Tierra, од Елој Морено

Земјата

Земјата

Во 2020 година, шпанскиот писател Елој Морено го претстави својот роман Земјата, приказна за двајца браќа и ветувањето на нивниот татко кон нив. Заплетот го открива екстравагантниот свет кој стои зад телевизијата и забавата во програмата што се гледа на целата планета. На крајот, авторот користи привлечен наратив за да ја покаже врската помеѓу двете приказни.

Некои книжевни критичари ја истакнаа тематската актуелност и новите стилски карактеристики на овој современ роман. И не е за помалку, елементите како што се телевизијата или социјалните мрежи се одлучувачки во развојот на заговорот. Од оваа причина, Земјата претставува прилично генијален начин на приближување кон читателот до сложената и контрадикторна состојба на човекот.

Содржина на Земјатаод Елој Морено

Човек со многу моќ во телевизиската и забавната индустрија им дава ретко ветување на своите две мали деца, Нели и Алан. Поточно, предлогот е дека ако овие браќа завршат некоја игра, нивниот татко ќе ја исполни желбата што најмногу ја сакаат. Како и да е, играта е прекината: на трепкање минуваат триесет години, а со нив се случуваат големи промени во семејството.

Играта продолжи

Ya во зрела возраст, Нели добива мистериозна кутија во која има мобилен телефон, прстен и клуч. Благодарение на мобилниот, таа се обедини со нејзиниот брат (со кого не разговараше) и ќе ја продолжи незавршената игра. Вака се појавува можност протагонистката да и ја исполни желбата, бидејќи Алан веќе одамна го имаше постигнато тоа.

Во исто време, играта ќе се поврзе со А. реалност телевизиско шоу што целиот свет го внимава на својот развој. Оваа програма се врти околу осум човечки суштества кои одат од Земјата на планетата Марс. Во меѓувреме, на Исланд, Нели и нејзиниот брат дознаваат откривање аспекти на контрадикторната состојба на човекот на планета во опасност.

Анализа

Оваа книга не само што раскажува приказна испреплетена со други, туку и предлага постојана рефлексивна состојба во врска со моменталната реалност. Исто така, наративниот стил структуриран во кратки поглавја со наизменични приказни ја зголемува curубопитноста на читателите за настаните што ќе се случат на следната страница. Елој Морено повеќе отколку што постигнува твојата цел на задржи го гледачот на работ.

Очигледно, облогот на авторот е да го натера читателот да ужива во реткоста имплицитна во двете централни приказни на романот. Тоа е, и тоа на овие двајца браќа кои добиваат ветување и растат едни од други, како и на учесниците во телевизиското шоу. На крајот, многу полека се открива заедничка позадина во сите тие животи.

Книга за сегашноста на човештвото

За својата свежа и прилично ажурирана перспектива, Земјата Тешка е книгата да се стави откако ќе почнете да ја читате. Од овој обновен стил, Елој Морено се обидува да ја разоткрие темата со комуникативни форми препознатливи за јавноста од XXI век. Во текстот, фокусот е на човечката состојба, гледано од времето обележано со хиперконекција.

Покрај тоа, многу тешки теми се решаваат преку мешавина - патем, многу оригинално - директен глагол со многу искрен аргумент. Истражените теми се движат од еколошката штета што ја извршиле луѓето на планетата, до моралниот став (очигледно) наметнат од социјалните мрежи.

Пријатен текст за длабоко размислување

En Земјата, Елој Морено изложува наратив способен да генерира ангажман и да ја разбуди емпатијата на читателите преку многу нешта - изненадувачки, во најголем дел. Секој од нив, во одреден момент, станува клучно прашање. Како што можете да прочитате на задната корица на романот, сакате да ја пронајдете вистината, но, „проблемот да ја бараме вистината е да ја пронајдеме и да не знаеме што да правиме со неа“.

Од овие причини, тоа е книга што ве повикува да ги откриете вистинските животи на ликовите и, можеби, се надевам, читателот размислува за нивните. На тој начин Земјата од Елој Морено се обидува да ги приближи читателите до најкомплицираниот дел од состојбата на човечкото суштество.

Мислења за книгата

Критичарите ја фалат способноста на Елој Морено да го задржи интересот на читателот, иако јадрото на романот е откриено рано. Некои гласови, од друга страна, зборуваат за „бестселер едноставна “, поради претпоставената (едноставна) комерцијална структура на книгата. Во секој случај, сите проценки за Земјата тие се вистинити: моќ на закачување, едноставност и оригиналност.

За авторот, Елој Морено

Елој Морено е технички инженер по информатика за управување, роден на 12 јануари 1976 година во Кастело де Ла Плана, заедница на Валенсија, Шпанија. Тој е дипломиран на Универзитетот Јауме Први во неговиот роден град. Иако едвај дипломирал, започнал да работи во компјутерскиот сектор, неговиот живот бил посветен на литературата.

En 2011, неговата страст го натера да се впушти во светот на писмата со лансирање на неговата прва книга (само-објавена), Зелено пенкало со гел. Овој текст стана неочекувано успешно литературно деби, што го олесни ширењето на неговите последователни публикации. Веројатно, голем дел од неговото прифаќање кај јавноста се должи на неговиот нетипичен стил на пишување.

Траекторија

После објавувањето на неговото деби, и одличниот прием од читателите, Елој Морено зеде огромен поттик. Од тогаш, шпанскиот писател не го запре своето творечко литературно дело, особено приказните и романите.

Исто така, авторот стана познат - Освен нејзиното силно присуство на социјалните мрежи - затоа што тој дизајнираше литературни патишта. Морено, два или три пати годишно, прави обиколки за луѓето во местата каде ги поставува своите романи. Заедно со ова, тој предава курсеви за литература и работилници, како и учествува како жири на литературни натпревари во неговата земја.

Книги Елој Морено

По Зелено пенкало со гел (2011), Елој Морено објавен Она што го најдов под троседот (2013), уште еден успех во издаваштвото преведен на повеќе јазици. Подоцна, авторот на Кастелон се врати во десктоп издаваштво за да објави Приказни за разбирање на светот (2015), од кои, започна втор и трет дел, во 2016 и 2018 година, соодветно.

Во меѓувреме, Морено го објави својот трет роман во 2015 година, Дарот, тоа исто така резултираше со успех веднаш, и покрај тоа што е ограничено издание. Слично на тоа, романот Невидливи (2018) добија одлични бројки за продажба. Не залудно, има 19 изданија до денес и неколку преводи. Најновото од Елој Морено е Земјата (2020).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)