Дашиел Хамет наполни 124 години. Од соколи, клучеви, посеви и многу повеќе.

Денес го славам Роденден на Самуел Дашиел Хамет. Ако ЕА По се смета за пионер на црн пол Со неговиот детектив Дупин, Хамет е наречен татко. Работел во познатата агенција за детективи Пинкертон во почетокот и подоцна стана писател на романи, раскази и сценарија. Исто така беше голем политички активист.

Тој создаде такви амблематски ликови на жанрот како Сем Спејд, но и на детективската двојка Ник и Нора Чарлс или да се агент на Континентал. Ја разгледувам неговата фигура и неговото дело и ги истакнувам оние најпознати фрази од наслови како на пр Малтешкиот сокол o Црвена жетва

Дашиел Хамет и неговото дело

Својата книжевна кариера ја започна со неколку кратки романи, објавени од 1924 година и собрани под наслов Големиот хит. Во 1929 година објавува Црвена жетва, голем успех кој кулминираше во Малтешкиот сокол и продолжи со Виткиот човек o Кристалниот клуч, Меѓу другите.

Хамет напиша дела што ги поставија темелите на новиот, а потоа сметан за литературен поджанр, криминалистичкиот роман, конкретно, оној на популарниот тврдо варени. Ова се разликува од криминалистичкиот роман со презентирање на многу сценарија во кои интервенираат компоненти како екстремно насилство или секс.

Влијанија и стил

Su влијание се препознава кај писателите како Ернест Хемингвеј или Рејмонд Чендлер, уште еден одличен од неговиот стил. Исто така, тој посебен стил го придружува создавањето на иконописите, ликовите и заплетите на неговите романи. Лаконски и импресионистички, изберете неколку, но многу значајни детали за да може читателот да им даде форма на тие карактери и средини.

Друг фундаментален аспект на неговата работа е неговиот реализам. Хамет точно знае што пишува. Познајте го корупција Американското општество во средини исто толку турбулентни како оние што се создадени по 29 криза и Големата депресија, контексти во кои ги објави своите главни дела. Таа атмосфера зрачи и ја инспирира длабочината песимизам што ги напаѓа неговите ликови воопшто.

И нешто што го разликуваше од другите колеги од жанрот, особено оние од посаксонското училиште, е тоа што тој не е заинтересиран за машинеријата и чекорите на истрагата за криминалот, туку етичкото и социјалното што го опкружува или стои зад него. Тој вкус за „човекот“ на криминалната компонента, но и нејзината се мешаат со романтични чувства тоа е она што најмногу ја карактеризира работата на Хамет.

Некои наслови

 • Црвена жетва 
  Проклетството на Даин 
  Малтешкиот сокол
  Кристалниот клуч 
  Виткиот човек
  Крвави пари
  Агентот на Континентал 

Неколкумина беа однесени во кино во незаборавни верзии како онаа на Малтешкиот сокол, што го насочил еден млад човек Johnон Хјустон во 1941 година. Тие играа во него Хемфри Богарт како тврдиот и ироничен детектив Сем Спејд, Мери Астор y Питер Лоре. Една година подоцна Алан Лад и езерото Вероника глумеа Кристалниот клуч од режисерот Стјуарт Хајслер, чие сценарио го потпиша и Хамет.

Но, порано, во триесеттите години, Вилијам Пауел и Мирна Лој Тие му дадоа живот на тој ексцентричен и милионерски пар кој заедно со своето куче Аста се посветени на решавање случаи. Тие беа ликови што Хамет ги создаде во неговиот роман Виткиот човек. Беа снимени низа филмови кои започнаа со Вечера на обвинетиот, од В.С. ван Дајк.

Некои фрази

De Малтешкиот сокол

 • Само што исчезна ... Како тупаница кога ја отвори раката.
 • Но, разберете, ако детето е изгубено, секогаш е можно да имате друго; наместо тоа, има само еден малтешки сокол.
 • Не се плашам од нив и совршено знам како да се справам со нив. Тоа е она што се обидувам да ти го кажам. Начинот да се справите со нив е да им обезбедите жртва, некој што ќе можат да го носат бувот на себе.
 • Не му верувам на човекот што поставува граници. Ако треба да внимавате да не пиете повеќе од потребно, тоа е затоа што кога пиете не треба да имате доверба.
 • Кога мажот е убиен од неговиот партнер, тој би требало да дејствува на некој начин. Не е важно какво мислење може да имате за него. Тој беше негов партнер и мора да стори нешто. Додај на тоа дека мојата професија е професија детектив. Па, кога е убиен член на детективско друштво, лошо е да се остави убиецот да избега. Тоа е лоша работа од сите гледишта, и не само за тоа конкретно општество, туку и за сите полицајци и детективи во светот.

De Црвена жетва

 • Парите не се проблем. Тие се принципите.
 • За да го имате она што го сакате, требаше да им дадете на другите она што е ваше.
 • Кој спаси победи. Би можел да ти помогнам да заштедиш пари и неволја.
 • Тој би бил искрен, прав како покер директно од ас до пет, сè додека не го погоди џекпотот. Тој стана еден од нив. На неговата сопруга истече трпението и го остави.
 • Не знаев, ниту можев да ја замислам предметната работа, случајно дојдов во овој град и те најдов. Старите пријатели и сè што е кажано, не престанаа да ме испрашуваат кога започна пукањето.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.