Зимата на светот

Цитат на Кен Фолет.

Цитат на Кен Фолет.

Зимата на светот (Зима на светот, оригинален наслов на англиски јазик) е втората рата од Трилогијата на векот создадена од Кен Фоллет. Тоа е историска серија чиј прв том беше Падот на гигантите (околу Големата војна). Покрај тоа, сагата е пофалена за темелноста и прецизноста што ги покажал велшкиот автор во неговите наративи.

Не залудно, Зимата на светот тоа е книга со повеќе од деветстотини страници. Во него се раскажуваат настани што се протегаат од годините пред Втората светска војна до појавата на Студената војна. За да го стори тоа, писателот истражува во животот на пет семејства кои се соочуваат со проблеми како што се фашизмот, упадот во СССР, шпанската граѓанска војна и нуклеарната трка, меѓу другите.

Собрани е авторот

Кен Фолет е роден во Кардиф, Велс, на 5 јуни 1949 година. Растејќи во конзервативно христијанско семејство, неговите родители - Мартин и Вени Фоллет - го ограничија на одвлекување внимание како што се филмови или телевизија. Во сојузност, младиот Кен разви ран интерес за читање. Од доцните 50-ти тој и неговото семејство се населија во Лондон.

Таму, тој студирал филозофија на Универзитетскиот колеџ во Лондон помеѓу 1967 и 1970 година. По дипломирањето, тој помина тримесечен курс по новинарство и ја вежбаше таа професија во весникот Ехо од Јужен Велс од неговиот роден град. По три години во Велс, тој работел за Evening Standard Од Лондон. Како и да е, околу ова време Фоллет започна повеќе да се свртува кон издавачкиот свет.

Градилиште

Големата игла (1974) ја претставуваше својата книжевна премиера и првиот том од серијата Јаболка Карстеир, потпишан под прекарот Симон Мајлс. Првите романи објавени под негово име беа Шејк аут (1975) y Рацијата на брадата (1976), од неговата серија „Шпион Ропер“. Исто така, Фоллет потпиша под псевдонимите Мартин Мартинсен, Бернард Рос и Захари Стоун, уште шест книги помеѓу 1976 и 1978 година.

Кен Фолет.

Кен Фолет.

Сепак, врз основа на успехот на Остров на бури (1978), Фоллет повторно не користеше алијас. Всушност, тој наслов означи почетна точка во реномираната книжевна кариера што вклучува повеќе од 40 романи до денес. Еднакво, британскиот писател се истакнал особено во поджанрот на историски роман и во книги со теми на неизвесност.

Најпознати историски романи на Кен Фоллет

 • Столбовите на земјата, (Столбовите на Земјата, 1989). Прва рата од хомонимната трилогија.
 • Место наречено слобода (Место наречено слобода, 1995).
 • Бесконечен свет (Свет без крај, 1997). Втора рата од трилогијата Столбовите на земјата.
 • Огнена колона (Огнена колона, 2017 година) Трета рата од трилогијата Столбовите на земјата.

Трилогија на векот - Векот

 • Падот на гигантите (Падот на гигантите, 2010 година). Вклучете се во настани како што се избувнувањето на Големата војна, Руската револуција и Прохибицијата во Соединетите Држави од 1920 година.
 • Зима на светот) Таа истражува во настаните поврзани со Втората светска војна и геополитичката поларизација што доведе до Студената војна.
 • Прагот на вечноста (Раб на вечноста, 2014 година). Истражете настани од изградбата на Берлинскиот Wallид, до атентатот врз претседателот Кенеди и борбата за граѓанските права во САД, до годините по распадот на Советскиот Сојуз.

Зимата на светот

Зимата на светот.

Зимата на светот.

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

Аргумент

Наративната нишка ја носат две американски семејства (Девар и Пешков), едно англиско (Фицерберт), едно велшко (Леквит-Вилијамс), две германци (Фон Улрих и Франк) и едно руско (Пешков). Книгата започнува во 1933 година, во текот на годините на незапирливиот подем на канцеларот Хитлер и последователните ужаси на нацизмот.. Затворањето се случи во 1949 година, во екот на нуклеарната трка во Студената војна.

Сепак, во Шпанија започнува крвава граѓанска војна што завршува со Франко на власт. На другата страна на светот, нападот врз Перл Харбор означува почеток на Пацифичката војна, исто како што нуклеарните експлозии врз Јапонија оставаат неизбришлива трага во сеќавањето на Јапонците и Американците.

Синопсис

Германија

Некои од гореспоменатите семејни групи претходно се појавија во Падот на гигантите. Иако овој пат токму нивните деца се во фокусот на акцијата среде суровоста и одредени loveубовни врски. Првите редови ја опишуваат Лејди Маунт (сега Лејди Фон Улрих), новинарка верна на нејзините вредности, жесток омаловажувач на националсоцијализмот.

Нејзиниот сопруг, Валтер Фон Улрих е социјалдемократски пратеник; Карла, најстарата ќерка, е грижлива, идеалистичка и вредна млада жена. Наместо тоа, Ерик, најмладиот син, е тинејџер заведен од тоталитарниот дискурс на нацистите и им се придружува на хитлеровата младина. Додека фашистите ги демонстрираат своите макабри намери, Фон Улрих ги посетува Етел Вилијамс и неговиот син Флојд.

Шпанија и Велика Британија

Флојд Вилијамс патува во Сарагоса за да им се придружи на меѓународните бригади кои се борат за легитимноста на Републиката во битката кај Белчит. Неколку години подоцна, Флојд поминува време во замокот на Ерл Фицерберт (кога беше домаќин на британските трупи за време на Втората светска војна). Таму тој се вубува во сопругата на Бој Фицерберт (најстариот син на ерлот), Дејзи.

Дејзи е каприциозната ќерка на Лев Пешков, ја напушти татковината (Бафало, САД), во потрага по живот во англиското високо општество. Сепак, после Блиц (бомбардирањата на Лондон помеѓу 1940 - 1941 година од страна на германската авијација) некогаш разгалената девојка ги менуваше своите идеали.

советски Сојуз

Во СССР, Володја, синот на Григори Пешков, е висок припадник на Црвената армија. Следствено, Володја е целосно вклучена во отпорот против Германците. Во овој момент, авторот детално ја опишува операцијата „Барбароса“ (1941), како и битките во Сталинград (1942). и од Курск (1943). Исто така, опишани се настани поврзани со Московската конференција (1943).

САД

Фолет се осврнува на настани како што е Донесувањето на новиот договор (1933 - 1937), Атлантичката повелба (1941) y, особено, нападот врз базата Перл Харбор (1941), од раката на семејството Девар. Оваа група ја сочинуваат сенаторот Гас Девар, неговата сопруга Роза (која е новинар) и нивните деца Чак и Вуди.

Шпионажа и atверства

Преку - теоретски - споредни ликови, Фоллет истражува во теми како што е немилосрдната програма Актион Т4. Кој беше најнемилосниот дел од антисемитскиот геноцид и доведе до понижување на хомосексуалците и расите сметани за „инфериорни“ од германските аријци.

Дополнително, велшкиот автор детално ја опишува шпионажата на агенции како што се Гестапо, англиската тајна служба и НКВД (претходник на руската КГБ). Конечно, Фоллет ја завршува приказната кон крајот на 40-тите години на XNUMX век, во време кога нуклеарната трка започна лута., со последователни експериментални експлозии.

Анализа

Најголемата заслуга на Кен Фоллет е да се направи книга со 957 страници релативно лесна за читање. Ова е благодарение на динамиката помеѓу главните и споредните карактери прилично забавна. За природниот интерес на читателите за деталите на историските настани, theубовните врски и личните несреќи на членовите на приказната се совршено обединети.

И покрај ова, психолошката длабочина на ликовите не е извонредна. Иако, метафантастичните сегменти не ја менуваат јадрото на реалните настани. Така, читателот нема многу простор да се прашува за мотивациите и особеностите на протагонистите. Затоа, Зимата на светот е неопходен историски роман за loversубителите на овој поджанр.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.