Стар Трек. Избор на книги за оригиналната серија

Star Trek е најпознатата научно-фантастична серија не од телевизиската историја, туку од сите времиња. Создадено од Rodин Роденбери и со мноштво верзии и повеќе серии низ годините, оригинални останува најиконичен. И денес и следниот ден 26 на роденден на Нивните протагонисти: Вилијам Shatner, кој достигнува 90 години, и Леонард Нимој, кој почина во 2015 година и исто така ќе ја достигнеше таа бројка. Капетан Jamesејмс Тибериус Кирк и г-дин спокСепак, тие веќе ќе бидат бесмртни. Значи, влегувам во режим треки и има еден избор на наслов - Од стотиците што ги има - книги за нив и за сериите. Долг живот и просперитет.

Starвездени патеки: Патување на генерацијата - Доктор Пастор

Наслов објавен од издавачката куќа Долмен, е од најновите и се фокусира главно на оригинална серија (издадено помеѓу 1966 и 1969 година) и 6 филмови на оригиналниот екипаж на бродови ENTREPRISE (застрелан помеѓу 1979 и 1991 година). Капетан од Jamesејмс Т. Кирк, тој екипаж е составен од неговиот прв офицер, Вулкан г. Спок, докторот Леонард Коски McCoy, службеникот за комуникации Ухура, инженер инженер офицер Скот и офицерите Чеков и Сулу. Седум имиња кои веќе го надминале жанрот во сите негови форми: телевизија, литература, стрип или кино.

Оваа книга одговара на некои од повеќе основни прашања во врска со неа од нејзините почетоци до нејзините различни франшизи што достигнуваат до денес. И сето тоа придружено со детали и изјави на многу имиња кои продолжуваат да бидат дел од тоа.

Стар Трек. Последна граница - Карлос Дијаз Марото и Луис Алборека

Муј сеопфатна, тој исто така ни раскажува за него потекло на серијата, како што авторите го испитуваат насловот по наслов секоја епизода. Тие исто така коментираат за анимираната серија, оригинални екипи за филмови или филмови, како и дискутираат за огромен феномен на навивачи што генерираше и продолжува да се генерира, со конвенциите во текот на годините или малопродажба околу.

Библијата Треки - Рамон од Шпанија, Jordорди Санчез, Серхи Санчез и Антонио Трашорас

Објавено е во 1995 година и претставува основен водич да не се изгуби во бесконечноста на аспектите што ги има серијата и вклучува: од тајните на нејзиниот успех, кои се зголемија по нејзиното емитување, нејзините ликови и најславните моменти, неговиот скок во кино и нејзините неисцрпни верзии во кој било формат.

Јас сум спок - Леонард Нимој

Не можам да пропуштам еден автобиографија на актерот кој го играше веројатно најиконскиот лик од серијата, тој г-дин Спок кој веќе го надмина. Објавено е во 2009 година и претставува превод на оригиналот Јас сум spock 1995. му кажува Нимој на својот први контакти со толкување во неговото детство, а потоа се фокусира на Star Trek каде што беше и директор.

Исто така, смета што го вклучил во создавањето на Спок и нејзината врска со него, што се одвива во дијалозите. Се бараше бројач визијата што ја отпечатил во својата претходна автобиографија, која ја објавил 30 години порано под наслов Јас не сум Спок, каде остави впечаток дека негиран на ликот.

Физика на Starвездени патеки - Лоренс Краус

Напишано во 1995 година од Лоренс Краус, научник и доктор по теоретска физика, се карактеризира со вовед од самиот Стивен Хокинг. И одраз и прашање на научни можности прикажано во универзумот „Starвездени патеки“. Тука дојде во 2012 година, од верзијата ажурирана од авторот во 2007 година.

Спомени од Starвездени патеки - Вилијам Шатнер и Крис Крески

И за оние кои се охрабрени од англиски јазик, овие не можат да се пропуштат мемоари на Вилијан Шатнер, кој исто така потпишува неколку книги за светот Треки. Канадскиот актер, и покрај повеќе телевизиска кариера во други серии потоа Star Trek, тој никогаш нема да престане да биде капетан Jimим Кирк. И продолжува повеќе од активни во социјалните мрежи. Во овој наслов, кој излезе во 1993 година, тој ни раскажува за неговите приказни и лична визија за сериите и филмовите, надвор и надвор од камерата.

Леонард: Lifeивот - Вилијам Шатнер

Конечно, ако сте треки про, како да не се добие оваа титула, каде што Шатнер ни ги кажува своите и професионална и лична врска со Леонард Нимој. Двајцата се согласија како актери на снимањето на серијата Агентот на ЦИПОЛ (Човекот од чичко), во 1964 година. Тие не замислуваа дека две години подоцна ќе се видат себеси во нова серија како играат главни ликови што ќе го одбележат остатокот од нивниот живот. Во исто време, тој професионален однос стана и а лично пријателство тоа би траело 50 години.

На многу емотивен начин Шатнер со многумина ни ја раскажува приказната за тоа пријателство анегдоти и други кои не се познати за нивниот живот на и надвор од сетовите. И компонирајте едно од тие почитувања кои ретко се случуваат меѓу актерите.

Извор: Меморија Алфа фандом


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)