Литературни вести за март. Избор

Ова се дел од новостите за март

Постојат многу вести кои се објавени во Март и, бидејќи не е можно да ги покриете сите, секогаш треба да направите а избор. Овие се шест наслови избрани од национални автори, главно, и еден меѓународен. Тие се толку важни имиња како и оние на Ева Г.ª Саенц де Уртури, со нов роман во неговата серија Кракен, Пако Гомез Ескрибаноили Jo Несбø, кој го претставува 13-от наслов од неговата серија Хари Холе. И јас исто така истакнувам три тонови Историски како оние на Олга Ромај, Анџелика Моралес y Оскар Сото Колас.

Куќата на скршени нишки - Анџелика Моралес

Март 1

На крајот на јануари е интервју со Анџелика Моралес, ни зборуваше за овој нов роман што сега се објавува.

Поставете во Втората светска војнани ја раскажува приказната за отти бергер, млад Унгарец од богато еврејско семејство, кој сака да студира дизајн на текстил во Баухаус. Таа страда од глувост поради несреќа во детството, но успева да се истакне по својата голема креативност и желба за експериментирање и станува една од најдобрите ученици.

потоа пристигнува Мерсе Рибо, наследничка на важен фабрика за ткаење кој има намера да го наследи својот татко и покрај тоа што е жена. И двајцата ќе станат пријатели засекогаш и покрај тоа што минуваат низ повеќе од тешки времиња. Биди Penélope, правнуката на Мерсе, која ќе ја открие оваа приказна и исто така а мистериозно семејно минато.

нарко под - Пако Гомез Ескрибано

Март 6

Гомез Ескрибано нè враќа во неговиот приватен живот црн, кањи и кастизо универзум со бројаница од ликови секој поконкретен што ќе се совпадне во заедничка борба со некои соседи за иселување на некои камили во зградата каде што имаат поставено аптека. го имаме пири, кој поголемиот дел од времето го поминува во барот на Хулито, каде што на Бисер со неговиот другар Пајакот, И Тијарес, кој ги изгубил пријателите на последната „работа“; или Кармен, лажна питонеста.

А оние соседи, на кои им е доста да побараат помош од полиција, се обраќаат кај Перла да видат дали можат да се ослободат од тие дилери. Така, тој, Пајакот, Пири и Ножиците одлучуваат да интервенираат без да го знаат тоа сосема непознати патеки за оние кои ќе влезат.

венецијанско црвено - Оскар Сото Колас

Март 8

Историски роман сместено во Ваљадолид на 1620. па знаеме Мартин де Кастро, сликар на светци чија сопруга умрела раѓајќи ја нивната ќерка Хуана, девојка која наскоро демонстрира а голем талент за сликата. Неколку години подоцна, кога Хуана е веќе тинејџер, нејзиниот татко е заведен од една интригантна жена која на крајот станува нејзина маќеа и таа започнува интензивна врска со Франциско Пења, најдобриот чирак на нејзиниот татко.

Од таму ќе не однесе приказната Разгледување a Ромитеминува низ Мадрид на Хабсбурзите, а Хуана ќе се запознае со уметничката средина на нејзиното време и историските личности како што се Веласкез или Фелипе IV.

Подемот на Перикле - Олга Ромај

Март 20

Овој, исто така, историски роман што нè претставува, или закрепнува, фигурата на еден од најважните луѓе на античкиот свет Како беше атинскиот Перикле. Така знаеме детство обележано со егзилот на неговиот татко и дискредитацијата на неговото мајчинско семејство, кое тие го обвинија за предавство. Потоа ја поминал младоста во прогонство додека персиски му го искршиле полисот, а кога се вратил во Атина, го нашол градот срамнет со земја. Покрај проблемите со Персијците, секогаш имало тензии и со нивните соседи од Спарта.

Кога се приклучил на демократска партија, почнал да му ја менува среќата на позицијата, а дополнително и социјалните односи со ликови од висината на Есхил и Софокле, филозофите Анаксагора и Сократ и уметниците Фидија и Дејмон. И, секако, ја знаеме вашата љубовни врски.

Затемнувањето - Џо Несбо

Март 23

Четири години по објавувањето на Нож  а шокот што го остави во легиите на читателите на Jo Nesbø допира до 13-ти роман глуми Хари дупка, неговиот најследен, восхитуван и сакан лик. Повторно се среќаваме со него Лос Анџелес, каде се чини дека дефинитивно е понесен од алкохолот. Но, на својот пат тој преминува Лусил, филмска актерка ветеран која во замена за заштита му нуди покрив.

Во исто време, во Осло, девојка која барала со денови е мртва, откако била на забава организирана од Маркус Роед, магнат за недвижности, а има уште еден, исто така, поврзан со него чие место е непознато. Роед, советуван од неговиот адвокат, одлучува да го исчисти своето име и да го вработи Хари како приватен истражител, што го прифаќа за да го извади својот добротвор и себе од многу сериозен хаос. Но, ќе има само десет дена да се врати во Норвешка и да го реши случајот. Терминот се исполнува истиот ден кога ќе има а крвава месечина затемнување (оригинален наслов) во Осло.

во лично својствоЌе кажам само дека, како и секогаш, Несбо не разочарува. И неговото мајсторство за изработка на интензивни заплети полни со пресврти и вртења сè уште е недопрено.

Ангелот на градот - Ева Гарсија Саенз де Уртури

Март 29

Уште еднаш го имаме градот Венеција како амбиент за новата мистерија што ја Инспекторот Кракен.

По оган на а палацо каде што се одржува состанокот на Лигата на антикварни книжари, меѓу урнатините не се појавуваат телата на гостите, сите познати на Кракен. Се сомнева дека неговата мајка Итака била вклучена во друг пожар што се случил во идентични околности пред години.

Во меѓувреме, во Виторија, на Инспектор Естибализ Истражете случај кој може да ги држи клучевите на кражба што го заврши животот на таткото на Кракен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.