Уредничката Еспаса објавува «Версали. Сон на кралот »од Елизабет Маси

Версај. Сон на еден крал 2

На 3 мај, Уреднички Espasa објави историски роман од авторот Елизабет маси, со наслов Версај. Сонот за крал ». Станува збор за роман базиран на француската телевизиска серија „Версај“ кој ги раскажува тајните на изградбата на Версајската палата под познатата владеење на Луј XIV.

Содржина и досие за книги

Версај, 1667. Луј XIV, крал на Франција, има 28 години. За да го смири француското благородништво и да ја спроведе нивната апсолутна моќ, Луис презема амбициозна изградба на раскошна палата што може да стане негова стапица. Но, кралот се покажа како извонреден, манипулативен и макијавелистички стратег и ја користи зградата на Версај за да ги држи благородниците на Париз под негова контрола. Свртете ја познатата палата во златен кафез.

Луис е човек со големи страсти, но, во својата улога на крал, тој не може тотално да се откаже од нив. Наскоро дворот станува бојно поле на сојузи, некои искрени, други тактички, додека кралицата, Марија Тереза ​​од Австрија, се бори да го задржи Луис покрај себе. Дали ќе може да ја врати својата корист на штета на неговата моќна lубовница, сестрата на англискиот крал?

Историските и измислените ликови нè водат низ лавиринтот на предавства и тајни, на политички маневри и објава на војна.

Версај. Сон на еден крал

Тековна фотографија на Версајскиот дворец

Технички податоци

 • 440 белези
 • Јазик: Шпански
 • ISBN: 978-84-670-4761-5
 • Формат: 15 х 23 см
 • Презентација: Хардвер со јакна за прашина
 • Колекција: Еспаса Наратива
 • Преведувач: Монте Тривишо
 • Цена: 21,00 евра
 • Достапно во Epub, 12,99 евра.

Елизабет Маси, авторката

Елизабет Маси, американска писателка родена во 1953 година, има напишано неколку историски романи пред овој од Версај, како и ТВ серии Тудорите. Двапати беше наградувана со Награда Брам Стокер за хорор и неизвесност во мистериозни романи и белетристички шорцеви за возрасни.

Ако се сомневате дали да ја купите оваа книга или не, еве ја врската до нејзиното прво поглавје. Само тогаш, ќе оставите сомнежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)