Еретикот

Мигел Делибес.

Мигел Делибес.

Еретикот е најновиот роман на познатиот писател од Ваљадолид, Мигел Делибес. Објавен е во Шпанија во 1998 година од Ediciones Destino. Станува збор за наратив на историскиот жанр што ги отсликува немилите настани што се случиле за време на „ловот на Лутераните“ во земјите на Сервантес во 1999 век. Оваа книга се смета за едно од најкомплетните дела на авторот, што му овозможило да ја добие Националната награда за наратив во XNUMX година.

Мигел Делибес имаше плодна книжевна кариера, се истакнуваше како еден од најважните романсиери на шпанскиот повоен период. Нејзиниот обемен репертоар содржи повеќе од 60 дела, кои вклучуваат романи, раскази, есеи, книги за патувања и лов. Неговиот успех се огледа во неговите дваесет награди и признанија, како и во адаптациите на неговите дела на филм, театар и телевизија.

Резиме на Еретикот

Семејство Салседо

Лос Салседос, Дон Бернардо и неговата сопруга КаталинаТие се неколку со добра социјална положба, благодарение на нивниот бизнис со волнени ткаенини. Речиси осум години се обиделе да предизвикаат - неуспешно- на наследникот на неговиот имот и богатство. По препораки на познаници, одат кај доктор Алменара, кој долго време им помага со различни техники на оплодување.

Копнееше за бременост

И покрај спроведувањето на различни процедури, Дона Каталина не можеше да забремени, па решил да се откаже од идејата. Кратко време по, кога се изгубија надежите, госпоѓата беше на лента. Дон Бернардо беше многу среќен со веста, бидејќи конечно беа благословени со син.

Страшен настан

На 30 октомври 1517 година, Дона Кетрин зачна здраво дете кого го крстиле како Ципријано. Сепак,, и покрај радостите предизвикани од пристигнувањето, не беше сè среќа. Во моментот на породување, жената прикажал компликации кои лекарите не можеле да ги санираат и тоа во рок од неколку дена тој умре. Г-ѓа Салседо беше погребана со чест и величественост, бидејќи се однесуваше на личност од нејзината социјална класа и одлика.

Одбивање

Дон Бернардо бил уништен по смртта на неговата сопруга и го одбила бебето затоа што го сметал за виновен за тоа што се случило. И покрај ова, човекот мора да има се грижи за барај медицинска сестра за Ципријано. Така е вработува Минервина, 15-годишно девојче кое го загубило бебето, па можела без проблем да го дои малечкото.

Испратено во сиропиталиште

Минервина таа го чуваше момчето со години, се грижел за него и му подарил мајчинска љубов што ми требаше. Уште од мала, Ципријано беше сладок и прониклив, негативни квалитети за Дон Бернардо, кои се обиделе да го попречат. Неговиот татко не се трудел да го сака и со текот на времето таа омраза била возвратена. Ова го предизвика овој човек интернализирајте го - Како начин на казнување - во сиропиталиште.

Тешко време

Престојот на Ципријано во хостелот беше тешко, таму мораше да се справи со мизеријата покрај малтретирањето. Меѓутоа, на тоа место се образувал и стекнал разновидни знаења. Во тие години слушнал за првите протестантски струи за католицизмот во Европа. Тој, исто така, соработувал со своите придружници за да се грижи за болните од чумата што ја опустоши Кастилја, која остави илјадници смртни случаи.

Сирак и наследник

Страшната епидемија одблиску го допре Ципријаноод изгубил татко во рацете на чумата. По смртта на Дон Бернардо, младиот човек, сега сирак, е единствениот наследен од имотите на неговото семејство. Наскоро, тој го презеде бизнисот и дојде до добри идеи кои го направија попросперитетен. Неговата нова креација - јакни со кожни облоги - беше многу популарна кај населението и ја зголеми продажбата.

Големи промени

Животот на Кипарскиот значително се подобри, дури најде љубов веднаш до Тео, убава жена со која се оженил. Заедно со неа, тој имал убави моменти. Сепак, среќата постепено избледе, бидејќи парот не можел да има деца. Тео стана толку опседнат што заврши неурамнотежен ментално y бил примен во институција каде што конечно тој умре.

Неочекуван и суров крај

Ова го промени животот на Ципријано - Многу религиозен човек - затоа што се обвинуваше себеси за она што се случи и беше наметната покајание за остатокот од неговите денови. Од тогаш, почна да се среќава со подземните лутерански групи, која дејствуваше со голема дискреција за да ја преживее Светата инквизиција.

Неговата реалност беше преобразена кога Филип Втори - Католички верници - го заменил својот татко во етронот, Па ова нареди да се стави крај на сите еретици постоечки во кралството. Потерата беше немилосрдна; ужасна судбина ги чекала тогашните протестанти кои биле заробени и не ја негирале својата вера. Оние кои се повлекоа успеаја да преживеат. Меѓутоа, Кипријан одбил да се откаже од својата догма и цврсто се држел до своите верувања до крајот.

Основни податоци за работата

Еретикот е роман сместен во Ваљадолид, Шпанија, во текот на XNUMX век, за време на владеењето на Карлос V. Книгата Развиен е на 424 страници со три главни делови поделени во вкупно 17 поглавја. Заплетот е опишан од сезнаен раскажувач во трето лице, кој го раскажува животот на главниот лик, Чипријано Салседо.

Биографско резиме на авторот, Мигел Делибес

Мигел Делибес Сетиен Роден е на 17 октомври 1920 година во шпанскиот град Ваљадолид. Неговите родители беа Марија Сетиен и професорот Адолфо Делибес. Студирал основно училиште во Colegio de las Carmelitas во неговиот роден град. На 16-годишна возраст го завршил својот бакалауреат во училиштето Лурд. Две години подоцна - По почетокот на граѓанската војна во Шпанија - доброволно се приклучи на армиската морнарица.

Цитат на Мигел Делибес.

Цитат на Мигел Делибес.

Во 1939, по завршувањето на вооружениот конфликт, Се вратил во Ваљадолид и почнал да студира на Институтот за трговија. По завршувањето на својата диплома се запишува на Факултетот за уметност и занаетчиство за да студира право. Во исто време, тој работеше како карикатурист и филмски критичар за весникот Северот на Кастиља. Во 1942 година, тој беше прогласен за трговски интендент во центарот на Altos Estudios Mercantiles de Bilbao.

Книжевна трка

Во книжевниот свет започна на десната нога благодарение на неговата работа Сенката на чемпресот е издолжена (1948), роман за кој ја доби наградата Надал. Две години подоцна, тој објави Дури и ден е (1949), дело што го натера да трпи цензура од франкоистите. И покрај ова, писателот не застана. По неговата трета книга, Патот (1950), годишно презентираше дела, вклучувајќи романи, приказни, есеи и дневници за патувања.

Од февруари 1973 година - и до денот на неговата смрт - Делибес го зазеде столот „д“ на Кралската академија Шпански. Во својата обемна кариера како писател, добива значајни награди за своите дела, но и титули почесната кауза во различни универзитети. Тие се издвојуваат од нив:

 • Награда за литература Принцот од Астурија (1982)
 • Доктор почесен кауза од Универзитетот Комплутенсе во Мадрид (1987)
 • Национална награда за шпански букви (1991)
 • Награда Мигел де Сервантес (1993)
 • Златен медал на Кастиља и Леон (2009)

Личен живот и смрт

Мигел Делибес Се оженил со Анхелес де Кастро на 23 април 1946 година, со кого имаше седум деца: Мигел, Анхелес, Герман, Елиса, Хуан Доминго, Адолфо и Камино. Во 1974 година, смртта на неговата сопруга го одбележа пред и потоа во неговиот живот, поради што го забави темпото на своите публикации. 12 март 2010 година, откако долго време страдаше од рак, починал во неговата резиденција en Ваљадолид.

Од 2007 година, за 87-от роденден на авторот, издавачките куќи Destino и Círculo de Lectores објавија седум книги кои ги составуваат неговите дела. Овие се:

 • Романсиерот, И (2007)
 • Сувенири и патување (2007)
 • Романсиерот, II (2008)
 • Романсиерот, III (2008)
 • Романсиерот, IV (2009)
 • Ловецот (2009)
 • Новинар. Есеистот (2010)

Автори романи

 • Сенката на чемпресот е издолжена (1948)
 • Дури е и ден (1949)
 • Патот (1950)
 • Мојот идолизиран син Сиси (1953)
 • Дневникот на ловецот (1955)
 • Дневник на иселеник (1958)
 • Црвениот лист (1959)
 • Стаорците (1962)
 • Пет часа со Марио (1966)
 • Парабола за отпад (1969)
 • Детронизираниот принц (1973)
 • Војните на нашите предци (1975)
 • Спорниот глас на Сенор Кајо (1978)
 • Светите невини (1981)
 • Loveубовни писма од волшебна сексагеријанка (1983)
 • Богатството (1985)
 • Дрво херој (1987)
 • Дама во црвена боја на сива позадина (1991)
 • Дневник на пензионер (1995)
 • Еретикот (1998)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.