Злото на Корцира

Ибица, една од локациите на Ел мал де Корцира

Ибица, една од локациите на Ел мал де Корцира

Злото на Корцира е роман на истакнатиот шпански писател Лоренцо Силва. Објавен во јуни 2020 година, тоа е последната рата во реномираната серија Бевилакуа и Чаморо. Уште еднаш, и како и обично, авторот по две години повторно објави ново поглавје од серијата што започна во 1998 година. Како и претходните, тоа е заговор што му припаѓа на полицискиот жанр.

Силва призна дека секогаш сакал да ја раскаже оваа приказна, што е долг што конечно го исплатил со своите читатели. Откако го објави своето дело, тој изјави: „Резултатот е најобемната и можеби најсложената испорака во серијата“. Во ова, покрај решавањето на злосторството, можеме да научиме повеќе за младоста на протагонистот и неговите искуства како антитерористички агент.

Резиме на Злото на Корцира

Нов случај

Агентите Рубен Бевилаква - Вила - и Вирџинија Чаморо, се најдоа по апсењето на некои криминалци. Во текот на таа ноќ, бригадистот е повреден и испратен во болница. Додека се опоравуваше, Вила доби повик од генерал-потполковник Переира, кој му додели нов случај. На плажа во Форментера, се појави мртов човек на кого му беше соблечена облеката и беше сурово ранет.

Првите знаци

По разговорот со неколку сведоци во областа, првично заклучи дека тоа може да биде злосторство на страст. Тоа е затоа што многумина тврдеа дека ја виделе жртвата во друштво на други млади луѓе во пријателски простории на Ибица. Исто така, тој имаше договорено да се сретне со еден човек таа ноќ на брегот. Но, целата оваа претпоставка се менува кога ќе успеат да го откријат идентитетот на починатиот.

Тој е Баскиецот Игор Лопез Еткебари, поранешен член на групата ЕТА, кој помина долго време во затвор во Мадрид. Поради оваа позадина, високата команда и доделува на Вила истрага за убиството. За да го стори тоа, тој мора да патува во Гуипаскоа, провинција каде редовно живееше Лопез Еткебари, место што вториот поручник совршено го познава со децении.

Паралелни приказни

За време на истрагите, тој минува низ повеќе поглавја од животот - Лична и работа - на починатиот, со цел да се расветли убиството. Во исто време, се сеќава Вила неговите почетоци во касарната Интзаурондо, кога се бореше против тероризмот. Агентот патува назад во времето, сеќавајќи се на целата подготовка што ја добиле за операциите и на оние тешки моменти на дело.

Така се одвива приказната, помеѓу минатото и сегашното доживување на страшниот протагонист. Опишани се различни парцели, помеѓу нив, тешките времиња во Шпанија поради нападите на ЕТА, и како Вила, на само 26 години, можеше жестоко да се соочи со нив. Во исто време, бригадистот го решава мистериозниот случај што му беше доделен.

Анализа на Злото на Корцира

Основни детали за работата

Злото на Корцира е роман кој има 540 страници, поделен на 30 поглавја и епилог. Заплетот се одвива на две локации: прво на шпанскиот остров Форментера де Ибица, а потоа се сели во Гипецкоа. Приказната е раскажана во прво лице од нејзиниот протагонист, со детални и точни описи.

Карактерите

Рубен Бевилакуа (Вила)

Тој е главниот лик на серијата, 54-годишен маж со диплома по психологија, кој работи како втор поручник во Цивилната гарда. Тој припаѓа на Централната оперативна единица, елитна група за решавање на злосторства. Тој е перспективен, внимателен и упорен агент, кој не ги пропушта деталите.

Игор Лопез Етџебари

Тој е жртва на случајот доделен на Вила, овој човек доаѓа од Баскија и Тој беше соработник на групата ЕТА. Поради своите постапки, тој беше притворен 10 години во затворот Франциа и Алкала Меко во Мадрид. Поради одбивањето на неговите колеги, тој ја криеше својата сексуална ориентација многу години.

Други ликови

На оваа рата, Вила ќе го има Аламо како сопатник - дрзок и непромислен агент - бидејќи неговиот полициски партнер е на пауза. Иако Шаморо нема да биде во целосна акција, Вила секогаш ќе одржува телефонска комуникација со неа. Друго извонредно учество е она на бригадистот Руано, одличен професионалец и со многу креативност.

Куриозитети на Злото на Корцира

Авторска подготовка

Оваа приказна Силва ја имаше на ум уште од почетокот на сагата во 90-тите.. Поради оваа причина, тој спроведуваше макотрпна истрага за тероризам со децении. Тешко е да се реши, бидејќи терористичката група ЕТА им нанесе голема штета на населението и на Цивилната гарда. Откако бендот е демонтиран, авторот успеал да собере сведоштва од агенти и цивили преживеани од тоа време.

Во интервју за Неделен XL, Силва изрази: „Додека ЕТА не беше поразена, Цивилната гарда не објави залог. Дури ни јас. И сега ми кажаа с everything со голема великодушност “. Авторот посвети десет поглавја од книгата на оваа деликатна тема, користејќи ги искуствата на агентот Бевилакуа, неговата борба против тероризмот во полицијата и неговиот триумф.

Мислења за Злото на Корцира

Од неговото лансирање во 2020 година, Злото на Корцира тоа беше добро прифатено од читателите, кои со нетрпение чекаа нова авантура од агентите Бевилакуа и Чамора. На мрежата се издвојува со повеќе од 77% прифаќање, како и стотици позитивни мислења. На платформата Амазон Има 1.591 рејтинг, од кои 53% му дадоа 5 starsвезди, а 9% 3 или помалку.

За авторот, Лоренцо Силва

Лоренцо Мануел Силва Амадор Роден е во вторникот, на 7 јуни 1966 година во породилното одделение на воената болница Гомез Ула, лоциран во градот Мадрид (помеѓу округот Латина и Карабанчел). За време на неговите рани години, живеел во Куатро Виентос, во близина на неговиот роден град. Подоцна, тој живееше во други градови во Мадрид, како што е Хетафе.

Лоренцо Силва

Лоренцо Силва

Дипломирал како адвокат на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид и работел 10 години (1992-2002) во шпанската бизнис група Унија Феноза. Во 1980 година тој започна да флертува со литературата, напишал повеќе раскази, есеи, поетски книги, меѓу другите. Во 1995 година, тој го претстави својот прв роман: Ноември без темјанушки, следи една година подоцна од Внатрешната супстанција (1996).

Во 1997 година, Трилогија на носталгија со: Слабоста на болшевикот, наратив кој беше адаптиран во кино во 2003 година со сценарио на авторот заедно со Мануел Мартин Куенка. Во 2000 година тој презентираше едно од неговите најистакнати дела: Нетрпеливиот алхемичар, втор дел од серијата Бевилакуа и Чаморо. Овој роман ја доби наградата Надал истата година.

Во 2012, објавен Меридијанската марка -сага Бевилаква и Шаморо -, наратив што ја доби наградата Планета (2012). Оваа успешна серија веќе имаше десет книги, последната од нив е Злото на Корцира (2020). Со тоа, авторот изгради робусна книжевна кариера, со повеќе од 30 романи преведени на десетина јазици, и со која достигна милиони читатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)