Од Гранада до Багдад: 5 литературни градови на УНЕСКО

УНЕСКО

En 2004, Дизајнот на градот на литературата беше инаугуриран од УНЕСКО во рамките на својот план за мрежата Креативни градови, што промовира ширење на мали културни бизниси, настани и претприемништво поврзани со разни уметности, вклучително и литература. Добар начин да се водите при избор на одреден град заснован на неговиот културен шарм и, поточно, на неговите стихови. Овие 5 градови на литературата назначени од УНЕСКО тие можат да бидат добар почеток за таа идна рута.

Единбург (Велика Британија)

Шкотскиот град беше првиот што УНЕСКО го означи како литературен од разни причини: богато културно наследство ткаено од многубројни автори, од Сер Волтер Скот до Kеј Кеј Роулинг, преку Роберт Луис Стивенсон, приказ на активности и настани што вклучуваат литературни патувања, Фестивал на книгата во Единбург одржувани секој август или згради како Музејот на писателите или Шкотската поетска лабораторија, каде поетските вечери стануваат најдобрите алтернативни планови.

Мелбурн (Австралија)

литература во Мелбурн-град

Австралискиот град беше именуван во 2008 година за својот литературен потенцијал, делумно благодарение на статусот на најголема издавачка мрежа во земјата. Во Мелбурн се среќаваат четири литературни фестивали: Фестивал на писатели во Мелбурн (најважниот), Поетски фестивал Преоптоварување, Предавања за иновации на Алфред Дикин и Фестивал на новите писатели. За возврат, прекрстувањето книги и обезбедувањето книги се повеќе од вкоренети меѓу нејзините жители, на места како што е Центарот за младинска литература, младите се охрабруваат да читаат и културата околу нивните автори, вклучително и Питер Кери, може да се види во скоро сите нејзини културни места.

Ајова (САД)

Го прескокнавме континентот и отпатувавме во Ајова, град назначен како литературен во 2008 година. Ајова се смета за еден од пионери во наставата за креативно пишување, со неколку работилници кои се активни на неговиот универзитет скоро 100 години. Всушност, 25 дипломирани студенти на колеџ ја освоија Пулицеровата награда, вклучувајќи ги и Johnон Ирвинг или Роберт Хас. За возврат, се одржуваат повеќе од 180 книжевни настани годишно, книжарниците како што се Prairies Light Books не одржуваат помалку од три читања и рецитали неделно и 11 издавачки куќи се собираат во овој рај на букви.

Гранада (Шпанија)

Гренада

Градот Андалузија беше назначен во 2014 година од УНЕСКО како град на литературата благодарение на културниот шарм на кој многумина од вас ќе бидат сведоци на повеќе од една прилика. Гранада не само што пие од неаНаследството на Лорка, но исто така и на некои реки и градини кои ги инспирирале уметниците на Ал-Андалус и други подоцна како Вашингтон Ирвинг или Салман Ружди. Покрај тоа, поезијата е повеќе од вкоренета во градот: од theидовите на Алхамбра во кои сјаат стихови на Куранот до прославата на нејзиниот Поетски фестивал, причини што ја натераа Гранада да се пријави и за дизајнирање на Град на поезијата.

Барселона е втор град на литературата на шпанска територија, назначен во 2015 година.

Багдад (Ирак)

© РЦБ преку Фликр.

© РЦБ преку Фликр.

Иако ситуацијата на Блискиот исток не е најперспективна, Багдад сепак го одржува тој егзотичен шарм од минатото, оној на Илјада и една ноќ и арапскиот свет што го гледаше во овој еден од најбујните градови. Градот во кој е роден поетот во XNUMX век  Абу Ал Таеб Ал Мутанаби, можеби најпрепознатлива за арапската култура, тоа е исто така седиште на Домот на мудроста, каде што се мешаат ракописите напишани на сириски, грчки или фарди, Куќата за детска култура, субјект кој е одговорен за пренесување литература на новите генерации Ирачката куќа на поезијата, каде што скоро секој ден се одржуваат рецитали. Градот беше назначен во 2015 година.

Овде можете да видите комплетната листа на градовите на литературата на УНЕСКО.

Овие 5 градови на книжевноста на УНЕСКО тие стануваат совршени опции при планирање на одмор во овие литературни оази каде има простор за рецитали, литературни музеи, работилници, фестивали, па дури и палати тетовирани со стари стихови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фабио Декалци dijo

  Внимавајте, од она што можев да го видам, Ајова Сити е во државата Ајова, а не САД: https://en.wikipedia.org/wiki/Iowa_City,_Iowa#Arts_and_culture
  Ве молиме проверете, ви благодарам.

  1.    Алберто Нозе dijo

   Најлошото нешто е што тој знаеше. Без свеста ме остави. Фала Фабио. Поздрав

бул (точно)