Фази во поезијата на Блас де Отеро

Портрет на Блас де Отеро

Блас де Отеро започнува во поезијата егзистенцијална, што се рефлектира во две надалеку познати дела како што се „Ангел жестоко човечки“ и „Редобл де совест“, кои заедно подоцна доведоа до волумен насловен „Ансија“, збор што произлезе од приклучувањето кон првиот слог од првиот наслов и последен од вториот.

Во овие книги поетот покажува преку својот глас лирика тагата и маката на секое човечко суштество пред смртта, што се зголемува со недостаток на одговори од Бог кој не одговара на поставените прашања и со чија помош има за цел да ја ублажи гореспоменатата мака и да добие одреден мир, нешто што мажите се осудени да копнеат, но не го добиваат поради неисцрпниот пат кон смртта.

Неговата втора фаза одговара на поезијата социјална а во рамките на него наоѓаме и други добро познати наслови како што се „Барам мир и збор“ меѓу другите. Самиот наслов на ова дело ни дава идеја за тоа што се бара во оваа фаза, зборови за прогласување неправда и мир, нешто што не е обилно во земјата и за кое поетот смета дека е потребно за да може да се живее во достоинствен начин.

Конечно, во последните години Блас де Отеро се посветува на поезија со карактер рефлексивен во која ја испитува сопствената кариера и во која анализира некои биографски аспекти.

Повеќе информации - Биографија на Блас де Отеро

Фото - Алберто Цереда

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.