Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас?

Знаете кој писател е роден истиот ден како вас

Вчера откривме статија што го привлече нашето внимание. Не е статија од голем литературен интерес, но убедени сме дека ќе ја задоволи вашата curубопитност. Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас? Јас веќе ги погледнав моите: на 29 јули ќе се родам Ејвинд sonонсонкој би бил Нобелова награда во 1974 година.

Ако сакате да знаете овде кој автор е роден на ист ден како вас или кога оној што го идолизирате, побарајте го месецот на вашето раѓање и денот во следната листа.

Во јануари се родени ...

Ова е фотографија на J.Р.Р. Толкин од 1967 година. Толкин е автор на „Господарот на прстените“ и професор на универзитетот во Оксфорд. (Фотографија на АП)

 • Ден 1 - D.Д. Селинџер, Е.М. Форстер
 • Ден 2 - Исак Асимов
 • 3 ден - ЈРР Толкин
 • Ден 4 - obејкоб Грим, Гао Ксинџијан (Нобелова награда 2000 година)
 • Ден 5 - Рудолф Кристоф Еукен (Нобелова награда 1908 година), Умберто Еко
 • Ден 6 - Освалдо Соријано
 • Ден 7- Вилијам Питер Блати
 • Ден 8 - Хуан Марсе
 • Ден 9 - ovanовани Папини, Симоне де Бовоар
 • Ден 10 - Висенте Хуидобро
 • Ден 11 - Едуардо Мендоза
 • Ден 12 - Харуки Мураками, Чарлс Перо, Jackек Лондон
 • Ден 13 - Кларк Ештон Смит
 • Ден 14 - Јукио Мишима
 • Ден 15 - Молиер
 • Ден 16 - Сузан Сонтаг
 • Ден 17 - Антон Чејов, Педро Калдерон де ла Барса
 • Ден 18 - Никос Казанцакис, Рубен Дарио, Гонзало Аранго
 • Ден 19 - Едгар Алан По, Патриша Хајсмит, Julулијан Барнс
 • Ден 20 - Јоханес Вилхелм Јенсен (Нобелова награда 1944 година)
 • Ден 21 - Олав Оукруст, Едуардо Маркина
 • Ден 22 - Август Стриндберг, Лорд Бајрон
 • Ден 23 - Дерек Волкот (Нобелова награда од 1992 година), Стендал
 • Ден 24 - ЕТА Хофман, Едит Вартон
 • Ден 25 - Алесандро Барико, Вирџинија Вулф
 • Ден 26 - atонатан Керол
 • Ден 27 - Луис Керол
 • Ден 28 - Колет, Хозе Марти, Андрес Нојман
 • Ден 29 - Ромен Роланд (Нобелова награда 1915 година), Борис Пастернак (Нобелова награда 1958 година)
 • 30 ден - Лојд Александар
 • Ден 31 - Кензабуру Че (Нобелова награда 1994 година), Норман Мејлер

Во февруари се родија ...

Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас - февруари

 • Ден 1 - Евгени Замијатин
 • Ден 2 - Jamesејмс oyојс
 • 3 ден - Пол Аустер
 • Ден 4 - quesак Преверт
 • Ден 5 - Вилијам Бароуз
 • Ден 6 - Прамоедија Ананта Тоер
 • Ден 7 - Чарлс Дикенс, Синклер Луис (добитник на Нобелова награда во 1930 година)
 • Ден 8 - lesил Верн
 • Ден 9 - M.М. Coetzee (Нобелова награда 2003 година), Алис Вокер
 • Ден 10 - Бертолт Брехт
 • Ден 11 - Сидни Шелдон, Janeејн Јолен
 • Ден 12 - Georgeорџ Мередит, Лу Андреас-Саломе
 • Ден 13 - orорж Сименон
 • Ден 14 - Едмонд За, Всеволод Гаршин
 • Ден 15 - Сакс Ромер, Пол Грусак
 • Ден 16 - Ричард Форд, Октава Мирбо
 • Ден 17 - Мо Јан (Нобелова награда 2012 година), Густаво Адолфо Бекер
 • Ден 18 - Тони Морисон (Нобелова награда 1993 година)
 • Ден 19 - Андре Бретон, Карсон МекКалерс, Ејми Тан
 • Ден 20 - Пјер Бул
 • Ден 21 - Чак Палахинук, Дејвид Фостер Валас, Рејмонд Квино
 • Ден 22 - Jamesејмс Расел Лоуел, Уго Бол
 • Ден 23 - Ерих Костнер, ВЕБ Ду Боис
 • Ден 24 - Вилхелм Грим
 • Ден 25 - Ентони Бургес
 • Ден 26 - Виктор Иго, Мишел Хуелебек
 • Ден 27 - Johnон Стајнбек (Нобелова награда 1962 година)
 • Ден 28 - Хозе Васкончелос, Ернест Ренан
 • Ден 29 - Ди Браун, Марин Сореску

Во март се родени ...

Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас - март

 • Ден 1 - Ричард Вилбур, Ралф Елисон
 • Ден 2 - д-р Сеус, Том Волф, он Ирвинг
 • 3 ден - Артур Лундквист, Вилијам Годвин
 • Ден 4 - Ришард Капушчински, Алан Силитое
 • Ден 5 - Дора Марсден
 • 6 ден - Габриел Гарсија Маркез (Нобелова награда 1982 година)
 • Ден 7 - orорж Перец, Каби Абе, ЕЛ Jamesејмс
 • Ден 8 - Joseозеп Пла, Кенет Грахам
 • Ден 9 - Мики Спилејн, Умберто Саба
 • Ден 10 - Борис Вијан
 • Ден 11 - Ана Рајс
 • Ден 12 - Jackек Керуак
 • Ден 13 - Giorgоргос Сеферис (Нобелова награда 1963 година)
 • Ден 14 - Александру Македонски, Алжернон Блеквуд
 • Ден 15 - Пол фон Хејзе (Нобелова награда 1910 година), Блас де Отеро
 • Ден 16 - Сали Продхом (Нобелова награда 1901)
 • Ден 17 - Патрик Хамилтон, Вилијам Гибсон
 • Ден 18 - Стефан Маларме, Johnон Апдајк
 • Ден 19 - Филип Рот
 • Ден 20 - Хенрик Ибзен, Николај Гогол, Фридрих Хелдерлин
 • Ден 21 - Алда Мерини, Jeanан Пол
 • Ден 22 - Луј Л'Амур
 • Ден 23 - Роџер Мартин ду Гард (Нобелова награда 1937 година)
 • Ден 24 - Дарио Фо (Нобелова награда 1997 година), Тирсо де Молина
 • Ден 25 - Фланери О'Конор
 • Ден 26 - Патрик Сискинд, Тенеси Вилијамс
 • Ден 27 - Луј-Фердинанд Селин
 • Ден 28 - Марио Варгас losоса (Нобелова награда 2010 година), Максимо Горки
 • Ден 29 - Марсел Ајме
 • 30 ден - Пол Верлејн
 • 31 ден - Октавио Паз (Нобелова награда 1990 година), Енрике Вила-Матас

Во април се родија ...

Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас - април

 • Ден 1 - Милан Кундера, Фернандо дел Пасо
 • Ден 2 - Ханс Кристијан Андерсен, Емил Зола
 • Ден 3 - Georgeорџ Херберт, Едвард Еверет Хејл
 • Ден 4 - Маргерита Дурас
 • Ден 5 - Роберт Блох, Уго Клаус
 • Ден 6 - Jeanан-Батист Русо, Дан Андерсон
 • Ден 7 - Габриела Мистрал (Нобелова награда 1945 година), Вилијам Вордсворт
 • Ден 8 - Johnон Фанте
 • Ден 9 - Шарл Бодлер
 • Ден 10 - Пол Теру, Стефан Хејм
 • Ден 11 - Кристофер Смарт, Сандор Мараи
 • Ден 12 - Инка Гарсиласо де ла Вега, Том Кленси, Алан Ајкборн
 • Ден 13 - Самуел Бекет (Нобелова награда 1969 година), Симус Хини (Нобелова награда 1995 година), -ан-Мари Густав Ле Клезио (Нобелова награда 2008 година)
 • Ден 14 - Денис Фонвизин, Ерих фон Десникен
 • Ден 15 - Томас Транстромер (Нобелова награда 2011 година), Хенри Jamesејмс
 • Ден 16 - Анатол Франс (Нобелова награда 1921 година)
 • Ден 17 - Johnон Форд, Ник Хорнби, Тортон Вајлдер
 • Ден 18 - Антеро де Квентал, Jој Грешам
 • Ден 19 - Хозе де Екегареј (Нобелова награда 1904 година)
 • Ден 20 - Чарлс Маурас
 • Ден 21 - Фредрик Бајер, Шарлот Бронте
 • 22 ден - Владимир Набоков
 • Ден 23 - Халдор Лакснес (Нобелова награда 1955 година)
 • Ден 24 - Карл Спителер (Нобелова награда 1919), Роберт Пен Ворен
 • Ден 25 - Леополдо за жал „Кларин“
 • Ден 26 - Роберто Арлт, Вилијам Шекспир, Висенте Алејкандре (Нобелова награда 1977 година)
 • Ден 27 - Рафаел Гилен, Мери Волстонкрафт
 • Ден 28 - Роберто Болањо, Харпер Ли
 • Ден 29 - Роберт S.Сојер, Алехандра Пизарник, Jackек Вилијамсон
 • Ден 30 - Јарослав Хажек, Герман Еспиноза

Во мај тие се родени ...

Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас - мај

 • Ден 1 - Josephозеф Хелер
 • Ден 2 - omeером К. Jerером, ЕЕ Смит
 • 3 ден - Хуан Гелман, Нелида Пињон
 • Ден 4 - Амос Оз, Греам Свифт
 • Ден 5 - Хенрик Сиенкиевич (Нобелова награда 1905 година)
 • 6 ден - Хари Мартинсон (Нобелова награда од 1974 година)
 • Ден 7 - Рабиндранат Тагоре (Нобелова награда 1913 година), Владислав Рејмонт (Нобелова награда 1924 година)
 • Ден 8 - Томас Пинхон
 • Ден 9 - Jamesејмс Метју Бари
 • Ден 10 - Бенито Перез Галдос
 • Ден 11 - Рубем Фонсека, Камило Хозе Села (Нобелова награда 1989 година)
 • Ден 12 - Марко Деневи, Бертус Аафјес
 • Ден 13 - Алфонс Даудет, Роџер Зелазни
 • Ден 14 - Херберт В. Франке, Гаран Тунструм
 • Ден 15 - Михаил Булгаков, Л. Франк Баум
 • Ден 16 - Хуан Рулфо
 • Ден 17 - Алфонсо Рејес, Анри Барбус
 • Ден 18 - Бертранд Расел (Нобелова награда 1950 година)
 • Ден 19 - Елена Понијатовска
 • Ден 20 - Сигрид Ундсет (Нобелова награда 1928 година), Оноре де Балзак
 • Ден 21 - Александар Поуп, Тудор Аргези
 • Ден 22 - Артур Конан Дојл
 • Ден 23 - Пер Лагерквист (Нобелова награда 1951 година)
 • Ден 24 - Михаил Шолохов (Нобелова награда 1965 година), Josephозеф Бродски (Нобелова награда 1987 година), Мајкл Шабон
 • Ден 25 - Рејмонд Карвер
 • Ден 26 - Роберт Вилијам Чемберс
 • Ден 27 - Johnон Чивер, Дашиел Хамет, Рејчел Карсон
 • Ден 28 - Патрик Вајт (Нобелова награда 1973 година), Јан Флеминг
 • Ден 29 - ГК Честертон, Данте Алигиери
 • Ден 30 - Рендолф Борн, грофот Кален
 • Ден 31 - Волт Витман, Сент Johnон Перс (Нобелова награда 1960 година)

Во јуни тие се родени ...

Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас - јуни

 • Ден 1 - Колин МекКалоу
 • Ден 2 - Карл Адолф elleелеруп (Нобелова награда 1917)
 • 3 ден - Ален Гинсберг
 • 4 ден - Аполон Маиков
 • Ден 5 - Федерико Гарсија Лорка, Кен Фолет
 • Ден 6 - Томас Ман (Нобелова награда 1929 година)
 • 7 ден - Орхан Памук (Нобелова награда 2006 година)
 • Ден 8 - Маргерита Вајценар, Johnон В. Кембел
 • Ден 9 - Чарлс Веб, Курцио Малапарте
 • Ден 10 - Саул Белоу (Нобелова награда од 1976 година)
 • Ден 11 - Рене Вивиен, г-ѓа Хамфри Вард
 • Ден 12 - Ана Франк, Чарлс Кингсли
 • Ден 13 - Вилијам Батлер Јетс (Нобелова награда 1923 година), Фернандо Песоа, Леополдо Лугонес, Аугусто Роа Бастос
 • Ден 14 - Јасунари Кавабата (Нобелова награда 1968 година)
 • Ден 15 - Рамон Лопез Веларде
 • Ден 16 - Мареј Линстер, Торгни Линдгрен
 • Ден 17 - Кристина Бајо
 • Ден 18 - Иван Гончаров, Ефраин Хуерта
 • Ден 19 - Салман Ружди
 • Ден 20 - Викрам Сет, Jeanан-Клод Ицо, Александар Федро
 • Ден 21 - Jeanан-Пол Сартр (Нобелова награда од 1964 година), Хоаким Мачадо де Асис
 • Ден 22 - Ден Браун
 • Ден 23 - Ричард Бах
 • Ден 24 - Амброус Бирс, Ернесто Сабато
 • Ден 25 - Georgeорџ Орвел
 • Ден 26 - Перл С. Бак (Нобелова награда 1938 година)
 • Ден 27 - Ана Банти, Иван Вазов, Роберт Ајкман
 • Ден 28 - Луиџи Пирандело (Нобелова награда 1934), Хуан Хозе Саер
 • Ден 29 - Антоан де Сент-Егзипери, iaакомо Леопарди
 • Ден 30 - Чезав Милош (Нобелова награда 1980 година)

Во јули тие се родени ...

Франц Кафка (прикажан овде околу 1905 година) се смета за еден од највлијателните писатели на 20 век. Пред неговата смрт во 1924 година, тој објавил само раскази и единствена новела „Метаморфозис“.

 • Ден 1 - Хуан Карлос Онети
 • Ден 2 - Херман Хесе (Нобелова награда 1946 година), Вислава Симборска (Нобелова награда 1996 година)
 • 3 ден - Франц Кафка
 • Ден 4 - Натаниел Хоторн
 • Ден 5 - Jeanан Кокто, quаклин Харпман, Марсел Арлан
 • Ден 6 - Вернер фон Хајденстам (Нобелова награда 1916 година)
 • Ден 7 - Роберт А. Хајнлејн, Дејвид Едингс
 • Ден 8 - Jeanан де ла Фонтен, Ричард Алдингтон
 • Ден 9 - Барбара Карланд, Јан Неруда
 • Ден 10 - Марсел Пруст
 • Ден 11 - Кордвајенер Смит, ЕБ Вајт, Леон Блој, Луис де Гонгора
 • Ден 12 - Пабло Неруда (Нобелова награда од 1971 година)
 • Ден 13 - Воле Соиинка (Нобелова награда 1986 година)
 • Ден 14 - Исак Башевис пејач (Нобелова награда 1978 година)
 • Ден 15 - Валтер Бенјамин, Хозе Енрике Родо
 • Ден 16 - Томас Елој Мартинез
 • Ден 17 - Шмуел Јосеф Ањон (Нобелова награда 1966 година)
 • Ден 18 - Вилијам Мекипис Такери
 • Ден 19 - Роберт Пингет, Натали Сарауте, Владимир Мајаковски
 • Ден 20 - Кормак Мекарти, Ерик Аксел Карлфелд (Нобелова награда 1931 година)
 • Ден 21 - Ернест Хемингвеј (Нобелова награда од 1954 година), Johnон Гарднер
 • Ден 22 - Рејмонд Чендлер, Леон де Гриф
 • Ден 23 - Хектор Герман Остерхелд, Сирил М. Корнблут
 • Ден 24 - Хенрик Понтопидан (Нобелова награда 1917), Александар Дума, Роберт Грејвс
 • Ден 25 - Елиас Канети (Нобелова награда 1981 година)
 • Ден 26 - Олдос Хаксли, Georgeорџ Бернард Шо (Нобелова награда 1925)
 • Ден 27 - iosиозе Кардучи (Нобелова награда 1906)
 • Ден 28 - Малком Лоури
 • Ден 29 - Ејвинд Johnонсон (Нобелова награда од 1974 година)
 • Ден 30 - Емили Бронте
 • Ден 31 - Kеј Кеј Роулинг, Цес Ноутбум

Во август се родија ...

атолсти001п1

 • Ден 1 - Херман Мелвил
 • Ден 2 - Изабел Аleенде, Ромуло Галегос, ејмс Болдвин
 • Ден 3 - Линда С. Ховингтон, ПД Jamesејмс, Леон Урис
 • Ден 4 - Кнут Хамсун (Нобелова награда 1920 година), Вирџилио Пињера
 • Ден 5 - Гај де Мопасан
 • Ден 6 - Чарлс Форт, Пирс Ентони
 • Ден 7 - Хосе Луис Мендез Ферин
 • Ден 8 - Јостеин Гардер
 • Ден 9 - Барбара Делински, Даниел Кис, Рамон Перез де Ајала
 • Ден 10 - Сузана Колинс, Алфред Даблин, Хорхе Амадо
 • Ден 11 - Енид Блитон, Фернандо Арабал, Алекс Хејли
 • Ден 12 - Jacакинто Бенавенте (Нобелова награда 1922 година)
 • Ден 13 - Чарлс Вилијамс, Владимир Одојевски
 • Ден 14 - Johnон Галсворти (Нобелова награда 1932)
 • Ден 15 - Штиг Ларсон
 • Ден 16 - Чарлс Буковски, lesил Лафорг
 • Ден 17 - VS Naipual (Нобелова награда 2001 година), Херта Милер (Нобелова награда 2009 година), atонатан Францен
 • Ден 18 - Ален Роб-Грилет
 • Ден 19 - Ана Миранда
 • Ден 20 - HP Lovecraft, Салваторе Квазимодо (Нобелова награда 1959 година)
 • Ден 21 - Емилио Салгари
 • Ден 22 - Реј Бредбери
 • Ден 23 - мајстори на Едгар Ли
 • Ден 24 - Хорхе Луис Борхес, Пауло Коеhoо, ан Рис
 • 25 ден - Илваро Мутис
 • Ден 26 - Хулио Кортазар
 • Ден 27 - Теодор Драјзер
 • Ден 28 - Лав Толстој, Гете
 • Ден 29 - Морис Метерлинк (Нобелова награда 1911 година)
 • Ден 30 - Мери Шели
 • 31 ден - Хулио Рамон Рибејро

Во септември се родени ...

Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас - септември

 • Ден 1 - Едгар Рајс Бароуз
 • Ден 2 - Ханс Хагер, Ален Кар, Андреас Ембирикос
 • 3 ден - Сара Орне Jewевет, Адријано Банчиери
 • Ден 4 - Ричард Рајт
 • Ден 5 - Никанор Пара
 • Ден 6 - Андреа Камилери
 • Ден 7 - Johnон Вилијам Полидори, Тејлор Калдвел
 • Ден 8 - Фредерик Мистрал (Нобелова награда 1904 година), Алфред arари
 • Ден 9 - Чезаре Павезе
 • Ден 10 - ppепе Акјар, Хилда Дулитл, Франц Верфел
 • Ден 11 - О.Хенри, Д.Х. Лоренс
 • Ден 12 - Х.Л. Менкен, Хан Сујин
 • Ден 13 - Мари фон Ебнер-Ешенбах, Шервуд Андерсон
 • Ден 14 - Марио Бенедети, Франциско де Квеведо
 • Ден 15 - Адолфо Био Касарес
 • Ден 16 - Франс Емил Силанпи (Нобелова награда 1939 година)
 • Ден 17 - Кен Кеси
 • Ден 18 - Семјуел sonонсон, Мајкл Хартнет
 • Ден 19 - Вилијам Голдинг (Нобелова награда 1983 година)
 • Ден 20 - Georgeорџ Р.Р. Мартин, Хавиер Маријас
 • Ден 21 - Хуан Хозе Ареола, ХГ Велс, Стивен Кинг, Луис Чернуда
 • Ден 22 - Johnон Хоум
 • Ден 23 - Јарослав Зајферт (Нобелова награда 1984 година)
 • Ден 24 - Франсис Скот Фицџералд, Антонио Табучи, Хуан Вилоро
 • Ден 25 - Вилијам Фокнер (Нобелова награда 1949 година), Хозе Донозо
 • Ден 26 - Т.С. Елиот (Нобелова награда 1948 година)
 • Ден 27 - Грација Деледда (Нобелова награда 1926 година), Ирвин Велш
 • Ден 28 - Еугенио д’Орс
 • Ден 29 - Мигел де Сервантес, Мигел де Унамуно, Андрес Каиседо
 • Ден 30 - Труман Капоте, Ели Визел

Во октомври се родени ...

Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас - октомври

 • Ден 1 - Исак Боневитс, Сергеј Аксаков
 • Ден 2 - Грем Грин
 • 3 ден - Ален-Фурние, Томас Волф, Гор Видал
 • Ден 4 - Ен Рајс, Мануел Реина Монтила
 • Ден 5 - Денис Дидро, Клајв Баркер
 • Ден 6 - Дејвид Брин
 • Ден 7 - Хуан Бенет
 • Ден 8 - Хозе Кадалсо, РЛ Стајн
 • Ден 9 - Иво Андриќ (Нобелова награда 1961 година)
 • Ден 10 - Клод Симон (Нобелова награда 1985 година), Харолд Пинтер (Нобелова награда 2005 година)
 • Ден 11 - Франсоа Мориак (Нобелова награда од 1952 година)
 • Ден 12 - Еугенио Монтале (Нобелова награда 1975 година)
 • Ден 13 - Кристин Нестлингер
 • Ден 14 - Кетрин Менсфилд
 • Ден 15 - Марио Пузо, Итало Калвино
 • Ден 16 - Гинтер Грас (Нобелова награда 1999 г.), Оскар Вајлд, Јуџин О'Нил (Нобелова награда 1936 г.)
 • Ден 17 - Натанел Запад, Пабло де Роха
 • Ден 18 - Анри Бергсон (Нобелова награда 1927 година)
 • Ден 19 - Мигел Анхел Астуриас (Нобелова награда 1967 година), Филип Пулман
 • Ден 20 - Елфрид Јелинек (Нобелова награда 2004 година), Артур Рембо, Фелисберто Хернандез
 • Ден 21 - Алфонс де Ламартин, Едмундо де Амицис
 • Ден 22 - Иван Бунин (Нобелова награда 1933 година), Дорис Лесинг (Нобелова награда 2007 година)
 • Ден 23 - Роберт Бриџис, Мајкл Крихтон
 • Ден 24 - Фернандо Ваleехо
 • Ден 25 - Ен Тајлер, Стиг Даберман, он Бериман
 • Ден 26 - Јан Волкерс, Андреј Бели
 • Ден 27 - Силвија Плат, Дилан Томас
 • Ден 28 - Евелин Вог
 • Ден 29 - Фредрик Браун, ан iraирадо
 • Ден 30 - Пол Валери, Езра Паунд, Мигел Хернандез
 • Ден 31 - Johnон Китс

Во ноември тие се родени ...

Дали знаете кој писател е роден истиот ден како вас - ноември

 • Ден 1 - Херман Брош
 • Ден 2 - Одисеја Елатис (Нобелова награда 1979 година)
 • 3 ден - Андре Малро
 • Ден 4 - Чиро Алегриа, Чарлс Фрејзер
 • Ден 5 - Сем Шепард
 • Ден 6 - Роберт Музил, Мајкл Канингем
 • Ден 7 - Алберт Ками (Нобелова награда 1957 година), Рафаел Помбо
 • Ден 8 - Брам Стокер, Маргарет Мичел
 • Ден 9 - Имре Кертеш (Нобелова награда 2002 година)
 • Ден 10 - Хозе Хернандез
 • Ден 11 - Фјодор Достојевски, Курт Вонегат, Карлос Фуентес
 • Ден 12 - Мајкл Енде
 • Ден 13 - Роберт Луис Стивенсон
 • Ден 14 - Астрид Линдгрен
 • Ден 15 - Герхарт Хауптман (Нобелова награда 1912)
 • Ден 16 - Чинуа Ачебе
 • Ден 17 - Волтерин де Клеер
 • Ден 18 - Алан Дин Фостер, Маргарет Атвуд, ДЕ Стивенсон
 • Ден 19 - Ана Сегерс
 • Ден 20 - Селма Лагерлиф (Нобелова награда 1909 година), Надин Гордимер (Нобелова награда 1991 година), Дон Делило
 • Ден 21 - Берил Бејнбриџ, Волтер
 • Ден 22 - Андре Гиде (Нобелова награда 1947 година), Хозе Марија де Хередија
 • Ден 23 - Пол Селан
 • Ден 24 - Карло Колоди
 • Ден 25 - Лопе де Вега
 • Ден 26 - Јуџин Јонеско
 • Ден 27 - Хозе Асунсион Силва, Педро Салинас
 • Ден 28 - Алберто Моравија, Вилијам Блејк
 • Ден 29 - Ц.С. Луис, Луиза Меј Алкот
 • Ден 30 - Теодор Момсен (Нобелова награда 1902 година), Марк Твен, Винстон Черчил (Нобелова награда 1953 година), atонатан Свифт

Во декември се родени ...

Англиската романсиерка Janeејн Остин, прикажана овде во оригинален семеен портрет, е родена во декември 1775 година.

 • Ден 1 - Даниел Пенак, Тахар Бен ellелун
 • Ден 2 - Georgeорџ Саундерс
 • 3 ден - Josephозеф Конрад
 • Ден 4 - Рајнер Марија Рилке, Корнел Вулрич
 • Ден 5 - anоан Дидион, Кристина Росети
 • Ден 6 - Питер Хандке, Ева Кири
 • Ден 7 - Вила Катер
 • Ден 8 - Бјернстјерне Бјернсон (Нобелова награда 1903)
 • Ден 9 - Johnон Милтон
 • Ден 10 - Нели Сакс (Нобеловка од 1966 година), Кларис Лиспектор, Емили Дикинсон
 • Ден 11 - Александар Солженицинин (Нобелова награда 1970 година), Нагиб Махфуз (Нобелова награда 1988 година)
 • Ден 12 - Густав Флобер, ОГ Мандино
 • Ден 13 - Хајнрих Хајне, Анхел Ганивет
 • Ден 14 - Ејми Хемпел, Ширли acksексон
 • Ден 15 - Една О’Брајан
 • Ден 16 - Janeејн Остин, Филип К. Дик, Хозе Сарамаго (Нобелова награда 1998 година), Рафаел Алберти
 • Ден 17 - Пенелопе Фицџералд, Хозе Балза
 • Ден 18 - Ектор Хју Мунро, Мишел Турнир
 • Ден 19 - Хозе Лезама Лима, Паоло ordордано
 • Ден 20 - Евгенија Гинзбург, Гонзало Рохас
 • Ден 21 - Хајнрих Бал (Нобелова награда од 1972 година), Августо Монтерозо
 • Ден 22 - Jamesејмс Бурк, Филипо Томасо Маринети
 • Ден 23 - Хуан Рамон Хименес (Нобелова награда 1956 година), useузепе Томаси ди Лампедуза
 • Ден 24 - Стефани Мејер
 • Ден 25 - Квентин Крисп, Ребека Запад
 • Ден 26 - Алехо Карпентиер, Хенри Милер
 • Ден 27 - Карл Закмаер, Пјетро Зорути
 • Ден 28 - Мануел Пуиг
 • Ден 29 - Франциско Ниева, Хозе Агере
 • Ден 30 - Рудиард Киплинг (Нобелова награда 1907 година)
 • Ден 31 - Хорасио Квирога, otунот Диаз
Како што можете да видите, има писатели распространети секој ден од годината. Дали уште го најдовте вашиот?
Извор: http://guialiteraria.blogspot.com.es/2013/08/escritores-fechas-nacimiento.html

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско dijo

  Денес сите среќни што споделуваат ономастика со толку достојни творци

бул (точно)