Што ако имавме повеќе библиотеки на плажите?

Библиотеки на плажите: Бонди Бич (Австралија).

Библиотеки на плажите: Бонди Бич (Австралија).

Луѓето кои скоро никогаш не читаат имаат тенденција да го прават тоа на плажа, не знаеме дали за прашање на држење на телото, за релаксација што ја покануваат овие места кога ќе започне летото или затоа што се чини дека тоа го прават сите други. Без оглед на причините, вистината е дека идејата за инсталирање библиотеки на плажите Успех е што повеќе од еден градски совет веќе започна да го промовира со доаѓањето на доброто време, но кој, сепак, може да се промовира во многу поголеми размери.

Книги на сонце

Пред неколку дена, мрежата на општински библиотеки на покраинскиот совет на Барселона објави инаугурација на две библиотечни плажи во провинцијата - едната во Кастелдефелс и другата во Аренис де Мар, покрај 24 други библиотечни базени да се дистрибуираат во форма на полици и библиобуси. За возврат, Валенсија го распоредува својот библиомар на Малвароса и плажата Леванте на Бенидорм продолжува со својата библиотека на шеснаесетгодишнината од оваа иницијатива. Туристички градови кои го познаваат потенцијалот на литературата како надополнување на оние попладневни часови од песок и пена на кои им подлегнуваат илјадници туристи кои ги посетуваат нивните брегови.

Во однос на меѓународната сцена, библиотеката на плажа спонзорирана од Икеа на плажата Бонди (Австралија) е една од најпознатите во светот, додека Библиотека да Праја, во Рио Гранде до Норте (Бразил), претвора размена на книги во егзотична искуство за придружување на читањето со тропски сокови од снек бар вклучен во штандот.

Повеќе од инспиративни примери за тоа како книгите се прилагодуваат на сезонските поставки, реалност што не е секогаш толку лесно да се постигне земајќи ги предвид економските проблеми и оскудното финансирање што ги добиваат библиотеките во одредени земји, вклучувајќи ги и нашите. Сепак, она што владата не може (или сака) да си го дозволи е веројатно на дофат на граѓаните преку едноставниот чин на споделување книги на плажа, совршена иницијатива за мода што би било убаво да се остане. Ако е можно засекогаш.

Дали започнуваме

Да имавме повеќе библиотеки на плажите евентуалното поттикнување на читањето кај луѓето кои (скоро) никогаш не отвораат книга би било поефикасно и loversубителите на литературата би биле посреќни.

Флертувањето на плажа дури може да се роди од многу поинтересни разговори благодарение на овие иницијативи. Но, тоа е друга приказна.

Дали би започнале ваква иницијатива? Дали знаете друга библиоплаја?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рут Дутруел dijo

    Не знам дали може да се спроведе во нашата сакана Америка, но тоа е добра идеја.

бул (точно)