Lifeивотот и делото на Хуан Рулфо

Мексиканскиот писател Хуан Рулфо.

Мексиканскиот писател Хуан Рулфо.

Хуан Непомучено Карлос Перез Рулфо Визаино беше фотограф и писател од мексиканска националност. Тој беше член на Мексиканската академија за јазик, еден од членовите на генерацијата 1952 година и ја додели наградата „Принцеза на Астуриас“ за букви.

Во Латинска Америка се позиционираше како еден од најдобрите писатели на XNUMX век и тој беше легендарен автор во неговата земја. Личноста на Хуан беше многу воздржана; негова работа Педро Парамо го означи крајот на епохата на револуционерната литература и го донесе почетокот на латиноамериканскиот бум.

Биографија

Раѓање и семејство

Хуан Рулфо е роден на 16 мај 1917 година во Халиско, Мексико. Неговиот татко беше Хуан Непомусено Перез Рулфо и неговата мајка Марија Визкајно Аријас, Хуан потекнуваше од семејство кое имаше стабилна економија и беше трето дете на неговите родители, тогаш имаше двајца помлади браќа.

Тие заминаа да живеат во градот наречен Сан Габриел, во Халиско и таму семејството претрпе пустош во војната во Кристеро, а неговиот татко беше убиен во 1923 година, кога Хуан имал 6 години. Четири години подоцна неговата мајка почина, оставајќи ја неговата баба задолжена за него.

Младост и студии

Рулфо го започнал своето основно училиште во градот каде што живеел. Меѓутоа, во 1929 година, години по смртта на неговата мајка и затоа што неговата баба не можеше да го задржи со неа, семејството го запишало во сиропиталиште и тој морал да се пресели во Гвадалахара.

Откако беше во сиропиталиштето, Хуан продолжи со својата академска обука; сепак, тоа не беше место каде тој сакаше да биде. Во 1933 година се обиде да влезе во Универзитетот во Гвадалахара, но поради генералните штрајкови не можеше. После тоа замина во Мексико Сити, каде што не можеше да ги започне ниту студиите.

Лабораториски живот

Еднаш во главниот град, тој започна да работи во Секретаријатот на Владата на Мексико и тој патуваше многу низ целата земја, бидејќи му беа доделени неколку различни функции на неговата позиција и мораше да ги исполни. Во овој период научи многу култура и објави неколку стории во списанија.

Во 1947 година ја започна својата кариера како фотограф и се ожени со Клара Апарисио, жена со која имал четири деца. Работел во рекламирање за компанијата каде што започнал како фотограф, Гудрич; во тоа време тој соработуваше во развојот на сливот на Папалоапан и објавуваше во Националниот домороден институт.

Цитат на мексиканскиот писател Хуан Рулфо.

Цитат на мексиканскиот писател Хуан Рулфо.

Книжевна трка

Во 1953 година авторот објавува Рамницата што гори и две години подоцна тој го објави делото јавно Педро Парамо, второто беше неговото врвно парче. Помеѓу 1956 и 1958 година пишувал Хуан Рулфо Златниот петел, роман кој по својата должина тој самиот ја смета за приказна. Книгите од овој автор се меѓу најдобрите во Мексико.

Книгата на Хуан Рулфо со седумнаесет раскази и неговите романи беа доволни за да бидат наградени со Национална награда за литература во 1970 година. Четири години подоцна отпатувал во Венецуела и на Централниот универзитет во таа земја признал дека се откажал од пишување книги поради смртта на неговиот чичко Челерино.

Последните години и смртта

Една деценија подоцна, во септември 1980 година, тој беше избран за член на Мексиканската академија на писма и исто така го објави својот претходно напишан извештај, Златниот петел. Во 1983 година му беше доделена наградата Принц на Астуриас, моментално наречена принцеза на Астуриас.

Авторот бил дијагностициран со рак и на 7 јануари 1986 година во Мексико Сити и починал од белодробен емфизем. Поради својата популарност беше објавен во јавноста Los murmullos, новинарска антологија за смртта на Хуан Рулфо, дело со некролози поврзани со неговата смрт.

Обрас

По смртта на писателот, едно од неговите дела беше повторно издадено, бидејќи имаше неколку грешки во него. Исто така, беше објавена книга со раскази што ја правеше во текот на целиот живот, во која беше докажана трансформацијата на Рулфо како писател.

Книга со приказни

 • Оган во пламен (1953).

содржина

 • „Макарио“.
 • „Тие не ја дадоа земјата.
 • „Ридот на другарите“.
 • „Тоа е дека ние сме многу сиромашни“.
 • "Мажот".
 •  „Во зори“.
 • „Талпа“.
 • „Рамницата што гори“.
 • „Кажете им да не ме убиваат!“.
 • „Лувина“.
 • „Ноќта кога го оставија сам“.
 • „Запомни“:
 • „Пасо дел Норте“.
 • „Анаклето Моронес“.
 • „Не можете ли да слушате како лаат кучиња“.
 • „Наследството на Матилде Аркангел“.
 •  „Денот на колапсот“.

Novelas

 • Педро Парамо (1955).
 • Златниот петел (Реиздание од 1980, 2010 година).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)