Избор на уреднички вести за јули

Хулио. Одмори, колку што е можно. Слободно време во секој случај и секогаш топло. Значи, време е да се одморите, да си поминете убаво и да прочитате. И ова е избор на 6 наслови на уредничките вести кои излегуваат овој месец. За секој вкус.

Злосторствата на Сен Мало - Jeanан-Лук Баналек

El Комесарот Дупин е најпознат лик на германскиот автор со бретонско потекло Жан-Лук Баналец, псевдонимот избран од уредникот и преведувачот Јерг Бонг. И ова е негов деветти случај што се случува во Сен Мало. Таму се сели да присуствува на семинар на Полициското училиште, каде што има за цел да ја промовира работата меѓу четирите оддели на Бретања.

Дупин не е многу среќен затоа што мора да помине четири дена со префектот, па искористувајќи ја паузата, оди на прошетка на пазарот во Сен Серван. Токму таму се појавува жена со нож заглавена во срцето. Тоа е Бланш Труин, а. успешен готвач регион на. Сè укажува на неговата сестра Лусил, исто така познат готвач, и ривалството меѓу нив. Дупин смета дека случајот ќе му помогне да го игнорира семинарот, но тој ќе мора да соработува со другите комесари за да го реши.

Будење - Наследство на змејот 1 - Нора Робертс

Бестселерот Нора Робертс се сели во фантазија со ова прв наслов во трилогија што ветува многу мистерија, авантура и loveубов.

Главниот јунак е Брин, на која како дете, нејзиниот татко им раскажуваше приказни за неверојатни места. Сега веќе е дваесет и нешто со долгови и работа што не ја сака. Но, неговиот живот се врти кога ќе открие дека неговата мајка криела сметка во банка во која татко му, кој заминал кога Брин имал дванаесет години, депонирал пари. Па сега тој има цело богатство. Затоа, одлучи патување во Ирска.

Но, таму, во шума од Голвеј, Брин се среќава со А. свет полн со магија, семејство што тој не го замислувал и, пред сè, а легендарна убов.

Патот на прошка - Дејвид Балдачи

Останати бестселер како Дејвид Балдаци Овој нов наслов претставува протагонист со извонредни способности, што не е ново во творештвото на овој автор. Е именувано Атли Пајн и животи обележани со страшно искуство од неговото детство: кога имал шест години, а странец ја киднапирал неговата сестра близначка и никој повеќе не ја видел. Триесет години подоцна, Атли е А. Агент на ФБИ со огромни можности, но исто така и бунтовен, храбар и самодоволен И, ќе мора да донесувате одлуки кога ќе се соочите со случајот на ретка смрт со убоди со нож во област на Гранд Кањонот, во која посетуваат туристи.

Последици од велењето дека те сакам - Ману Ерена

Тие велат дека Ману Ерена е уредничко изненадување на годината и на нов феномен на поезијата за кој сите зборуваат. И тоа е тоа, благодарение на објавувањето на ова неговата прва книга, го достигна врвот на списоците со бестселери. Исток песни придвижи илјадници читатели затоа што Ману беше во можност да изрази во своите стихови сензации и емоции што сите ги чувствуваме. Ова е ново специјално издание, кое вклучува необјавени песни.

Година на поплавата - Маргарет Атвуд

За овој наслов се вели дека ја открива најбрилијантната и имагинативна Маргарет Атвуд. Станува збор за sвтор дел На повикот Трилогија МадАдам. А, она што ни го кажува оваа нова дистописка фикција е пријателството со две жени кои го преживеале истребувањето на планетата. 

El Сув потоп ја уништи планетата и се чини дека го уби човечкиот живот. Само две жени се чини дека преживеале: Тоби, вградени во луксузен спа центар и Рен, млада авијатичарка која се затвори во Колас и Ескамас, истакнат клуб во кој работат „најчистите слаби девојки во градот“. И во надворешниот свет корумпирани владетели и се размножуваат нови трансгени видови, кои се закануваат дека ќе уништат сè.

Облачна крв - Роберт Гелбрајт

Врати се Џ.К. Роулинг, или Роберт Галбрајт во оваа серија, со неговиот исто така успешен приватен детектив Штрајк Корморан. Во оваа нова приказна штрајкот отиде во Корнвол да го посети своето семејство, кога на сред улица го спречува жена која бара помош од него за да ја најде својата мајка, Маргот Бамбороу, исчезна во 1974 година под чудни околности.

Штрајк никогаш не се соочил со случај што се случил толку долго порано и е свесен за малку шанси на успехот, но заедно со неговиот партнер во агенцијата, Робин Елакот, која сè уште е фатена помеѓу нејзиниот бурен развод и нејзините чувства кон Корморан, прифати го случајот. И во истрагата, тие наидоа на многу сложена приказна со писма од tarot преку а сериски убиец психопат и недоверливи сведоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.