Избор на уреднички вести за април

Пристигнува Април, месец на книги и пролет скоро пар екселанс. И, како и вообичаено, тие пристигнуваат уреднички вести. Невозможно е да се прегледаат сите или колку што се, така оди ова избор на 6 наслови со различен тон и автори од различни националности. Еден пар со проба, еден историски и три црни.

Етика за инвеститорите - Петрос Маркарис

Март 31

Само што излезе, но овој нов случај на огноотпорен е вклучен во месецот Костас Јаритос, кој шета во Атина полна со бескрупулозни инвеститори. Иако води тивок живот со својата сопруга, Јаритос ќе мора да преземе одговорност за случајот на можно убиство, уште од труп на богат Саудиец дека вложил цело богатство на земјиште за да изгради луксузен хотелски комплекс.

Виктор Рос и тајните на странство - ónеронимо Тристанте

1 април

Инспекторот се враќа Виктор Рос во овој роман сместен во последните години од Куба колонијална.

Ние сме во Мадрид од 1885 година кога Рос е повикан од Марија Фустер, сопругата на Мартин Робертс, стар пријател на полицаецот кој сега работи за шпанската тајна служба и кој исчезна без трага. Рос ќе открие дека ова исчезнување има врска со Гизелда Албертос, привлечен кубански уметник за естрада. Така, Рос ќе отпатува за Хавана, каде ќе се сретне со меѓународни шпиони, двојни агенти, американски бизнисмени и шпански војници.

Возраста на оревите. Деца во Римската империја - Хозе Марија Санчез Галера

5 април

Интересно учат за детството во Римската империја. Со идеја да одговориме на прашања во врска со детски играчки и игри Или, на пример, што порано правеа со неколку ореви. Тој исто така ни зборува за тоа дали тие им помагале на своите родители на работа или што научиле на училиште. Сите поддржани од примероци на la литература, уметност и археологија, да се знае дали децата од класична антика и оние од денешницата биле толку различни или слични.

Замолчени - Карин колење

7 април

Карин Слатер го претставува овој нов роман во кој глуми Willе трент, кој го истражува убиство на затвореник за време на немири во затвор. Друг затвореник му вели дека е невин од напад за што секогаш бил главен осомничен. Тој инсистира на тоа дека сето тоа било организирано од корумпиран полициски тим, предводен од ефри Толивер и дека вистинскиот виновник останува на слобода: сериски убиец кој цели цели цели на жените со години. Осудениот сака да сведочи, но за да го стори тоа, Вил мора повторно да го отвори случајот во кој ќе мора да вмеша украсен службеник.

Покрај тоа, Трент ќе мора да побара помош од личност која не сака да ја вклучува ниту: Прашалка Сара Линтон, неговата девојка и вдовицата на Толивер.

Земја на кланови - Сем Хјуган и Греам МекТавиш

14 април

Со поднаслов на Wнесигурни, војни и шкотска авантура како никој друг и имајќи две од theвездите на серијата како потписници Outlander, јасни сме за тоа што наоѓаме на ова патување низ Шкотска.

En подвижна куќа, двајцата актери и пријатели започнуваат авантура да ја истражат својата земја. Тие исто така ќе не однесат со брод, кајак, велосипед и мотор преку пејзажи од соништата и низ Историја и култура. И во исто време тие размислуваат за нивните кариери во филмот и театарот и за нивната убов кон својата татковина.

За fansубителите на хит серијата.

Последното патување - Хозе Калво Појато

14 април

Рецензијата ја завршувам со овој роман на историчарот и писател Хозе Калво Појато. Станува збор за продолжување на Бесконечната патека, која ја разгледува бројката на Хуан Себастијан Елкано, кој во 1522 година доби грб со мотото „Примус ме обиколи“ од рацете на Карлос Први, кој му го додели по извршувањето на првиот круг низ светот. Направен еден од најпочитуваните морнари во кралството, тој исто така беше награден со дарежлива пензија, но тој немаше да остане на копно толку лесно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.