Албата на Johnон Гришам

Денес се продава во Шпанија (досега) последниот роман на писателот Џон Гришам, Theалбата. Постои големо очекување, така што првиот тек на печатење ќе биде не помалку од 150.000 примероци.

Тоа е враќање на Гришам до адвокатскиот трилер, жанр што не го посетувал од романот Средниот човек, 2005 година

Theалбата го допира горливото прашање на животната средина, бидејќи во романот мултинационална хемиска компанија ги загадува резервите на вода во еден американски град. Оваа контаминација носи со себе зголемување на случаите на рак кај популацијата. Поради оваа причина, компанијата е осудена од судот да плати милионерска фигура, но адвокатот поднесе жалба пред Врховниот суд на државата… Оттука, нема да недостасуваат интриги и неизвесност.

Романот е сместен во светот на адвокатите, но го допира и прашањето за „влијанијата“ на политиката и на политичарите во судството.

За возврат, Theалбата Тој се обидува да ги натера адвокатите да се истакнат и улогата што тие ја играат во општества како северноамериканското.

Џон Гришам е роден во Арканзас во 1955 година, тој доби диплома по право во 1981 година и е татко на две деца. Тој е автор на романи како на пр Време е да се убие, Навлаката, Клиентот y Гасна комора, некои од нив се одлични бестселери (други, како Извештај за пеликан се однесени во кино).

Неговите дела се преведени на повеќе од 40 јазици, само на САД, Гришман Продаде 150 милиони книги, а од денес можете да го купите неговиот најнов роман во шпанските книжарници, а потоа да го прочитате и да си дадете задоволство да дадете свое мислење за работата на овој човек.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Salvatore dijo

  Не сум имал можност да прочитам нешто од овој автор, со кој препорачувате да започнете?

 2.   Пепе dijo

  Го препорачувам Времето за убиство, неговиот прв роман, понекогаш е добро да се започне на почетокот ...

 3.   Beatriz dijo

  Јас имам 24 години и го читам овој писател 7 или 8 години.
  За мене, без сомнение, тој е најдобриот писател.
  Има лесно читање, во кое учите многу работи од начинот на пишување, итн ...
  Немам зборови да ве опишам како писател.
  Јас им го препорачувам на сите, нема да ве разочараме, ве уверувам.

 4.   Куајомон dijo

  Јас го читам Апелот во моментов, се чини како роман лесен за разбирање, и пред сè забавен ...

  Романот навистина ти го препорачувам, така да ... Јас го прочитав Психоаналитичарот претходно и можам да ти кажам дека наративот за hон Каценбак ми се допаѓа повеќе (кој знае како да го напише) е попривлечен ...

  однос на

 5.   Нибите dijo

  Тој е добар писател. Сите негови книги се забавни и интересни.

 6.   евангелина dijo

  Вистината е дека книгата „Апелот“ изгледаше многу досадно и дури се чини дека Johnон Гришам не ја напишал, секоја од страниците на неговите други приказни е возбудлива и интересна, освен „Апелот“ и „Фармата“ кои ниту Ми се допадна.

 7.   Лила dijo

  Сметам дека Апелот е многу забавен, но темата е обична.
  в Филмови на оваа тема се веќе направени. Но, тоа ме забавува.

 8.   Хавиер dijo

  Бев разочаран, очекував антагонистички крај. Iалам што си го потрошив времето. Запознајте го овој автор и во ова дело тој не беше на ниво.

 9.   луди кастанеда dijo

  Тој е величествен писател, камерата, извештајот за пеликан, насловната страница, привлечноста, сите се добри. Би сакал повеќе информации за неговиот личен живот, тие само велат дека тој е адвокат, не знам ништо познато и кога му се восхитувате на некој автор сакате да го познавате подобро лично. Благодарам

 10.   ЈУЛИУС ЦЕЗАР dijo

  Јас го завршувам читањето на АПЕЛ, таа е првата книга Гришам што ја прочитав, и всушност е првата што ќе ја завршам со читање, одлична, тој ме заинтересираше за читање, ја разбуди мојата фантазија повеќе и Се надевам дека ќе го завршам брзо без оглед на крајот, бидејќи тој само ја кажува вистината. Нестрплив сум да започнам да ги читам вашите најдобри дела

 11.   Јован dijo

  одлична книга, лесна за разбирање. елоквентен.

 12.   Милимилонгас dijo

  Само со читање на почетокот на романот веќе знаете каде ќе завршат снимките. Тажен крај за роман што можеше да заврши поинаку. Не е погоден за оние кои сакаат среќен крај, бидејќи овој го нема во никој случај.

 13.   еслејди dijo

  Вистината е единствената книга што ја прочитав и тој беше ТЕСТАМЕНТ и ми се чинеше многу добро. Јас сум следен за да го прочитам проектот Вилијамсон и имам многу очекувања. Тој е мојот втор омилен писател по Карлос Руиз Зафон, јас се надевам дека ќе ги прочитам сите негови книги

 14.   Дебели dijo

  Ова момче дава премногу безначајни податоци кои немаат многу смисла кога барате роман, разбирам дека жанрот на кој му припаѓа привлечноста го бара тоа, но дава премногу информации за ликовите што за мојот вкус немаат смисла, подалеку дека неговите романи се прилично забавни ...
  Јас би ти препорачал некое сарамаго и ако сакаш полицајци би рекол дека треба да прочиташ малку гилермо мартин, аргентински писател кој знае како да не фати

 15.   Наталија Ардилес Лобос. dijo

  Здраво, јас сум студент по право и мојот професор по политика не замоли да го прочитаме АПЕЛОТ, дали некој знае каков е политичкиот пристап што given се дава на книгата ???? ... освен таа книга ќе прочитаме уште НО СЕ ЗА ЕДНО СТРАВЕН ТЕСТ! НЕЗВОЛНО СМЕ ВО ПРВА ГОДИНА.
  ДОБРИ ПОЗДРАВИ НА СИТЕ.

 16.   Рубен dijo

  Сметав дека е забавна книга без повеќе. Отпрвин истакнуваше начини, но малку по малку се издуваше. Некои поглавја стануваат досадни. Крајот ми изгледаше едноставен и глупав, очигледно овој човек многу брзаше да го заврши.

 17.   Рубен dijo

  Сметав дека е забавна книга без повеќе. Отпрвин истакнуваше начини, но малку по малку се издуваше. Некои поглавја стануваат досадни. Крајот ми изгледаше едноставен и глупав, очигледно овој човек многу брзаше да го заврши.