толку страстен за тоа што беше тоа чкрапало на одлучување да биде писател. Уште еднаш, наивно кон мене, сакав да ги имитирам уметностите на Толкин (оттука и трилогијата за која зборував порано). Со текот на времето очигледно открив мојот сопствен стилНо, убеден сум дека без влијанието на делото на Толкин врз мене, никогаш не би помислувал да бидам писател. Или можеби да.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ЈП: Освен Толкин, јас би именувал други класици како Асимов, Артур Кларк или Станислав Лем. Поактуелно, би останал со Тед Чианг, чија антологија приказната за вашиот живот Тоа е најдоброто нешто што го прочитав во последно време. На научна фантастика Исто така, многу влијаеше на мене. А што се однесува до шпанските писатели, без сомнение мојот главен избор е Jordорди Сиера и Фабра.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЈП: Би сакал да запознаам кого лично го сметам најдобар лик од жанрот фантазија (иако исто така многу малку познато): Сајмон Болтхед (протагонист на сагата Копнеж и жалење, од Тад Вилијамс).

Тоа е многу добро изграден лик во смисла на неговата еволуција, и тоа го претставува подобро од кој било тој пат на раст не на класичниот херој, туку на човечкото суштество, во неговото преминување од младо во возрасно.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

ЈП: Тишина апсолутно. Нема музика, нема одвлекување на вниманието. Најмногу звукот на дождот. Y кафе, многу кафе.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ЈП: Општо мојата канцеларија, иако кога јас заклучи Сакам да земам тетратка и пенкало и да седам на неа jardín. Секогаш во раните утрински часови, кога главата сè уште задржува малку од таа дремливост на соништата толку погодна за креативноста.

 • АЛ: Што ни кажува вашиот нов роман, Лерна. Наследството на минотаурот?

Лерна е лична адаптација на еден од ирските основачки митови вклучени во Книгата за инвазиите во Ирска, со посебноста што ја сместив во историски контекст како што е Бронзеното време, и го поврзав со возбудлива култура, минојската цивилизација на кралот минос и минотаурот.

Приказната започнува кога Старн, најмладиот син на кралот Минос, се враќа на Крит и открива дека бледилото на кое се сетил е избледено: семејни судири и а пророштво објавувајќи го крајот на куќата на Минос, ја загрозуваат неговата иднина и Старн ќе треба да одлучи дали ќе се соочи со оваа закана или ќе се раздели заедно со неговиот брат Партолон во потрага по нов дом.

Е Авантуристички роман, со голем товар еп па дури и допири на интрига палатински, но пред сè е А. роман за ликови, на нивните емоции и нивната еволуција, затоа што тоа е секогаш моето обележје.

 • АЛ: Кои други жанрови ви се допаѓаат?

ЈП: Можеби треба да се постави прашањето кои жанрови не ми се допаѓаат. Прочитав, па дури и напишав скоро какви било записи, без разлика дали се од романи или раскази. Малку во зависност од моментот: научна фантастика, фантазија, еротска, историска, современа… Мислам дека повеќе од прашање на жанрови, тоа е повеќе прашање на добри приказни. Контекстот не е толку важен.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ЈП: Во моментов читам Гласот и мечот, чудесен историски роман на В.ic Ечегојен. И јас пишувам, поточно проверка, што е можно мојот следен роман. Во моментов можам само да откријам дека ќе дадам А. скокаат напред во времето. Огромен скок.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ЈП: Објавувачкиот свет отсекогаш бил незгоден еснаф, со или без криза. Има некои особености што го прават многу тежок и каде е тешко да се истакне, па дури и да остане. Сепак, вистина е дека можности што сега ни дава интернет тоа прави многу повеќе луѓе да размислуваат да бидат писател и да објавуваат.

Можеби ова доведе до а зголемена конкуренција и, патем, до вишок публикации, но не греши: објавувањето секогаш беше многу комплицирано. Сепак, ако верувате во себе, тоа е можно. Јас и многу други колеги сме доказ.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните романи?

ЈП: Многу е тешко да се извлече нешто позитивно од ваквата драматична ситуација за многумина и тоа, покрај тоа, го става под контрола нашиот вообичаен начин на живот. На ниво на издаваштво претходната економска криза ја оковавме со оваа пандемија, што сериозно влијае на животниот циклус на многу романи поради неможноста да се изврши соодветна промоција. Но, можеби е тоа можност повторно да се пронајдете, да бараат нови патеки и да промовираат алатки како што е Интернет. Се надевам барем така.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристина Гонзалес Фереира dijo

  Интересна е последната идеја за претворање на оваа криза во можност да се најдат нови начини на меѓусебна поврзаност. Ви благодариме за забелешката.

 2.   Густаво Волтман dijo

  Шарм на интервју, Хавиер е многу лоша автор, тој е елоквентен и ме фасцинира што тој е fanубител на научна фантастика. И неговиот пристап кон изнаоѓање алтернативи на сегашната криза е многу охрабрувачки.
  Густаво Волтман.