Запознајте ја Нобеловата награда за литература за 2021 година

Нобелова награда за литература

Нобелова награда за литература

На 7 октомври годинава беше откриено името на добитникот на XNUMX-тото издание на Нобеловата награда во категоријата литература. Победник беше Танзаниецот Абдулразак Гурнах, романсиер со долга и длабока кариера, карактеристичен со насилно допирање на чувствителни прашања поврзани со војната, бегалците и расизмот.

Работи како Рај (1994) y Дезертирање (2005) ги водеше членовите на Шведската академија до такво размислување, наведувајќи дека Занзибарите победиле поради „своите извештаи за ефектите од колонијализмот и судбината на бегалците во Заливот меѓу културите и континентите“. Ова е петти пат во историјата на оваа награда, африканец да го добие ова признаниеПред него беа примени: Воле Сојинка, Надин Гордимер, Џон Максвел Котзи и Нагиб Махфуз.

За победникот, Абдулразак Гурна

Абдулразак Гурнах

Абдулразак Гурнах

Роден е на 20 декември на островот Занзибар, Танзанија, во 1948 година. На неговата адолесценција влијаеле книги како Арапски ноќиБил и редовен читател на азиската поезија, особено на персиската и арапската.

Присилно поместување

Тој едвај достигна полнолетство, Тој мораше да го напушти својот дом поради постојаните и растечки воени конфликти што се појавија во земјите на Танзанија од 1964 година.На На само 18 години тргнал за Англија и се населил таму.

Самиот живот стихови

Затоа, не е изненадувачки што неговите дела толку прецизно ги поставуваат воените пустошења и трагите што раселените ги носат со себе, и што пак, парцелите го имаат - во најголем дел - источноафриканскиот брег како нивна главна локација. Пишувањето на Абдулразак Гурна е јасно искуствено.

Список на дела од Абдулразак Гурна

Компендиумот на делата на Занзибарите е исклучително обемен, така што неговото назначување не е чудно; 10-те милиони круни што ги освои се повеќе од заслужени. Еве ги насловите што ги објави:

Novelas

 • Меморија на заминување (1987)
 • Пат на аџиите (1988)
 • Dottie (1990)
 • Рај (1994).
 • Восхитувачка тишина (1996)
 • Paraíso (1997, превод Софија Карлота Ногуера)
 • Несигурна тишина (1998, превод Софија Карлота Ногуера)
 • Покрај морето (2001)
 • На брегот (2003, превод: Кармен Агилар)
 • Дезертирање (2005)
 • Последниот подарок (2011)
 • Чакалско срце (2017)
 • Задживоти (2020)

Есеи, раскази и други дела

 • Шеф (1985)
 • Cages (1992)
 • Есеи за африканско пишување 1: Повторна евалуација (1993)
 • Трансформативни стратегии во фикцијата на Нгуг ва Тионго (1993)
 • Фикцијата на Воле Сојинка “во Воле Сојинка: Проценка (1994)
 • Бес и политички избор во Нигерија: Разгледување на лудаците и специјалистите на Сојинка, Човекот почина и сезона на аномија (1994, објавена конференција)
 • Есеи за африканско пишување 2: Современа Литература (1995)
 • Средината на крикот: Пишувањето на Дамбуџо Маречера (1995)
 • Поместување и трансформација во енигмата на пристигнувањето (1995)
 • Придружба (1996)
 • Од патот на аџијата (1988)
 • Замислувајќи го постколонијалниот писател (2000)
 • Идеја за минатото (2002)
 • Собраните приказни на Абдулразак Гурна (2004)
 • Мајка ми живееше на фарма во Африка (2006)
 • Придружник на Кембриџ на Салман Ружди (2007, вовед во книгата)
 • Теми и структури во полноќните деца (2007)
 • Зрно пченица од Ngũgĩ wa Thiong'o (2012)
 • Приказната за пристигнувањето: како што му е кажано на Абдулразак Гурна (2016)
 • Theелба за никаде: Викомб и космополитизам (2020)

Кој беше номиниран заедно со Абдулразак Гурнах?

Оваа година, како и во минатото кога победи Луиз Глик, пиедесталот беше во судир. Само со спомнување на дел од номинираните, јасно се разбира зошто: Кан Ксу, Лиао Јиву, Харуки Мураками, Хавиер Маријас, Људмила Улицкаја, Цезар Аира, Мишел Уелебек, Маргарет Атвуд и Нгуги ва Тионго. 

Хавиер Маријас.

Хавиер Маријас.

Мураками како и изминатите години се уште е еден од фаворитите, но се уште не ја остварил својата мисија. Хавиер Маријас, од своја страна, исто така беше меѓу најпопуларните имиња. Ќе треба да почекаме следната година за да видиме кој ќе ја освои престижната награда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.