„Зборовите и деновите“, Октавио Паз

Портрет на Октавио Паз

Портрет на Октавио Паз

КОНАКУЛТА (Национален совет за култура и уметност), преку Генералниот директорат за публикации и Фондот за економска култура, со задоволство го објавија објавувањето на книгата "Зборовите и деновите” Антологија што ги собира најдобрите дела во поезија и есеј од Октавио Паз, Нобелова награда за литература во Мексико.

Целта е преку оваа публикација на 320 страници, младите во земјата да се зближат многу со писателот кој им донесе Нобел. Уредникот на книгата, Рикардо Кајуела Гали, рече за Паз: „Делото на Октавио Паз е живо, тоа е прибежиште да се повлече од неразумноста на светот и компас да се ориентира и да дејствува во тоа“.

Книгата е поделена на два дела, во зависност од жанрот. Првиот одговара на прозните дела на авторот, каде што тие се, во најголем дел, сите есеи што ги напишал, почнувајќи од Мексикански маски, основен текст што е дел од „Ел Лаберинто де ла Соледад“. Во текот на овој прв дел беа обединети најзначајните дела на авторот, во кои тој ја работеше мислата на најпознатите писатели на проза, како што се Сор Хуана Инес де ла Круз или Рафаел Алберти, како и развивање на неговата линија на размислување околу пластичните уметности, фокусирајќи се многу на Луис Буњуел како експонент на надреализмот. Исто така, се занимаваат со теми како што се историја и политика.

Вториот дел од антологијата вклучува поетски дела напишани од Октавио. Овој дел обединува списи објавени во повеќе од десет книги, направени помеѓу 1935 и 1996 година. Вклучува текстови од публикации како што се Слобода на говорот, La Estación Violenta, Саламандра и Диас бизнис, Ладера, и исто така, како затворање на антологијата неверојатна поезија напишана од Октавио Паз каде се чини дека се збогува со животот, девет години пред неговата смрт, бидејќи датира од мај 1989 година, а Паз умира во април 1998 година. Поезијата се вика Колофон, епитаф на камен.

Публикација за која јас навистина аплаудирам, бидејќи е многу важно авторот како Октавио Паз да биде препознаен во врска со неговото доаѓање со помладата публика. Нобел, мислам дека е анегдотски ако нема некој на улица што ќе ти го прочита.

Сега приложувам текст од авторот, кој ми се чини дека зборува повеќе отколку што може да се направи каква било критика, коментар или враќање.

ШТО Е ПОЕЗИЈА? од Октавио Паз

Поезијата е знаење, спасение, моќ, напуштање. Операција способна да го смени светот, поетската активност е револуционерна по природа; духовно вежбање е метод на внатрешно ослободување. Поезијата го открива овој свет; создаде друг. Леб на избраните; проклета храна. Изолира; обединува. Покана за патување; враќање во татковината. Инспирација, дишење, мускулно вежбање. Молитва до празнината, дијалог со отсуство: досадата, маката и очајот го хранат. Молитва, литија, Богојавление, присуство. Егзорцизам, магија, магија. Сублимација, компензација, кондензација на несвесното. Историски израз на раси, нации, класи. Таа ја негира историјата: во неа се решаваат сите објективни конфликти и човекот конечно станува свесен дека е нешто повеќе од транзит. Искуство, чувство, емоција, интуиција, ненасочено размислување. Dерка на случајноста; плод на пресметка. Уметност на зборување на супериорен начин; примитивен јазик. Почитување на правилата; создавање на други. Имитација на древните, копија на вистинската работа, копија на копијата на Идејата. Лудило, занес, логоа. Назад кон детството, односот, носталгијата за рајот, пеколот, неизвесноста. Игра, работа, подвижничка активност. Исповед. Вродено искуство. Визија, музика, симбол. Аналогија: поемата е полжав каде што одекнува музиката на светот и метри и рими не се ништо друго освен преписки, одгласи, на универзална хармонија. Настава, морал, пример, откровение, танц, дијалог, монолог. Глас на народот, јазик на избраниот, збор на осамениот. Чиста и нечиста, света и проклета, популарна и малцинска, колективна и лична, гола и облечена, изговорена, насликана, напишана, ги покажува сите лица, но има и такви кои потврдуваат дека нема: поемата е маска што ја крие празнината, убав доказ за излишната величина на целата човечка работа!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   рудијарче dijo

    Одлично дело, мислам дека ве поттикнува уште од првата прочитана страница, да се потопите во неговиот свет без свет, да ставите реален и разумен разум, да ја транспонирате таа проза, но пред се таа поезија, во секојдневниот живот, да ја разберете неподнослива реалност, и погледнете колку одличен беше Паз.