За новата литература

Во овие денови, во овие времиња што нè напаѓаат, нè опкружуваат, нè разбираат, литературата доби импресивен пресврт, во однос на она што класично се сметаше за литература.

И тоа е далеку од романтизмот, историскиот роман, француската проза (што толку многу ја сакам), денес наоѓаме авторска литература што ја опкружува секоја од човечката и кибернетичката фастета.

Писателите постигнуваат глобален дострел со тоа што едноставно имаат блог или лична страница за објавување. И сметам дека има неверојатна вредност, бидејќи тешкотијата со која треба да се соочи некој како писател кога сака да објави готово дело е неодлучна, но уште повеќе кога идејата е да не се објави книга со содржина Х, но едноставно, прочитај.

Наидов на еден многу интересен блог, каде што аргентински писател работи како таков. Унифицира лични текстови, со цитати од писатели на сите времиња, кои некако ја претставуваат бојата на блогот со своите зборови.

Верувам дека денес, вредноста на уметничкиот факт во литературата е во едноставното пристигнување до оние кои сакаат, можат, па дури и треба да бидат приматели на глаголот. Затоа што, на крајот на краиштата, дали уметноста не е најдобриот начин да се каже нешто?

Оставам на вас и ве поканувам од блогот што толку многу ме воодушеви деновиве. http://infimosurbanos.blogspot.com/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Илка -малалуа- dijo

  Ви благодариме за препораката. Фасциниран сум од блогот и тој веќе е меѓу моите омилени. Овие типови страници се оние што вреди да се прочитаат, да, господине, сакам да постои блогосферата.

  Многу книжевни бакнежи!

 2.   Дамиен Дебрет Виана dijo

  Госпоѓица; Случајно се сопнувам преку сајбер просторот со неговите зборови и искрено заглавив. Дали навистина мислите дека овој блог е толку лош?
  Како и да е, би сакал да ми објасниш некогаш, ако имаш време.

  поздрав

  d-

 3.   АНОНИМОЗНО dijo

  ДЕБРЕТ: Би сакал да коментирам дека мислите дека делото на писателката АНГЕЛИНА КОКОД ДЕ КОВАЛСИ
  Интелигентна анализа како твојата