Зошто хартиената книга продолжува да ја победува дигиталната книга со големо мнозинство?

Среде дигиталното време, книжната книга продолжува да биде омилена кај читателите од сите возрасти.

Среде дигиталното време, книжната книга продолжува да биде омилена кај читателите од сите возрасти.

Кога оние од нас кои пораснавме читајќи ги Мортадело и Филемон на хартија и го цениме читањето во класичен формат во однос на кое било друго дигитално искуство исчезнавме, светот ќе биде населен со луѓе кој пораснал со ЈуТјуб и учеле со дигитални книги на нивните таблети.

Иако е точно дека има уште неколку децении тоа да се случи, не се чини веројатно, дотогаш, хартиената книга ќе се цени повеќе отколку како колекционерска ставка. Мирисот и чувството на хартијата, пријатното и мало крцкање што се случува при вртење страници, ќе имаат изгубено вредност пред предности на мала тежина, капацитет на складирање и поврзаност што ги овозможуваат дигиталните медиуми.

Бавната промена од книга во хартија во дигитална книга. Зошто се спротивставуваме на е-книгата?

Иако веќе можеме да видиме во метрото или во автобусите како читаат претставници на генерацијата Мортаделос најновите литературни успеси во su мобилен, вистината е дека, каква и да е генерација, непријатно е и ако видот не ве придружува, станува невозможна задача. Во јавниот превоз, читателите на хартиената книга коегзистираат со читателите кои го носат својот е-книга и со не толку читателите кои се консултираат со WhatsApp или социјалните мрежи на нивниот мобилен телефон.

Тековната предност на дигиталната книга е нејзиниот капацитет за складирање.

Ова ве прави идеален придружник за годишен одмор за страствени читатели кои немаат потреба да носат куфер полн со тешки хартиени книги. Наместо тоа, за секојдневно читање, кога легнувате, патувате на работа или дома за време на викендот, таа предност исчезнува, затоа што никој обично не чита повеќе од една книга истовремено. Простувањето на задоволствата на хартијата не се неутрализира со капацитетот за складирање.

Книгата со хартија е помалку заморна за очи, нема рефлексии на нејзините страници и никогаш не ве троши батеријата.

Најновото истражување се обидува да развие чип преку кој содржината на милиони книги може да се всади во мозокот.

Најновото истражување се обидува да развие чип преку кој содржината на милиони книги може да се всади во мозокот.

Единствениот уред ќе биде активирач за дефинитивната промена.

Истражувањето на технолошките компании е насочено кон концентрирање на сите уреди што ги користиме во еден (мобилен, таблет, лаптоп и сл.). Помеѓу носењето мобилен телефон и книга за хартија или мобилен телефон и е-книга, разликата не е доволна за loversубителите на хартија да се одречат од тоа.

Да се ​​дојде до уникатен уред потребни се две работи:  Прилагодете ја големината на секоја употреба и имајте долготрајни батерии.

Кога имаме уред што може да има големина на мобилен o може да ги прикаже вашите екрани до големината на телевизорот и не мора да зависиме од полначот на секои неколку часа употреба, ќе читаме, ќе гледаме филмови, ќе разговараме, ќе играме и ќе навигираме со него.

Ако додадеме на овие уреди виртуелна реалност, кога ќе се умориме од читање, можеме да се движиме по метрото додека ја посетуваме MoMA во Moујорк.

Растојанијата за работа повеќе нема да бидат важни, со нетрпение очекуваме да доцниме.

Единечен уред или исто така ...

Алтернативата на овој вид пронајдоци, што според експертите обезбедува највистинско искуство и со кои тие се веќе направени првите тестови е чип во мозокот, но во моментот човекот го смета за многу помалку привлечен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Имам електронски читач веќе неколку години и го користам за читање романи: тоа е литературен жанр што може да се чита на овој тип уреди без мака во тежината и со практичноста да можам да ги носам сите романи што ги сакате и сменете го читањето по желба. Но, ги имам сите есеистички книги на хартија, затоа што ми е полесно да поправам идеи со повторување на лист подвлекувајќи концепти или запишување белешки во маргината: тоа сè уште не е постигнато со електронска книга. И од друга страна, есејските книги се книги што вреди да се прочитаат неколку пати и е непроценлива помош да се најдат тие прибелешки на маргината за да се реинтерпретира или да се процени повторно она што авторот сака да го каже.

 2.   Алехандро Палма Зентено dijo

  Драго ми е, јас сум читач на таблети, што печатените книги продолжуваат да бидат многу привлечни за читање. Кој патува со јавен превоз или има несоница и се забавува со читање на електронскиот уред е идеален. Aубител на книжарниците и разгледувајќи вести, прашувајќи се за книгите воопшто, ми се случи многу посебна ситуација, скоро ментална трансформација затоа што повеќе не сум продолжила со мојата физичка библиотека, наместо тоа ја зголемив електронски. Сметам дека е шокантно да се расправам за што или што е подобро, подобро да се обидам да се погледнам во мое време, каде што имам сериозна неподготвеност кон социјалните мрежи, иако имам Фејсбук и Твитер, и ме загрижува да знам каде е читањето одење Чипот во мозокот за читање, или која било друга виртуелна манифестација, мислам дека ќе биде искуство што ќе успее да излезе од кризата на глобално ниво - особено генерациско - во кое се наоѓа читањето. Тоа е предизвик што упатува на иднината што беше вчера!