Ценитал, од Емилио Буесо

Зенитал.

Зенитал.

Зенит е роман создаден од Шпанецот Емилио Буесо, автор специјализиран за шпекулативна фикција y номиниран за наградата Игнотус 2014 година. Насловот се должи на името на „еко-село“, концепт воведен од писателот во врска со неколкуте територии кои се претворени во бегалци за последните преживеани од човештвото. Таму, главниот јунак - чие кодно име е Дестрал - го набудува целиот универзум со моќен телескоп и раскажува за настаните од овој апокалиптичен свет.

Објавено во 2012 година, настаните опишани во оваа книга ќе се случат само две години подоцна, во текот на 2014 година. Поради оваа причина, некои книжевни аналитичари, како што е Серхио Санкор, сметаат Зенит како „суштински роман“ заради неодоливиот ангажман генериран кај читателот преку „искуството што ни дава можност да размислиме за перипетиите на овој свет и во кое Емилио Буесо го става човечкото суштество како субјект во доказ за реалност што поблиску е отколку што мислиме “.

Собрани е авторот

Емилио Буесо е роден во Кастелон, Шпанија, во 1974 година. Неговата универзитетска обука беше инженер за компјутерски системи, станувајќи професор по оперативни системи на Универзитетот Јауме I во Кастелон. Сепак, тој започна сам да се меша во создавање хорор приказни. До 2007 година тој веќе го објави својот прв независен роман: Затворена ноќ.

Потоа дојде лансирањето на Дијастола (2011) и Зенит (2012), со што Буесо изгради добра репутација на писател на темни приказни и му ја донесе наградата за роман Целзиус, меѓу другите одлики. Во следните години објавуваше Вечерва небото ќе изгори (2013), Чудни еони (2014), Сега обидете се да спиете (2015), Самрак (2017) y Антисоларен (2018).

Карактеристични карактеристики на Зенит

Пионерска работа

Сигурно, Зенит означи позитивна точка на пресврт во кариерата на Емилио Буесо, затоа што тоа го направи пионер во оригиналните наративи за исчекување на шпански јазик. Исто така, оваа книга може да се смета за една од првите во жанрот опишан како „научно-климатски роман“, тренд што се зголемува според порталите како Би-Би-Си или ДВ.

Емилио Буесо.

Емилио Буесо.

Директна критика на двосмислен систем

Иако неговиот аргумент не се фокусира директно на глобалното затоплување, en Зенит Буесо недвосмислено се повикува на човечката глупост што значи инсистирање на тотален апсурден светски економски модел, погоден за појава на остварливи последици од доаѓањето на врвната нафта.

Преку својот протагонист, Дестрал, авторот ги осудува деформациите на индустријализираното општество на XXI век, како и прикажување на најгрубите последици од блиската иднина, преку аргументирана нишка што ги раскажува настаните од сегашноста паралелно со минатото на некои клучни жители на еко селото.

Едноставно пишување, но директно и тапо

Вработувајќи едноставен, концизен стил и преполн со силни слики кои брзо го привлекуваат вниманието, авторот предизвикува постојан одраз кај читателот за неизбежната состојба на човечкото суштество како предизвикувачки агенс на сопственото уништување. Исто така, не може да се избегнат алузиите кон негирачите на можните социјални и економски катастрофи што се надвиснуваат над глобалниот финансиски систем денес.

Зенит Тоа е многу флуидно читање благодарение на неговите кратки поглавја, без заобиколувања, до и покрај атмосферата обвинета за напнатост и варварство. Сепак, тоа е тежок роман, тежок за варење во неколку сегменти, тој постојано се соочува со читателот и го принудува да ја процени неговата посебна реалност.

Потопете го читателот

En Зенит сите раскажани настани имаат причина да бидат. Читателот мора да одговори на непознатите, додека се потопува во свет полн со вознемирувачки визии и импресивно (многу добро користено од авторот без претерување со овој ресурс).

Развој на парцели

Кратки, лесни за читање поглавја

Алтернативната структура на поглавјето, кратка и лесна за читање, е совршено надополнета со не толку измислената приказна што предизвикува многу силна кука. Практично е химерично да се биде рамнодушен на прашањата што авторот ги поставува многу сериозно во оваа книга. Дали претставува заканата Зенит Дали е невидлив или човечкиот идиотизам е премногу упорен?

Сомнежи насекаде

Сомнежите се постојани. Прво, бидејќи аурата на очигледна изводливост е невозможно да се игнорира измешана со шокантни слики на канибализам и прекумерно уништување. Второ, апелира до совеста на читателот со демонстрирање на поддржани постулати за неодржливоста на светската економија заснована на фосилни горива, во контекст што не изгледа многу претеран.

Цитат на Емилио Буесо.

Цитат на Емилио Буесо.

На трето место, надежта за повторно раѓање на човештвото се судира со самата природа на човечкото суштество. И ова не е невообичаено, индивидуализмот и амбицијата на човекот го изградија непоколебливиот пат кон самоуништување. Конечно, писателот иронично ја отсликува човековата контрадикција во однос на законите на природата, каде што - теоретски - најсилните преживуваат и успеваат да ги пренесат своите гени на следната генерација.

Моќ во рацете на најлошото

Не obstante, во историјата, развојот на цивилизацијата резултирал со присуство на слаби мажи (физички). Овие беа во можност да разработат школка на моќ за да доминираат над другите и да ја трансформираат нивната околина според нивната погодност. Поради оваа причина, човечкото суштество не е во состојба да постои во склад со својата околина ... не, тоа е вид што носи клетва да претвори сè што ќе допре во канализација поради незаситната глад за моќ.

Иселениците ги сакаат спасителите

Покрај тоа, Емилио Буесо на многу филозофски начин воспитува кои се луѓето способни да градат засолништа познати како еко-села. Така, оваа благородна задача ги допира маргинализираните од општеството, погрешните, неразбраните, ретките. Но, не е сè розово во овие куќишта. Ако по изглед тоа е Еден за преживеаните од апокалипсата, на ист начин е затвор. Ова не е невообичаено, човештвото ги населува.

Екстремни детали како алатка за терор

Тоа е, ниедна личност не е тотално слободна ниту во овој рај, ниту надвор од него. Теророт е заеднички именител кој стои зад секоја одлука. Од друга страна, директниот јазик што го користи Буесо го шокира читателот. Раскажаните детали се брутални, но без употреба на непотребни или пресилни фрази.

Секој настан што се случи има потекло, релевантна причина со внатрешна логика, нема лабави краеви или случајни настани. Нарацијата е многу прецизна од првата до последната буква, затоа бара целосно внимание од приемникот. Дефинитивно, Зенит Ги има сите основни елементи на хранливо и возбудливо четиво, што го прави многу препорачан роман.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)