Името на розата и Не зборувајте со странци. ТВ серии

Деновиве, без друг избор освен да бидеме дома, ги искористивме книги и серии Да помине време. Сега има понуда за сите вкусови. Симбиозата помеѓу литературата, филмот и телевизијата отсекогаш функционирала, иако со нерамномерно богатство обично во верзиите направени на слики. Денес носам дос (и двете со 8 поглавја) може да се видат сега и во отворена и на дигитални платформи: Името на розата y не зборувај со странци, од соодветните оригинали потпишани од Умберто Еко y Харлан Кобен. И ова се моите впечатоци.

Името на розата

Наслов веќе современа класика, и најуспешен и продаден, од италијанскиот писател Умберто Еко и објавено во 1980. Тој не го повтори подвигот повторно во неговите подоцнежни дела, без оглед колку неговото име е врамено со златни букви во литературата од наши денови. Отстранување (вишок) делови во latín што има таму и (премногу) теолошка дисквизија, историјата на истражни истраги во прогонување опатија на францисканскиот фраер Вилијам од Баскервил раскажана од неговиот млад ученик Алсо на Мелк во Италија на XIV век ме фасцинираше како милиони читатели ширум светот.

Филмот

И така се стори и филмската верзија во која тој режираше 1986 еден од оние режисери што сè што прават обично им се исплаќа, Французите Jeanан-quesак Анод. Сепак, во тоа време критичарите не беа воодушевени од него или филмот, но јавноста беше воодушевена. Со текот на времето, стана култен наслов. Голем дел од вината за ова популарно влечење беше нели дистрибуција. Шон Конери Тоа беше Гиilleермо де Баскервил да или да и новодојденец Кристијан Слејтер исто така доста добро му одговараше на Адсо де Мелк.

Ним им се придружија низа од фенси страна како Ф. Мареј Абрахам, страшниот инквизитор Бернардо Гуи. Или секогаш огромното Рон Перлман, фетишки актер на режисерот, кој и по физика и по талент, извезе лик толку гротескен и благодарен за актер како монахот Салваторе де Монферат. Покрај тоа, остатокот од актерите непознат тоа, токму поради тоа и исто така и поради неговото чудни физичари совесно пребарувана од Анауд, тие успеаја мешавина и спојување совршено со поставката, тонот и светлината што ги испушта приказната.

Серијата

Сега со 8 поглавја и емитување во 1-от на ТВЕ, го имаме ова минисерија кој вози Iaакомо Батјато и тоа има технологија на XXI век коригиран, зголемен и што се подобрува? верзијата. Beе биде потребно да се стигне до крајот за да се има целосното мислење. Но, од 4 поглавја што одат, ги видов како скокаат за да убијат и да останат со многу малку. Можеби, како што е серија, со повеќе време да рекреација во повеќе наративни детали, она што го добивате е успори токму таа нарација.

Ниту тоа не е лоша зделка, со Johnон Туртуро, како Гиilleермо де Баскервил, Руперт Еверет како Бернардо Гуи, или таа друга лична слабост што е Шкотланѓанецот Jamesејмс Космо, вечен и исклучителен секундар, кој го игра слепиот монах Хорхе де Бургос. Но, сè воопшто изгледа дека останува пред да пристигне и, пред сè, тоа е премногу уредно и ја нема темнината на филмската верзија.

неговата споредби тоа не треба да се направи, туку дека се неизбежен, особено кога има Упатувач искрено, нема потреба од допир. Ако сака да ја приближи приказната до помладата јавност или за овие времиња, совршено. Но, за останатото, да речеме дека тој доби фер пас.

не зборувај со странци

Харлан Кобен е северноамерикански писател кој го потпишува романот и исто така ја создава оваа серија што се емитува во Netflix. Специјалист за криминалистички роман или, поточно, за трилер, на најголем успех литературна е многу забавна серија на Мирон болитар. Но, има уште неколку вакви наслови каде што интригите и наративните пресврти не престануваат да се случуваат.

Ова е она што се случува во ова минисерија, сместен во сегашноста на мал англиски град. Има разлики со оригиналот, но со авторот одозгора, трама се стекнува Ritmo во секоја епизода, со конечен пресврт да ве натера да одите на следното без размислување. Накратко, А. добро времеиако, можеби, страда од некакво брзање.

Во него играат британски актери како на пр Ричард Армитаж o Стивен Реа. Армитаж игра Адам Прајс, Еден адвокат и татко од семејство од повисока средна класа со две деца. Еден ден а непознат што открива а импантанте тајна за неговите епоса што ќе го разниша твојот брак и ќе предизвика исчезнување неа.

Од таму, има повеќе пати веќе повеќе луѓе околу него тој странец оди броење работи што ги расипуваат акциите од сите. И тие дури и целосно ќе влијаат на полициски пар задолжен за истражување на уште еден чуден настан во кој учествувале неколку малолетни лица кои биле на забава.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.