Хеј-на-Вај, град со најмногу книги во светот

Хеј-на-Вај

Многу пати, една акција поврзува друга, и со тоа, одличните места стануваат рај за идните патници. Еден таков случај се случил во 1961 година, година во која книжарот Ричард Бут отвори продавница за користени книги во градот Хеј-на-Вај, во велшката област Херефордшир.

Оттогаш, ништо повеќе не беше исто, особено кога зборувавме за град со најмногу книги во светот.

1500 жители, илјадници книги

Во 1961 година, еден продавач на книги Ричард Бут ја отвори првата продавница за користени книги во Хеј-на-Вај, град со над 1500 жители во Велс, Велика Британија. Но, Бут, кој исто така беше добар во маркетингот, не само што си зеде на себе да промовира литература за време на неговите години во градот, туку во 1977 година се осмели да изјави „Има“, како што почнаа да го нарекуваат, во град независен од за што се прогласи за монарх.

По усна уста, а особено во текот на осумдесеттите години, Хеј започна да се храни со книжарници се додека не стигна до дваесетина установи во кои беа обележани ленти од тротоарот во кои требаше да се чита на отворено, во патиосите на неговиот камен замок почнаа да се сместуваат тезги за читање и литературни настани и клубови ги маринираа кафетериите и овозможија простори.

Сено на Вај, град на (многу мали) книги… .. # hayonwye # книги за кабини

Фотографија објавена од Крис acksексон (@chrisjacksongetty) на

По повод успехот како библиофилен народ, во јуни 1988 година се одржа првото издание на фестивалот Хеј, чија популарност се шири низ целиот свет, исто така се одржува во градовите како Бејрут, Најроби, Картагена де Индија или Сеговија, градот што ќе биде домаќин на своето следно издание во септември.

Град во кој има многу простор за сите книги: од цркви до противпожарна станица, низ паркови и други надворешни места, како што се познатите библиотеки за чесност, во кои секој има право да депонира и да собере своја книга за споделување подоцна во овој рај на писма каде веќе поминаа познати личности како Пол Макартни или Бил Клинтон.

Дали сакате да се изгубите во овој град неколку дена?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)