Звучно: бидете воодушевени од најдобрите раскажани приказни

На аудио книги, како оние од продавницата Audible, станаа одлична алтернатива за многу луѓе. Овие формати на аудио книги ви дозволуваат да ги слушате вашите омилени приказни раскажани со гласови, понекогаш од познати личности кои се позајмуваат. Начин да уживате во вашата омилена страст без да читате на екран.

Исто така, овие книги се совршени за луѓе кои се мрзливи да читаат, кои имаат некаков вид оштетен вид или кои сакаат да уживаат во овие наративи додека готват, возат, вежбаат или само се лежат за да се релаксираат и уживаат во литературата. Од друга страна, мора да се каже дека во Audible нема да имате само аудио книги, ќе најдете и подкасти на една платформа.

И сето тоа за само 9,99 €/месечно, со a 3 месеци бесплатен пробен период да го пробате искуството.

Што е аудио книга

Аудио-книга

Со доаѓањето на е-читачи или електронски читачи на книги, можноста да имате илјадници и илјадници книги за читање каде и да посакате беше дадена во истиот лесен уред од само неколку грама. Плус, екраните на e-Ink го доближија искуството до читање за вистинските книги. Читањето отсекогаш било основен дел за многу луѓе и за образованието, овозможувајќи да го прошириме знаењето, да го подобриме нашиот вокабулар и правопис, да учиме јазици или да уживаме во фикцијата.

Сепак, сегашното темпо на живот на многу луѓе кои ја сакаат литературата не им дозволува да имаат момент за опуштање и читање. Затоа, со доаѓањето на аудио книгите ова целосно се смени. Благодарение на овие аудио датотеки ќе можете да уживате во сите наслови на книги што ги сакате додека правите други активности, како на пример кога возите, додека готвите, вежбате или во кое било друго време. И за сето ова Audible е совршено решение.

Накратко, А. аудио книга или аудио книга тоа не е ништо повеќе од снимка на книга прочитана на глас, односно раскажана книга. Нов начин на ширење на содржината што се зголемува во бројот на следбеници и дека многу е-читачи веќе имаат капацитет за ваков тип на формат (MP3, M4B, WAV,...).

Што се слуша

звучно лого

Дали сакате да пробате 3 месеци бесплатно Audible? Пријавете се од овој линк и откријте илјадници аудио книги и подкасти на сите јазици.

Кога зборуваме за аудио книги, а Една од најголемите платформи каде што можете да ги купите овие наслови е Audible. Тоа е голема продавница во сопственост на Amazon и ги следи стапките на Kindle, бидејќи е една од најголемите аудио библиотеки во однос на разновидноста и бројот на копии. Некои од нив раскажани од познати гласови кои ќе ги знаете од светот на синхронизацијата или кинематографијата, како на пример слушање на Алиса во земјата на чудата со гласот на Мишел Џенер или гласови како Хозе Коронадо, Леонор Ватлинг, Хуан Ечанове, Жозеп Марија Поу, Адријана. Угарте, Мигел Бернардеу и Марибел Верду...

Наместо да бидете продавница за да користите каде да купите, Audible е услуга за претплата, така што ќе мора да плаќате мала надокнада секој месец за да продолжите да ја користите услугата. Начин да инвестирате во вашето слободно време, учење и проширување на знаењето наместо да ги трошите тие пари на други непродуктивни работи. Исто така, ако треба да учите, слушањето одново и одново ќе биде одличен начин за консолидирање на знаењето. И не само што можете да уживате во аудио книги со Audible, туку и во подкасти.

Од друга страна, важно е да се истакне дека за да ја користите услугата ќе треба да го изберете времетраењето на планот што ви одговара, како што е еден месец бесплатен, шест месеци или дванаесет месеци. можете да го направите сона истата сметка што сте ја поврзале со Amazon или Prime. Откако ќе станете Audible член, следното нешто што треба да направите е да ги пребарувате вашите омилени наслови и да почнете да уживате во нив.

Постојаност

Треба да знаете дека Audible нема трајност, можете да ја откажете претплатата во секое време. За да го направите ова, само следете неколку едноставни чекори:

 1. Одете на веб-страницата Audible.es.
 2. Отворете го делот Детали.
 3. Изберете Детали за претплата.
 4. На дното, кликнете Откажи претплата.
 5. Следете го волшебникот и ќе биде откажано.

Запомнете дека ако сте платиле цел месец или цела година, ќе продолжите да имате Audible додека не истече вашата тековна претплата, и покрај тоа што сте го откажале, па ќе продолжите да уживате во она за што сте платиле. Исто така, бришењето на апликацијата не ја откажува претплатата како што некои мислат. Тоа е нешто што треба да се земе предвид.

Звучна историја

Звучен, иако сега е поврзан со Амазон, вистината е дека започна многу порано. Ова независна компанија е создадена во 1995 година, и тоа го направи за да развие дигитален аудио плеер за да може да слуша книги. Опција за пристапност за многу луѓе со проблеми со видот или за оние мрзливи луѓе кои не сакаат многу да читаат.

Поради технологијата од средината на 90-тите, системот имаше свои ограничувања. На пример, јас само можев складирајте 2 часа аудио во сопствен формат. Ова додаде други проблеми што ја доведоа компанијата во многу тешки времиња, како на пример кога нејзиниот извршен директор, Ендрју Хафман, почина од ненадеен срцев удар.

Сепак, Audible можеше да продолжи понатаму потпише договор со Apple во 2003 година да обезбеди аудио книги преку платформата iTunes. Ова ја поттикна неговата популарност и продажба, што го натера Амазон да го забележи брзиот раст за на крајот да го купи за 300 милиони долари.

Тековен звучен каталог

звучен каталог

Во моментов има достапни повеќе од 90.000 наслови во оваа одлична продавница за аудио книги. Затоа, ќе можете да најдете книги за сите вкусови и возрасти, од кој било жанр, како и подкасти од Ана Пастор, Хорхе Мендес, Марио Вакеризо, Аласка, Олга Виза, Емилио Арагон и многу други. Ова го трансформира Audible во една од најголемите продавници за аудио книги, за да се натпреварува со Nextory, Storytel или Sonora.

И треба да знаете дека содржината прогресивно расте, бидејќи секој ден се додаваат нови наслови за собирање. Така нема да ви недостасува забава со Audible... Всушност, ќе најдете категории како што се:

 • Тинејџерите
 • Уметност и забава
 • Детски аудио книги
 • Биографии и спомени
 • науката и инженерството
 • Научна фантастика и фантазија
 • спорт и на отворено
 • Dinero y finanzas
 • Образование и формирање
 • Еротика
 • историја
 • дом и градина
 • Информатика и технологија
 • LGTBi
 • Литература и фикција
 • Бизнис и професии
 • Полиција, црно и неизвесност
 • Политика и општествени науки
 • Односи, родителство и личен развој
 • религијата и духовноста
 • Романтичен
 • Здравје и велнес
 • Патувања и туризам
Дали сакате да пробате 3 месеци бесплатно Audible? Пријавете се од овој линк и откријте илјадници аудио книги и подкасти на сите јазици.

Филтри за пребарување

Со толку многу достапни наслови и толку многу категории, можеби мислите дека наоѓањето на она што го барате на Audible може да биде тешко. Но, ќе видите дека не продавницата има филтри за пребарување да се рафинира и да се добие посакуваниот резултат. На пример:

 • Филтрирај по време за да ги видиш најновите изданија.
 • Пребарувајте по времетраење на аудиокнигата, во случај да сакате долга или кратка приказна.
 • По јазик.
 • Со акцент (шпански или неутрален латински).
 • Формат (аудиокнига, интервју, говор, конференција, програма за обука, подкасти)

Поддржани платформи

Звучниот може да се ужива на повеќе платформи. Покрај тоа, не само што нуди онлајн содржини за репродукција од облакот, туку можете да ги преземате и насловите за да ги слушате офлајн кога немате интернет конекција.

Враќајќи се на темата за платформи, ќе можете инсталирај природно во:

 • Windows
 • MacOS
 • iOS/iPadOS преку App Store
 • Андроид преку Google Play
 • Од веб-прелистувачот со кој било друг оперативен систем
 • Компатибилен со Amazon Echo (Alexa)
 • Наскоро на Kindle eReaders

За апликацијата

звучна апликација

Без разлика дали преку веб-страницата Audible или со клиентската апликација, треба да знаете дека имате неколку кул карактеристики меѓу кои ги истакнуваме:

 • Пуштете ја аудио книгата токму од моментот кога последен пат сте застанале.
 • Одете до минутата или секундата што ја сакате во секое време.
 • Одете назад/напред 30 секунди во аудиото.
 • Променете ја брзината на репродукција: 0.5x до 3.5x.
 • Тајмер за исклучување по некое време. На пример, да играш 30 минути и да го исклучиш затоа што ќе спиеш.
 • Матичната апликација може да работи во заднина за да може да прави други работи со нашиот уред. Дури и истовремена репродукција за да ставите позадина на музика или релаксирање, на пример.
 • Поддржува додавање маркери во моментот на аудиото што ни е интересно брзо и лесно да се вратиме во тој момент.
 • Додадете белешки.
 • Некои аудио книги доаѓаат со прилози кога ги купувате. На пример, тоа може да бидат илустрации, PDF документи итн.
 • Сите ваши набавки ќе бидат организирани во делот Библиотека.
 • Опција за преземање за да може да ја слушате аудиокнигата офлајн, без да бидете поврзани на Интернет.
 • Видете статистика на аудио книгите што ги носите, времето што сте го поминале итн. Имате дури и нивоа врз основа на тоа колку долго поминувате слушајќи.
 • Имате дел Вести за да ги добивате најновите вести, промени и модификации.
 • Опцијата Discover ви овозможува да гледате препораки или значајни вести од Audible.
 • Режим на автомобил за да избегнете одвлекување на вниманието додека возите.

Предности да се има Audible

Карактеристики на платформата Audible на Амазон големи предности меѓу кои стојат:

 • Подобрете ја писменоста и проширете го вокабуларот: Благодарение на слушањето книги, исто така ќе можете да ја подобрите вашата писменост и да го проширите вокабуларот, да добиете нови зборови што можеби не сте ги знаеле досега. Покрај тоа, во него можат да уживаат и луѓе со проблеми со видот или слепи, луѓе кои не сакаат да читаат или дислексичари кои би имале проблеми со конвенционалните книги.
 • Култура и знаење: слушањето аудио книги не само што го подобрува вокабуларот, туку и го проширува знаењето и вашата култура ако она што го слушате е книга за историја, наука итн. И сето тоа со мала мака, додека вие правите други работи.
 • Подобрена концентрација: Со обрнувањето внимание на нарациите, ова може да ја подобри вашата способност за фокусирање, дури и кога извршувате повеќе задачи.
 • Зголемено здравје и благосостојба: Ако читате книги за самопомош, здравје или здравје, можете да видите и како промените и советите предложени од овие аудио книги имаат позитивно влијание врз вашиот живот.
 • Подобрено разбирање: Друга од способностите што се подобрува е разбирањето.
 • Научете јазици: Со аудио книгите на други јазици, како оние на англиски, не само што ќе можете да уживате во сето горенаведено, туку ќе можете и да научите кој било јазик и неговиот изговор на забавен начин благодарение на мајчин нарации.

И сите, како што добро знаете, без да морате да правите практично ништо, само слушајте додека вежбате, извршувате домашни работи, опуштете се, возите итн.

Дали сакате да пробате 3 месеци бесплатно Audible? Пријавете се од овој линк и откријте илјадници аудио книги и подкасти на сите јазици.

Помош и контакт

За крај на овој напис, мора да се каже дека доколку имате некаков проблем со претплатата или со платформата Audible, Amazon има контакт услуга да може да зборува на телефон со помошник или преку е-пошта. За да го направите ова, само одете на Звучна страница за контакт.