Книги кои се закачуваат

Книги кои се закачуваат

Навикнати сме на нешто што не закачува, мора да биде поврзано со серија, филмски серијал итн. Но не мислиме на книги кои се закачуваат кога во реалноста има, понекогаш дури и во поголема мера од сериите или филмовите.

Значи, ако сакате да пробате книга и да се навлечете на неа, еве неколку наслови кои можеби се идеални за да не можете да се оттргнете од страниците на книгата додека не ја завршите (а кога ќе го направите, почувствувајте таа празнина што остави да прочита добра приказна).

Што ја имаат книгите таа кука

Пред да ви дадеме примери на книги кои се закачуваат, сакаме да погледнеме зошто не можете да ги спуштите. Всушност, книга која предизвикува зависност не е на одредена тема, може да биде една од авантури, мистерија, љубов, ужас, збирка песни... Навистина она што е важно и она што таа книга ве тера да не јадете, да не спиете и да не правите ништо друго освен да вртите страница по страница, е самата приказна. .

Кога некој автор е способен за да го фати читателот меѓу неговите зборови, реченици, параграфи и страници благодарение на начинот на раскажување на приказната и самиот заплет на оваа, Се вели дека тоа е книга што закачува.

Дали некој е подложен на тоа? Па да, вистината е дека да. Исто така, треба да имате на ум дека нема сите читатели да бидат навлечени на исти книги. Вистина е дека има некои дела кои имаат повеќе зависни читатели од другите, но вистината е дека секогаш ќе се најде некој што ќе ја „пие“ историјата на една книга.

Примери на книги што се закачуваат

Следно ќе ви дадеме неколку примери на книги кои се закачуваат и дека, кога ќе почнеш да ги читаш, има момент кога не можеш да престанеш и не ти пречи да не јадеш или не спиеш за да знаеш како ќе заврши приказната.

Се разбира, како што веќе кажавме, ова е посубјективно, ќе има луѓе на кои овие книги им создаваат зависност, а други кои не можат да се справат со нив и на крајот ќе ги напуштат. Затоа ви даваме неколку примери.

Нередот што го оставате, од Карлос Монтеро

Во овој случај зборуваме за приказната за Ракел, професорка во средно училиште која почнува да работи како замена во селско училиште, поточно во училиштето на нејзиниот сопруг. Сепак, тој го сфаќа тоа лицето кое таа го заменува изврши самоубиство и решава да истражи која била причината поради која го направил тоа.

Полноќната библиотека, од Мет Хејг

Ова е една од книгите за кои можеби најмалку сте слушнале, а сепак најмногу ќе ве закачи.

Во него имате Нора Сед која без да знае како завршува во таканаречената Полноќна библиотека. Таму му даваат можност да живее на различни начини, како да донел други одлуки и со тоа да знае што се случило.

Но, понекогаш тие промени имаат последици кои можат да го загрозат вашиот сопствен живот.

Има едно многу важно прашање на кое е одговорено во оваа книга: кој е најдобриот начин да се живее?

Мека е ноќта, од Френсис Скот Фицџералд

Замислете пар од Соединетите Американски Држави како пристигнува на француската ривиера. Тие се со висок статус, односно богати. Тие се згодни и се чини дека не се лишуваат од ништо. Но, вистината е таа Тие кријат тајна што нема да сакаат никој да ја знае.

Златен кафез, од Камила Лакберг

За љубителите на криминалистички романи, ова е еден од највпечатливите што можете да ги прочитате, бидејќи главниот лик станува „одмаздник“ и нема да застане додека не ги натера сите што го повредиле да платат.

Моби Дик од Херман Мелвил

Да, класика. Па дури и да минат годините, таа ќе продолжи да биде една од најатрактивните книги што мора да се препорача поради начинот на кој се раскажува и како се пренесува. кои сакаат главниот лик да го фати китот, не успеваат многу автори.

Ако сте го гледале само филмот, во книгата има многу што сте пропуштиле и ќе видите како, откако ќе ја прочитате, ќе сфатите дека било подобро да го започнете порано.

Гордост и предрасуди, од Janeејн Остин

За љубителите на романтиката, една од зависните книги што можеме да ја препорачаме е оваа „Гордост и предрасуди“. Во него нè носи во друга ера, но истовремено ни нуди а визија за напредна жена дека таа не е подготвена да се потчини на волјата на општеството или мажите.

Монолози на вагината, од Ива Енслер

Оваа приказна е адаптирана во драма и се заснова, како што кажува нејзиното име, на женската сексуалност. Што направил авторот? Интервјуирајте повеќе од 200 жени од различни националности и возрасти да раскажува, на забавен и забавен начин, теми поврзани со сексуалната интимност и секс.

Книгата на илузии, од Пол Остер

Замислете дека сте ги изгубиле сопругата и вашето дете, дека немате ништо во животот. Вака се чувствува главниот јунак на книгата Дејвид Цимер, кој само телевизиска реклама во која глуми комичарот на немиот филм Хектор Ман ве возбудува да напишете книга за него.

Така, во своето истражување, тој почнува да ги собира филмовите во кои учествувал, документи кои се однесуваат на него и мистерија која постојано станува се поголема и поголема. До тој степен што жена ненадејно упадна во неговата куќа вперувајќи пиштол во него.

Од Џон Вердон, Не отворај ги очите

Не се пронајдени производи

За љубителите на мистериозноста кои не можат да ја спуштат книгата додека не ја завршат, во Не отворајте ги очите имате јасен пример за книга што нема да ја испуштите.

Во него како протагонист го имаме Дејвид Гарни, човек за кој се смета дека е непобедлив, додека Запознајте го најпаметниот убиец што не сте го виделе досега.

Секако, имај на ум дека е втор дел, а реално сагата е 7, па може да почнеш со првиот, знам што мислиш.

Трилогија Базтан, од Долорес Редондо

Во овој случај, како книги што ве закачуваат, не предлагаме една, туку три. Сите тие може да се чита самостојно, иако најдобро е да се започне со првото.

Ако филмовите (бидејќи се адаптирани) веќе беа доста добри и зависни, во случајот со книгите можеме да кажеме дека нема да сакате да ги објавите додека не се завршат сите.

Од каде го знаеме тоа има уште многу книги што се закачуваат, Можете ли да ни дадете повеќе примери за оние што сте ги прочитале и станале зависност од почеток до крај?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Сесилија Клејман dijo

    Злосторство и казна! Целосно!

бул (точно)