Е-книги и ширење на книги што читателите никогаш не ги завршуваат

книги

Ивееме во време во кое веројатно постои одреден недостаток на посветеност во врска со одредени теми: парови, миленичиња и да, исто така, со книги. Вечната дебата за „завршување или не“ што новиот наслов ја наоѓа во плодниот свет на е-книгите еден од нејзините најголеми двигатели, бидејќи според најновите студии потрошувачите на е-книги едвај завршуваат повеќето од електронските книги што ги купуваат преку онлајн продавници, понуди, попусти, размени, библиотеки или бесплатни преземања.

Многу и добро?

книги

Во старите денови (или можеби не толку одамна) да платите 10 евра за физичка книга беше доволна причина да ја проголтаме цела дури и ако не ни се допаѓаше премногу. На крајот, дури завршивте сочувствувајќи со приказната, но подобро го изостривте радарот кога стануваше збор за правење идни наслови.

Сепак, бидејќи светот на литературата се смени благодарение на електронските книги, навиките за потрошувачка и читање потклекнаа на масовно купување е-книги благодарение на платформите како Amazon Kindle или Google Books Во кои аквизицијата на десетици книги не е компатибилна со фактот дека купувачите ги читаат сите (јас сè уште преферирам хартија иако ги продавам своите книги во електронски формат).

Ниските цени на е-книгите, бројот на веб-страници каде што можете да преземате бесплатни книги и масовното присуство на нови писатели и нивните соодветни приказни ги натераа читателите од оваа деценија да преземат и купат од чисто хоби, потврдувајќи се во просек повеќе од 10 книги преземени годишно од повеќето од овие потрошувачи, иако 17.9% од нив едвај читаат само три од купените наслови.

Резултатите од студијата на Одделот за истражување Merca2.0 потврдуваат дека овој прв резултат е проследен со a 16.3% кои читаат само четири книги, 14.2% со пет комплетни е-книги и 12.9% кои завршиле две од сите купени е-книги за една година.

Од целата листа, 5.9% претставуваат најпосветените читатели со десет целосни читања, па дури и така овие податоци не ги вклучуваат сите комплетни наслови.

Пазарот за е-книги промовираше навики на потрошувачи во кои купувањето многу не значи дека сите се читаат. Нешто исто толку демократско, загрижувачко?

Дали сте од оние што ги читаат сите книги до крај дури и ако воопшто не ве убедат?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто dijo

  Здраво Алберто.
  Исто така, повеќе ми се допаѓа книгата за хартија и имам читач на е-книги.
  И, она што ми се случи веќе неколку години е дека купувам физички книги, почнувам да ги читам и не ги завршувам (не затоа што не ме интересираат) и одам на други. Претходно тоа не ми се случи.
  Од друга страна, јас сум од оние што сметаат дека е апсурдно (да се каже со сета почит) да се чита книга до крај ако не ти се допаѓа затоа што литературата е уживање, задоволство, а не обврска. Ако одите во ресторан и храната што ви ја сервираат не ве привлекува, не ја јадете додека не ви биде чиста чинијата. Па, истото секогаш треба да се прави со делата со кои не се поврзуваме. Во ред е да започнете книга и да ја спуштите и да земете друга (дури и ако е класична или ремек-дело). Не знам зошто некои или многу луѓе се чувствуваат принудени да го завршат тоа. Многу е curубопитен. И, се сомневам дека ова не се случи со филм или песна или запис.
  Фактот што се преземаат толку многу книги што никогаш повеќе нема да бидат прочитани, не ми изгледа загрижувачки. Едноставно, тоа е уште една информација што го потврдува потрошувачкиот метеж во кој живееме многу години. Постојат луѓе кои имаат илјадници и илјадници песни на нивните iPod-и кои никогаш нема да ги слушаат. Тоа е психолошко задоволство што доаѓа од знаењето дека го имате сето тоа акумулирано таму.
  Литературен поздрав. Од Овиедо.

 2.   Луис dijo

  Здраво Алберто, во мојот случај обично ги читам книгите до крај, но има моменти да го напуштам читањето кога темата ме заморува, не сум закачен или ако начинот на пишување е многу комплициран или заплеткан. Деновиве има многу малку пати кога купувам физички книги без претходно да ги прочитав и да знаев дека се добри. Читам многу на мојот поттик и кога ќе ги најдам ефтино ги купувам.

 3.   Пакомц dijo

  Со преземени толку многу книги, што не би прочитал илјада години ако живеев, вистина е дека станува селективно и нетрпеливо.
  И иако некои од нас беа од генерација на „завршување на целата плоча“ и претерување, не ми се чини како интелектуален напредок да одиш да ecиркаш од плоча до плоча и да пукаш затоа што го погодив: нормалното би било да го завршиш започнува.
  Но, јас гледам нешто полошо во себе: дека читам помалку; Толку морам да читам, помалку читам, што не е во ред доктор?

бул (точно)